Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Migające oświetlenie LED problem

basgmr5 21 Nov 2021 20:35 204 9
    basgmr5
    Level 3  
    Witam szanownych elektryków. Mam problem z oświetleniem LED.Na jednym obwodzie oświetleniowym podłączone są dwa włączniki dotykowe z diodami LED obsługujące dwa osobne punkty oświetleniowe z pojedynczymi żarówkami LED-owymi. Na końcu obwodu oświetleniowego zainstalowany jest zwykły przycisk dzwonkowy bez diody podświetlającej ,który uruchamia dzwonek(zwykły ding dong).Samo oświetlenie działa prawidłowo, natomiast pojawia się problem w czasie przyciskania przycisku uruchamiającego dzwonek. Wtedy pojawia się rozbłysk i migotanie żarówki LED-owej nr 1 (schemat połączenia dodałem).Jak może być tego przyczyna i jak ją rozwiązać?
    LEDówki
    Level 35  
    Wystarczy w obwodzie zastosować jedną żarówkę i już nie trzeba kombinować z kondensatorem. Led-y przestaną pobłyskiwać.
    basgmr5
    Level 3  
    Tak podłączyłem równolegle kondensator (był dołączony przy zakupie do wyłącznika dotykowego) w obwodzie oświetlenia led 1, problem migotania żarówki nie zniknął

Dodano po 4 [minuty]:

LEDówki wrote:
    wystarczy w obwodzie zastosować jedną żarówkę i już nie trzeba kombinować z kondensatorem. Led-y przestaną pobłyskiwać.

Każdy pojedynczy wyłącznik i punkt oświetleniowy(żarówka)znajduje się w inny pomieszczeniu, nie mogę zlikwidować jednej żarówki która oświetla inne pomieszczenie.
    LEDówki
    Level 35  
    Nie likwidować. zamienić LED-y na żarówkę. żarnik błyskać nie będzie. Można też rzeźbić z kondensatorami łączonymi równolegle do lamp.
    Kolega zapamięta, że żarówka ma żarnik i nie będzie potrzeby uściślania co Autor ma na myśli pisząc żarówka.
    basgmr5
    Level 3  
    LEDówki wrote:
    Nie likwidować. zamienić LED-y na żarówkę. żarnik błyskać nie będzie. Można też rzeźbić z kondensatorami łączonymi równolegle do lamp.
    Kolega zapamięta, że żarówka ma żarnik i nie będzie potrzeby uściślania co Autor ma na myśli pisząc żarówka.

Zamieniałem żarówkę LED na tradycyjną z żarnikiem ,problem nie zniknął całkowicie. Żarówka tradycyjna żarnikiem też migotała ,tylko że z mniejszą częstotliwością.

Dodano po 7 [minuty]:

spinacz wrote:
    Wszystko przez to że masz włączniki dotykowe bez podłączenia do ich przewodu N.
    Czy masz zastosowane kondensatory równolegle z oświetleniem w obwodach oświetleniowych z tymi włącznikami dotykowymi?

Tak podłączyłem równolegle kondensator (był dołączony przy zakupie do wyłącznika dotykowego) w obwodzie oświetlenia LED 1, problem migotania żarówki nie zniknął.
    LEDówki
    Level 35  
    Problem nie zniknął po wymianie źródła światła, bo problem powstaje w gongu i w wyłączniku. Gong wytwarza zakłócenia, które prawdopodobnie powodują przełączanie jednego wyłącznika. Można próbować usunąć zakłócenia u źródła, albo zmniejszyć ilość zakłóceń docierających do nadwrażliwego wyłącznika. Można też wymienić wyłącznik.
    basgmr5
    Level 3  
    LEDówki wrote:
    Problem nie zniknął po wymianie źródła światła, bo problem powstaje w gongu i w wyłączniku. Gong wytwarza zakłócenia, które prawdopodobnie powodują przełączanie jednego wyłącznika. Można próbować usunąć zakłócenia u źródła, albo zmniejszyć ilość zakłóceń docierających do nadwrażliwego wyłącznika. Można też wymienić wyłącznik.

Co konkretnie kolega ma na myśli pisząc że można próbować usunąć zakłócenia u źródła, albo zmniejszyć ilość zakłóceń docierających do nadwrażliwego wyłącznika. W jaki sposób to wykonać?
  • Helpful post
    LEDówki
    Level 35  
    Najlepiej ograniczać zakłócenia tam, gdzie powstają - wina jest cewka gongu i jego wyłącznik.
    Wyłącznik dotykowy można chronić zasilając go przez filtr napięcia. Być może sam wyłącznik jest niesprawny i wystarczy go wymienić na nowy. Powinno pomóc, skoro drugi wyłącznik nie jest wrażliwy na zakłócenia.
    basgmr5
    Level 3  
    LEDówki wrote:
    Najlepiej ograniczać zakłócenia tam, gdzie powstają - wina jest cewka gongu i jego wyłącznik.
    Wyłącznik dotykowy można chronić zasilając go przez filtr napięcia. Być może sam wyłącznik jest niesprawny i wystarczy go wymienić na nowy. Powinno pomóc, skoro drugi wyłącznik nie jest wrażliwy na zakłócenia.

Przyczyną problemu okazała się cewka gongu. Zamontowałem inny dzwonek i problem znikł. Dzięki za wszystkie podpowiedzi.