Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz impulsowy 48 V/4 A

podlas111 22 Nov 2021 20:13 243 9
    podlas111
    Level 2  
    Poszukuję najprostszego schematu zasilacza impulsowego z napięciem wyjściowym 48 V i natężeniem prądu 4 A. Zasilacz ma być zasilany z gniazdka. Projekt mam wykonać w programie Eagle. Z góry dziękuję.
    MocnyAmper
    Level 25  
    Nie ma czegoś takiego jak "najprostszy" zasilacz impulsowy. Prosty to może być tradycyjny zasilacz ze zwykłym transfornatorem, mostkiem i kondensatorem. Impulsowe z samej swojej natury są skomplikowane - potrzebny jest sterownik PWM, odpowiednio obliczony i nawinięty transformator impulsowy, dławik wyjściowy, obwody stabilizacji napięcia, itd. Taki gotowy zasilacz można kupić za kilkadziesiąt złotych, a więc o wiele taniej, niż wyjdzie koszt budowy prototypu, i to przy nierealnym założeniu, że uda Ci się zaprojektować go poprawnie za pierwszym razem.
    kortyleski
    Level 43  
    Najprościej poszukać podstawowej aplikacji sg3525 i już. Jest gotowy schemat do ćwiczeń w eagle.
    MocnyAmper
    Level 25  
    Co masz na myśli mówiąc "podstawowa aplikacja"? I chyba nie SG3525; jego 'podstawowe' aplikacje to badziewne przetwornice samochodowe bez separacji galwanicznej. Nawet mu tak nie doradzaj bo jeszcze go zabije.
    podlas111
    Level 2  
    Panowie to ma być tylko projekt na zaliczenie przedmiotu na studiach on nie będzie realnie wykonywany.
    MocnyAmper
    Level 25  
    Robocie takie rzeczy na studiach i nie wiesz jak coś takiego zaprojektować?
    podlas111
    Level 2  
    Jakbym wiedział to bym nie pisał na forum
    MocnyAmper
    Level 25  
    To może warto jednak zmienić kierunek...

W każdym razie; google -> "offline smps circuit".
    kortyleski
    Level 43  
    MocnyAmper wrote:
    Co masz na myśli mówiąc "podstawowa aplikacja"? I chyba nie SG3525; jego 'podstawowe' aplikacje to badziewne przetwornice samochodowe bez separacji galwanicznej. Nawet mu tak nie doradzaj bo jeszcze go zabije.

No popatrz jakie ciekawe rzeczy piszesz. Niby nawet mądrego to i dobrze posłuchać. Byle mądry był.
    Jak więc wytłumaczysz stosowanie tego układu w setkach modeli spawarek, tysiącach zasilaczy impulsowych zasilanych z sieci?

Separację w tym układzie zapewnia transformator i transoptor. Nie wiem gdzie patrzysz ale ja właśnie mam wyświetloną aplikację tego układu w konfiguracji jakiej oczekuje autor. Ale... Skoro ja znalazłem to i student znajdzie. Nie będę za innych zadań odwalał.
    podlas111 wrote:
    Panowie to ma być tylko projekt na zaliczenie przedmiotu na studiach on nie będzie realnie wykonywany.

To po co robić taki projekt? Kolejny inżynierek wyjdzie co dwa do dwóch ledwo doda. Tu podkradnie notatki, tu gotowy schemacik i cyk, zaliczenie jest. Głupi wszedł i głupi wyszedł. Ale wyszedł z zaliczeniem 😁 dokąd ta szkoła zmierza?
    MocnyAmper
    Level 25  
    kortyleski wrote:
    Jak więc wytłumaczysz stosowanie tego układu w setkach modeli spawarek, tysiącach zasilaczy impulsowych zasilanych z sieci?

A gdzie napisałem, że się nie da? Ale jakoś nie widzę w jego nocie katalogowej żadnej aplikacji zasilacza sieciowego na tym układzie, nie mówiąc, żeby była to jego podstawowa aplikacja... Są natomiast prostsze układy, w obudowie DIL08 czy nawet TO220 przeznaczone stricte do pracy w takich zasilaczach, np w topologii flyback.

PS - w zasilaczach impulsowych to częściej TL494 :P

@podlas111 problemy się zaczną kiedy przyjdzie do odpowiedzi na pierwsze lepsze pytanie profesora odnośnie "Twojego" schematu...