Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Halogen solarny-jak zwiększyć czas świecenia

koper28 23 Nov 2021 19:32 279 13
Optex
 • #1
  koper28
  Level 10  
  Witam wszystkich serdecznie
  Jest to mój pierwszy post choć z elektrodą związany jestem już dobrych kilka (jak nie dłużej) lat
  Niestety nie jestem elektronikiem, ale tą dziedziną interesuję się od dziecka, ciekawa, interesująca, często zarwałem wiele nocy rozbierając i ucząc się samodzielnie metodą "prób i błędów" ale jaka później jest satysfakcja :-)
  A teraz do rzeczy bo pewnie przynudzam.
  Panowie (i Panie jeśli takowe są) po raz pierwszy proszę was publicznie o poradę, proszę o pomysł ponieważ jest to sprawa, która mnie przerasta, jestem po prostu za krótki na walkę z tą chińszczyzną.
  Jakiś czas temu zamontowałem na zewnątrz na podwórku kilka halogenów solarnych(panele solarne mają osobno na 5 m kablu) po 40zł/szt i ........sprawdzają się rewelacyjnie już od roku.
  Więc teraz pomyślałem pójdę dalej; zamontowałem jeden w ganku, drugi w kotłowni, trzeci w łazience traktując jako światło nocne/dodatkowe czy w razie braku prądu (co u mnie dość często się zdarza zwłaszcza zimą)
  Rozmontowałem, wylutowałem płytkę z ledami i zamontowałem ją osobno w dokupionym pół plafonie szklanym kolorowym (białe światło było zbyt ostre)
  Solary wyprowadziłem na dach domu od strony słonecznej, i teraz okazało się, że są dwa problemy. Halogen solarny-jak zwiększyć czas świecenia
  1. W taką pogodę solary nie nadążają naładować wbudowanych akumulatorów i już po kilku minutach świecenia słabną i gasną. To postanowiłem rozwiązać podłączając dodatkowo po drugim takim samym panelu solarnym ( łącząc równolegle aby zwiększyć prąd ładowania pozostając przy takim samym napięciu) Co dziwne wszystkie panele ładują poprawnie w zależności od pogody napięciem od 4-6V ale lampki mam dwa rodzaje ( z jednym akumulatorem 18650 3,7V- ta jest w ganku i świeci dłużej oraz z dwoma akumulatorami po 3,7V 18650 i te świecą b.krótko) Myślę, że ten problem uda mi się rozwiązać samemu, ale gorzej z drugim.
  2, Czas świecenia tych solarów to zaledwie 20 sekund i nie maja one żadnej regulacji. Niby jak w ganku ktoś się kręci cały czas to nie gasnie, gorzej w łazience-wyobraźcie sobie wychodzisz w nocy na "posiedzenie" wchodzisz do łazienki siadasz i nagle po 20s robi się ciemni-wtedy trzeba machnąć ręką aby światło zapaliło się ponownie :-) Jest to bardzo niewygodne i niepraktyczne.
  Lampy te mają pilota, którym można zmienić na jeden z 3 trybów świecenia, ciągły , po wykryciu ruchu, oraz świecą na 20% cały czas a po wykryciu ruchu na 100% przez 20s po czym wracają do 20%-tutaj nie mam zastrzeżeń, wszystko działa prawidłowo

  Podsumowanie: Proszę doradźcie mi jak laikowi nie znającemu podstaw elektroniki jak najprostszym sposobem wydłużyć (nie musi być potencjometru regulacji) ten czas świecenia do powiedzmy 5 minut
  Dodałem zdjęcia jak to wygląda w środku.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam
  Maciej Halogen solarny-jak zwiększyć czas świecenia Halogen solarny-jak zwiększyć czas świecenia Halogen solarny-jak zwiększyć czas świecenia
 • Optex
 • #2
  DiZMar
  Level 43  
  koper28 wrote:
  Jest to mój pierwszy post

