Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Pralka Electrolux EWS1266CI - Problem z bębnem

Henerycjusz 22 Nov 2021 23:02 426 13
    Henerycjusz
    Level 4  
    Cześć wszystkim, podjąłem się naprawy/ wymiany łożysk w owym nienaprawialnym modelu pralki Electrolux. Wszystko poszło elegancko, nawet obyło się bez cięcia piłą tudzież kątownikiem. Po prostu na zgrzaniu obu połówek płaskim śrubokrętem odchylałem obie części przez co w pewnym momencie klej puścił i tak dostałem się do środka. Natomiast już po wymianie łożysk i simeringu przy wkładaniu bębna do gniazda z łożyskami był znaczny opór a że bęben postawiłem na taboretach to lekko się wygiął od nacisku. Nie dość, że bęben zwichrowany to jeszcze nie udało się go wbić w łożyska. Teraz kiedy bęben się obraca to widać jakby była lekko zniekształcona obręcz czyli sam otwór bębna. Podobny problem ktoś miał tutaj https://www.youtube.com/watch?v=SF2CUsGdCsM.
    Sam bęben obraca się równo ale ta część co wchodzi w fartuch się skrzywiła. Czy to ma jakieś duże znaczenie, i czy da się to jakoś zniwelować? Poza tym pozostaje problem umiejscowienia bębna w gnieździe z łożyskami, przez pierwsze łożysko przechodzi ale już przez to drugie ni hu hu. Jak to wbić kiedy bęben taki delikatny? Proszę o pomoc.
  • Helpful post
    stanislaw1954
    Level 43  
    Henerycjusz wrote:
    Sam bęben obraca się równo ale ta część co wchodzi w fartuch się skrzywiła.
    I będzie tarła o fartuch, a wsad pewnie też będzie nierównomiernie się układał, co będzie skutkowało wpadaniem w wibracje, zwłaszcza przy wirowaniu. Wbijanie, a w zasadzie wtłaczanie osi krzyżaka w łożyska, wprasowane wcześniej w tuleję robi się ręcznie, a w końcowej fazie podciąga za pomocą nakrętki na osi i różnych podkładek opierających się o tuleję. Dlaczego oś nie chce przejść przez drugie łożysko? Albo coś sklepałeś, albo inne łożysko. Więcej pomysłów nie mam.
    Henerycjusz
    Level 4  
    Łożysko na pewno to samo. Tak samo ciężko mi było wybić bęben z gniazda z łożyskami, musiałem porządnie uderzać młotkiem. Ta część z otworem gwintowanym na śrubę nie chce wejść w to mniejsze łożysko. Próbowałem tego sposobu z podciąganiem i coś tam się ruszyło ale na prawdę marnie to wygląda. Zwłaszcza, że ta śruba którą dokręcałem w pewnym momencie się zerwała.

A sam bęben udało mi się w miarę dobrze "naprostować".

Pralka Electrolux EWS1266CI - Problem z bębnem Pralka Electrolux EWS1266CI - Problem z bębnem

Problem polega na tym że ten zaokrąglony (zaznaczony okręgiem) koniec osi nie chce wejść w łożysko (to na zewnątrz obudowy). Na różnych filmach widziałem jak bęben bez żadnego oporu wstawiają panowie fachowcy i nawet nie trzeba dobijać. I pytanie czy właśnie czubek osi do którego przykręca się koło pasowe musi wejść z takim oporem na łożysko? Czy raczej nie ma to znaczenia? Bo pomyślałem o tym że mógłbym trochę go zeszlifować. HELP! :D
    stanislaw1954
    Level 43  
    Henerycjusz wrote:
    Zwłaszcza, że ta śruba którą dokręcałem w pewnym momencie się zerwała.
    No to nie zazdroszczę, pozostaje wiercenie i usuwanie starej śruby.
    Henerycjusz wrote:
    Tak samo ciężko mi było wybić bęben z gniazda z łożyskami, musiałem porządnie uderzać młotkiem.
    Tu chyba jest odpowiedź na problemy. Sklepałeś ośkę.
    Henerycjusz
    Level 4  
    stanislaw1954 wrote:

Tylko że ta oś, od początku ciężko wychodziła, przed wybiciem była dobra a w trakcie wybijania ją uszkodziłem? Powinna w takim razie łatwo się wybić.

