Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Indesit IWSE 5105 padnięty moduł

sssniper 23 Nov 2021 01:30 420 15
    sssniper
    Level 10  
    Mam ogromną prośbę padł mi moduł od pralki Indesit IWSE 5105 na rysunku są punkty w których brakuje elementów bardzo proszę o podanie parametrów tych podzespołów lub schemat elektroniki tego modułu.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    TONI_2003
    Moderator
    sssniper wrote:
    u mnie tych elementów po prostu brak gdyby były to bym sam odczytał.
    Zatem proszę pełny opis co gdzie i jakie wartości, a zatem do dzieła kolego :D
    sssniper
    Level 10  
    TONI_2003 wrote:
    Zatem proszę pełny opis co gdzie i jakie wartości, a zatem do dzieła kolego :D
    Wielkie dzięki jutro działam powinno wszystko hulać :D
    alekt77
    Level 38  
    TONI_2003 wrote:
    a zatem do dzieła kolego

Brak rezystora szeregowego, dwóch warystorów i dławika na wejściu zasilania 230VAC na wejście submodułu zasilacza 12V DC przy braku zdjęcia modułu autora tematu niczego dobrego nie zapowiada. Radziłbym zajrzeć do linku który podesłałem i sprawdzić przyczynę uszkodzenie i wylutowania tych elementów zanim wstawi się nowe.
    TONI_2003
    Moderator
    sssniper wrote:
    Wielkie dzięki jutro działam powinno wszystko hulać
    Nie tak prosto jak Ci się wydaje brak tych warystorów sugeruje analizę dlaczego ich niema? Cewka, rezystor czy jedna z dwóch diod 1N4007 sugeruje typowe uszkodzenia na tej linii (praktyka), ale można sugerować uszkodzenia dalsze np. C015-10µF/400V oraz samej przetwornicy (pionowa płytka) i nie wiem czy jesteś tego świadomy... Dlatego dobrze oczyść swoją płytkę elektroniki i zamieść swoje fotki w ekstra jakości aby to jednak można było obejrzeć :D
    sssniper
    Level 10  
    @TONI_2003
    Dzięki za podpowiedź, ale to wszystko wcześniej sprawdzałem tak na zasilaczu jak i na płycie głównej. Każdy kondensator był wylutowany i sprawdzany pod kątem strat % diody też wszystkie w normie przekaźniki też sprawdzone. Nie miałem triaka BTB10 pod ręka bo był walnięty i wstawiłem BTA16 i tu moje pytanie czy nie przesadziłem. Sprawdziłem też silnik, szczotki zjechane do zera. Szczotki wymienione. Po uruchomieniu pralka z praniem szła 10min i stop nic nie spaliło, a silnik ani drgnie. Zastanawiam się czy to przypadkiem nie pamięć walnęła.
    TONI_2003
    Moderator
    sssniper wrote:
    Nie miałem triaka BTB10 pod ręka bo był walnięty i wstawiłem BTA16 i tu moje pytanie czy nie przesadziłem.
    To musisz sprawdzić w datasheld dla nich parametr dla portu mikroprocesora...
    sssniper wrote:
    Zastanawiam się czy to przypadkiem nie pamięć walnęła.
    Napisałem w poprzednim poście:
    TONI_2003 wrote:
    Dlatego dobrze oczyść swoją płytkę elektroniki i zamieść swoje fotki w ekstra jakości aby to jednak można było obejrzeć
    Miałem swoje powody zatem, ale się nie zastosowałeś....
    sssniper
    Level 10  
    @TONI_2003"]
    Proszę ale niestety na tą chwilę tylko taka jakość jeżeli będzie potrzebne powiększenie innej części płytki to proszę odznaczyć i powiększę. Mam też pytanie czy faktycznie te warystory mają coś wspólnego z zablokowanym e promem czy to tylko bujda.
    Pozdrawiam
    Pralka Indesit IWSE 5105 padnięty moduł1S.jpg Download (101.7 kB) Pralka Indesit IWSE 5105 padnięty moduł2S.jpg Download (113.83 kB) Pralka Indesit IWSE 5105 padnięty modułS6.jpg Download (1 MB) Pralka Indesit IWSE 5105 padnięty modułS5.jpg Download (990.57 kB) Pralka Indesit IWSE 5105 padnięty modułS4.jpg Download (1.02 MB)
    Moderated By TONI_2003:

Cytuj selektywnie lub wcale gdy odpowiadasz po osobie cytowanej!

TONI_2003
    Moderator
    Fotki są gorzej niż fatalne, a mnie nie jest po drodze z czasem i tłumaczeniem co i jak... Zatem na chwilę obecną interesuje mnie obszar za radiatorem robiony idealne powiększenie bez radiatora.
  • Helpful post
    TONI_2003
    Moderator
    sssniper wrote:
    Nie wiem czy wystarczy takie
    Mogą być tyle, że nie rozwiązują Twoich wątpliwości, a moich podejrzeń... Zatem na moich foto masz te opisy do sprawdzenia :D
    sssniper
    Level 10  
    Wielkie dzięki
    Po wymianie rezystorów i BC807 + rezystor10Ω i dławik 270 mH ,chociaż nie wiem czemu na schemacie jest 100mH ruszyła.Dla pewności wymieniłem też kondensator, bo parametry były na granicy normy no i oczywiście wróciłem do BTB10 jak na razie ok. U mnie te dwa rezystory poniżej mają wartość 295 czyli 2.9MΩ a nie 562 .
    Pozdrawiam i dziękuję za pomoc
    alekt77
    Level 38  
    sssniper wrote:
    nie wiem czemu na schemacie jest 100mH

Schemat jest z rosyjskiej strony, na schemacie jest "мкГн" co jest równoznaczne z "µH" a nie trzeba używać znaków z alfabetu greckiego.
    A co do wartości rezystora to popatrz na poniższe zdjęcia i zdecyduj czy jest na nim napisane 295 czy 562, 29 nie jest wartością z szeregu E24 ani żadnego innego.
    TONI_2003
    Moderator
    sssniper wrote:
    U mnie te dwa rezystory poniżej mają wartość 295 czyli 2.9MΩ a nie 562
    Prawda jest jedna i oczywista rezystory są na PCB połączone równolegle zatem przy pomiarze na płycie bez wylutowania przynajmniej jednego nie uzyskamy prawidłowego wyniku pomiaru czyli 5K6! Mierząc zaś bezpośrednio na PCB każdy z nich ma wartość 2K7 i nikt i nic tego nie zmieni gdy fizycznie i w realu oba są dobre :idea:
    sssniper wrote:
    dławik 270 mH ,chociaż nie wiem czemu na schemacie jest 100mH
    Natomiast wartości tej cewki bywają różne w zależności od wersji PCB dlatego nalegałem na Twoje fotki bo różnic jest wiele więcej niż mniej zorientowanemu się wydaje :D
    sssniper
    Level 10  
    Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam. Zgadza masz rację z tego pośpiechu zwykłe niedopatrzenie i wielkie dzięki.