Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra amator 2 - Trzaski w prawym kanale

kacpermatla801 21 Nov 2021 13:32 1695 88
    kacpermatla801
    Level 5  
    Witam mam problem z radiem amator 2. Po włączeniu prawy kanal okropnie trzaska, kondensatory elektrolityczne w okolicy układów GML wymienione.
    Co może być przyczyną?
  • Helpful post
    volt1
    Level 30  
    Być może gdzieś są zimne luty do poprawienia.
  • Helpful post
    sp4olh
    Level 22  
    Pewnie tranzystory.
    kacpermatla801
    Level 5  
    Ale które konkretnie tranzystory mam wymienić?

Dodano po 17 [minuty]:

Co do zimnych lutow poprawiłem wszystkie luty które wyglądały niepewnie i nie sądzę żeby to była przyczyną tego problemu
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Wszystkie ?

Zamień kanały L na P i P na L na punktach K33 i K37
    olaf x
    Level 33  
    A jeśli trzaski nie zmienią kanału to w następnej kolejności K35 i K 42, K43 i K44, potem już tylko podniesienie po jednej nodze C401 i C501 i tu skrosowanie. W ten sposób znajdziesz obszar który to powoduje.
    kacpermatla801
    Level 5  
    Zauważyłem że po dłuższej pracy zaczął grzać się transformator i kondensator który jest obok.
    Na kondenatorze 2200uf jest takie kółeczko a w środku maź , zauważyłem że ta maź stala się płynna czy to normalne?
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Nie szukaj w kondensatorach tyko zrób to co wyżej, możliwe że niektóre kondensatory i tak będą do wymiany
    kacpermatla801
    Level 5  
    Problem tymczasowo ustąpił po zmianie k 33 i k 37 ale myślę że za około pół godziny wróci.
    Jak wróci to odpisze na którym kanale trzaska

Dodano po 47 [minuty]:

Trzaski wróciły i są na tym samym kanale. Czy to oznacza konieczność wymiany układu GML?
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Wanien kondensatory elektrolityczne, przy GML, zwłaszcza 10uF na wejściu
    kacpermatla801
    Level 5  
    Kondensatory wymienione i nadal trzaska, co dalej?
    marada72
    Level 21  
    Jakie masz napiecie stale na wyjsciu glosnikowym ?
    Czy potencjometry przy ich regulacji wplywaja na te trzaski ?
    kacpermatla801
    Level 5  
    Potencjometry nie wpływają na trzaski A co do napiecia to rozumiem że mam podłączyć miernik pod wyjście głośnikowe tak?
  • Helpful post
    marada72
    Level 21  
    Tak , zmierz bez glosnikow i z gosnikami
    kacpermatla801
    Level 5  
    Więc tak: kanal lewy (ten sprawny) bez glosnika 14.2 v , a z glosnikiem 0 volt .
    Kanal prawy ( trzeszczący) bez glosnika 14.2 v , a z glosnikiem 0v
    Napięcie mierzyłem po odczekaniu chwili po włączeniu radia
  • Helpful post
    marada72
    Level 21  
    Pomiary sa prawidłowe . Sorawdzales polaczenia przedwzmacniacza z ukladem konciwki mocy ? Sprawdz uklad przedwzmacniacza pod katem zimnych lutow. Kondensatory przy przedwzmacniaczu tez wymieniales?
    kacpermatla801
    Level 5  
    Kondensatory są wymienione poza tymi w zasilaczu a co do zimnych lutow to sprawdzę jutro

Dodano po 3 [minuty]:

Chciałbym wymienić kondensator w zasilaczu ale zauważyłem za ma on więcej niż 2 piny, można go jakoś zamienić takimi zwykłymi elektrolitami?
  • Helpful post
    marada72
    Level 21  
    Daj fotę. Te dodatkowe to pewnie połaczone z masą by lepiej sie trzymał pcb, zwykły 2200uf tez bedzie ok.

Dodano po 49 [minuty]:

Jak nic nie wskórasz w kwestii zimnych lutow to spróbuj zamienić miejscami tranzystory t401/402 i t501/502
    franmayer
    Level 20  
    Jeżeli potencjometr głosu dasz na zero i trzeszczy dalej to szukasz od potencjometru dalej, jeżeli przestało trzeszczeć to szukasz przed potencjometrem. Pisałeś, że nie mają wpływu na poziom trzasków, to szukasz za potencjometrem. Jeżeli zmieniałeś kanały na punktach K jak sugerował HD-VIDEO i olaf x, to pewnie już wiesz gdzie szukać.
    Można wziąć oscyloskop i sprawdzić, które napięcie jest postrzępione, bowiem zdarza się, że to zwykłe kondensatory strzelają do masy. Pisałeś o elektrolitycznych kondensatorach, powinieneś sprawdzić również te zwykłe. Jeżeli nie masz oscyloskopu to trzeba je wylutować.
    GML można zobaczyć w środku przez zdjęcie przedniej osłonki z napisem i przelutować tranzystory w środku, albo wymienić.
    HD-VIDEO
    Level 42  
    @marada72
    Przecież sprawdził i trzeszczy mu GML a nie przedwzmacniacz czy zasilacz
    kacpermatla801
    Level 5  
    Czyli gml do wymiany?
    franmayer
    Level 20  
    Sprawdziłeś zwykłe kondensatory we wzmacniaczu m.cz. tak jak pisałem w poście #19?Jeżeli nie masz oscyloskopu, to odlutować te, które są połączone do masy. GML-a możesz otworzyć i sprawdzić pod kątem zimnych połączeń.
    kacpermatla801
    Level 5  
    chodzi o te taki biale jakby zawijane kondensatory?
    franmayer
    Level 20  
    Na moim starym wytartym schemacie w prawym kanale widzę C416 - 2,2nF, C420 - 330nF i C424 - 47nF. Mogą być białe albo brązowe pastylki. Wylutuj po jednej nóżce i sprawdź czy dalej trzeszczy.
    kacpermatla801
    Level 5  
    Problem ustapil po wymianie kondensatora w zasilaczu 2200uf
    jakby trzaski wrócily to będę pisał
    HD-VIDEO
    Level 42  
    kacpermatla801 wrote:
    Po włączeniu prawy kanal okropnie trzaska

kacpermatla801 wrote:
    wymianie kondensatora w zasilaczu 2200uf

A dlaczego nie trzaskał kanał lewy
    kacpermatla801
    Level 5  
    Trzaski wróciły po około 4 godzinach pracy radia , zaraz sprawdzę te białe kondensatoryy

Dodano po 1 [godziny] 46 [minuty]:

Wie ktoś który z układów gml jest odpowiedzilny za kanal prawy bo nie mogę zlokalizować miernikiem?
    franmayer
    Level 20  
    Logiczne jest, że kanał prawy jest z prawej strony, patrząc od frontu radia. Chyba, że ktoś przerobił tylko po co. Wyjmij bezpiecznik ten z prawej strony to zobaczysz co przestało grać.
    kacpermatla801
    Level 5  
    Wylutowalem jeden ten biały kondensator i na razie nie trzaska zobaczę jutro