Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pilarka na ON - biodisel a NIE na benzynę?

kerios83 23 Nov 2021 10:58 330 5
    kerios83
    Level 10  
    Jest jakaś pilarka na ON/biodisel? Bo przeglądam i tam są same na E (i to zalecane 98 oktanów) + odrobina oleju do silników dwusuwowych np.
  • Helpful post
    BANANvanDYK
    Level 41  
    Dawno temu na Youtubie był filmik w którym ktoś pokazał pilarkę tarczową napędzaną silnikiem spalinowym (turbodieslem).
    No ale pilarka łańcuchowa? Podobno są ze silnikiem czterosuwowym, ale z silnikiem Diesla? Problem polega na tym, że silnik o zapłonie samoczynnym wymaga wytrzymalszego wału korbowego, tłoka i kadłuba, co przekłada się na większy ciężar silnika. Dodatkowo aparatura paliwowa (wtryskiwacz, pompa wtryskowa, regulator obrotów) zajmują dużo miejsca. Na końcu wadą silnika o zapłonie samoczynnym jest ograniczenie obrotów silnika, max. 4–5 kRPM co przekłada się na małą moc i konieczność zwiększania pojemności czy stosowania turbodoładowania. To jest praktycznie nierealne aby zbudować taką pilarkę którą można było podnieść rękoma.
    kerios83
    Level 10  
    Chciałem zasilać sobie biodieslem, ale jak piszecie w sprzedaży same benzynowe (a ja biodiesla mam za darmo).

Dzięki za wyjaśnienie, zwłaszcza dla BANANvanDYK, teraz rozumiem dlaczego. No nic, w takim razie MUSZĘ kupić benzynową i pewnie dołożę do tego w takim razie jakąś krajzegę na prąd.

Temat do zamknięcia, pozdrawiam!
    kerios83
    Level 10  
    @BANANvanDYK to też niegłupie - "chińską podróbkę silnika Yanmar L40, czyli tzw. Kama/Kipor 170F" - jak by mi się udało to namierzyć tanio, to kto wie. Mam nadzieje że te silniki są tak dobre, że nawet na szamponie pojadą. :)