Aha, zerwaną śrubę udało mi się wykręcić.
  • Helpful post
    stanislaw1954
    Level 43  
    Henerycjusz wrote:
    stanislaw1954 wrote:

Tylko że ta oś, od początku ciężko wychodziła, przed wybiciem była dobra a w trakcie wybijania ją uszkodziłem? Powinna w takim razie łatwo się wybić.
    Nie wiem jak, to robiłeś, bo wiem, że nieraz jest ciężko wybić, ale czasem trzeba "posmarować", żeby popuściło, a z młotkiem też trzeba odpowiednio- poprzez aluminium, lub twarde drewno.
  • Helpful post
    mczapski
    Level 39  
    Na zdjęciu widać ślady uderzenia na osi ale to chyba na osadzeniu koła pasowego. Zreszto trudno sobie wyobrazić aby uszkodzić znacząco część pod osadzenie łożyska. Więc być może próbujesz montować łożysko ukośnie? Ale znów skoro udało się zerwać śrubę to chyba prztczyna w innym miejscu.
    Henerycjusz wrote:
    ten zaokrąglony (zaznaczony okręgiem) koniec osi nie chce wejść w łożysko

Lecz ta część raczej nie jest przeznaczona dla łożyska chociaż przyznaję, że taką pralkę dawno oglądałem.
    Obecnie można by spróbować nagrzać łożyska np w oleju do temperatury ok 150 st C i montować na gorąco.
  • Helpful post
    kecajk49
    Level 32  
    Jak jest potrzeba wybijania wałka młotkiem to pierwsze co należy zrobić to WKRĘCIĆ odpowiednią śrubę w gwintowany otwór dla ochrony gwintu i wałka przed uszkodzeniem, "to takie na zaś" a przy montażu należy stosować łożyska z luzem C3 a jeśli łożyska przy montażu wpadają " jak to widziałeś na filmie" to należy zastosować odpowiedni klej anerobowy gdyż przy następnej naprawie to nie będzie już czego zbierać, gdyż nie będzie ona miała sensu z uwagi na zniszczenie wałka!
    Teraz to masz trochę niezbyt ciekawej roboty , pamiętaj aby przy wierceniu i gwintowaniu nie urwać wiertła czy gwintownika bo wtedy to będzie KONIEC tej zabawy.
    Jeszcze pozostaje montaż kociołka aby nie ciekło a z opisu calej tej "naprawy" wynika że to będą dopiero "j a" skoro przed "rozłupaniem" nie pomyślałeś o otworach dla ustalenia i skręcenia obu jego części w odpowiedniej pozycji (chyba że to zrobiłeś to OK!)
    Powodzenia!
    Henerycjusz
    Level 4  
    To może po kolei. Jestem na etapie skręcania tego ustrojstwa, łożyska i simering już wymienione. Raczej ładnie się je wbiło, żadnych luzów nie było (łożyska takie jak poprzednie 6205-2Z/C3 i 6204-2Z/C3), a czy pod kątem, raczej równo wchodziło ale miarki tak precyzyjnej w oku nie mam. W obudowie nawierciłem otwory także tu raczej nie powinno być problemu ze złożeniem, sklejeniem i skręceniem. Tylko ten nieszczęsny bęben i oś. Co sądzicie o delikatnym szlifie samej części na którą wkłada się koło pasowe?
    Pralka Electrolux EWS1266CI - Problem z bębnem
    stanislaw1954
    Level 43  
    Henerycjusz wrote:
    Co sądzicie o delikatnym szlifie samej części na którą wkłada się koło pasowe?
    Pilnik, albo płótno ścierne i sprawdzać, czy łożysko wreszcie będzie chciało wejść. Do sprawdzania możesz użyć starego łożyska. A przy okazji sprawdź, czy koło pasowe też wchodzi bez młotka.
    Henerycjusz
    Level 4  
    stanislaw1954 wrote:
    Pilnik, albo płótno ścierne i sprawdzać, czy łożysko wreszcie będzie chciało wejść. Do sprawdzania możesz użyć starego łożyska. A przy okazji sprawdź, czy koło pasowe też wchodzi bez młotka.

No właśnie też nie chce wejść. Więc bez użycia większej siły byłoby ciężko.
  • Helpful post
    stanislaw1954
    Level 43  
    Henerycjusz wrote:
    No właśnie też nie chce wejść.
    No to porządnie młotkiem operowałeś., a w dodatku takim malutkim 200 gram, no może 500.
  • Helpful post
    kecajk49
    Level 32  
    Coś mi się widzi, że będziesz poszukiwał kola pasowego i to chyba niedługo! Włącz myślenie!
    Henerycjusz
    Level 4  
    Panowie udało się po delikatnym zeszlifowaniu pilnikiem, ośka wskoczyła bez problemu w oba łożyska. Natomiast koło też się założy bez większego problemu. Dziękuję za wszystkie rady i wskazówki. Pozdrawiam.