  Oj tak mijać się z prawdą to trochę brzydko wygląda. :sm31: :shii: Napisałeś przecież już wcześniej w 2012 roku dwa posty. W marcu (13 Mar 2012 02:32) i w maju (18 Maj 2012 09:52)
 • Optex
 • #3
  koper28
  Level 10  
  Faktycznie, zapomniałem to było tak dawno temu :-) teraz jak post się pojawił zauważyłem to przy mojej ikonce oraz datę dołączenia aż....... 2010 r !!! Pamięć już nie ta :-( Chyba trzeba dokupić RAM :-)
 • #4
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  Spróbuj zrobić zworki kroplą cyny na pozycjach R4 R5 i R6. Wygląda to razem z R3 jak programowanie jakichś funkcji. Z oryginalnego pilota nie można zwiększyć czasu działania?
 • #5
  koper28
  Level 10  
  Niestety to taki zwykły chiński prosty pilocik z 6 przyciskami wł/wył i wybór trybu 1 z 3
  Spróbuję tak zrobić jak radzisz. Dodam, że same solary w tych lampach oprócz ładowania pełnia również funkcję czujnika zmierzchowego i lampy zapalają się dopiero jak na dworze jest ciemno. I tak mi pasuje. Tutaj nie chcę niczego zmieniać.
  Edit. Zwierałem kolejno R3,R4,R5 nic to nie zmienia, może to są właśnie te 3 dostępne tryby świecenia i one nie maja tutaj nic do rzeczy z czasem świecenia. Nie ma tutaj przecież dużo. Pozostaje mi tylko któryś z rezystorów R1, R2, R3 lub Q1, Q3 lub C1 , C2 ... ale co z nimi zrobić ? podmienić na inne, czy połączyć jakoś z jakimś mini potencjometrem ? Nie mam pojęcia :-(
 • #6
  HD-VIDEO
  Level 42  
  Czas jest zaszyty w tym IC1 i nic z tym nie zrobisz
 • #7
  oun
  Level 21  
  koper28 wrote:
  Dodam, że same solary w tych lampach oprócz ładowania pełnia również funkcję czujnika zmierzchowego

  Raczej nie solary pełnią funkcję czujnika zmierzchowego lecz dioda i odbiornik światłoczuły:
  Halogen solarny-jak zwiększyć czas świecenia
  HD-VIDEO wrote:
  Czas jest zaszyty w tym IC1 i nic z tym nie zrobisz

  Skoro nie ma możliwości wydłużenia czasu pracy paneli/diod LED z 20 sekund to może w ich zasilanie wstawić SOFT-START/STOP aby nie gasły gwałtownie lecz powoli przygasały i wtedy po widnemu można zdążyć czujkę ruchu wzbudzić aby na nowo z 20 sekund światła korzystać.
 • #8
  HD-VIDEO
  Level 42  
  Czujnik zmierzchowy to wykrywanie ładowania akumulatora z panelu baterii a nie odbiornik IR.


  Wydłużyć można przez zewnętrzny LC555, wyzwalany impulsem 20 sekundowym
 • #9
  koper28
  Level 10  
  Dziękuję za zainteresowanie moim postem i za wszelkie sugestie i pomysły.
  Dla mnie to co koledzy radzicie jest czarna magia . Panel jest jednocześnie czujnikiem zmierzchowym gdyż jak go podłączę do halogenu to halogen załącza się tylko wtedy jak go zakryję (położę np. panelem w dół na biurku) natomiast jak go odsłonię do światła to niestety nie działa.
  To o czym kolega pisze to jest odbiornik podczerwieni do pilocika a ta dioda miga cały czas jak jest lampa aktywna czyli jak jest włączona w jeden z 3 trybów. Przestaje migać tylko wtedy jak pilotem (lub przyciskiem na halogenie) wyłączę lampę w tryb OFF - wtedy nic nie działa-choć akumulatory podejrzewam, że i tak się ładują w dzień. Nie jestem aż tak dogłębnie zaznajomiony z elektroniką, ale mam przeczucie, że musi być jakieś rozwiązanie na wydłużenie tego czasu świecenia. Z tego co znalazłem wcześniej gdzieś w necie ktoś przerabiał taką lampę aby świeciła również jak na dworze jest widno i o ile dobrze pamiętam to wylutował właśnie rezystor R4 lub R5 ( nie pamiętam dokładnie)
  Niestety nic nigdzie nie znalazłem na temat wydłużenia czasu świecenia halogenu.
  Dodam może jeszcze jedno dokładniejsze zdjęcie po zdjęciu osłony czujnika ruchu
  Halogen solarny-jak zwiększyć czas świecenia

  Dodano po 3 [godziny] 30 [minuty]:

  Wpadłem dziś jeszcze na inny pomysł. Może by tak na płytce zewrzeć jakoś ścieżki/rezystorki aby halogen po właczeniu na ON pozostawał na stałe zawsze w 1 z 3 trybów tj. w trybie świecenia ciągłego i wtedy tylko podmienić czujnik ruchu/lub jakoś go ominąć a zastosować zupełnie inny z regulacją np. jeden z dwóch jakie przed chwilą znalazłem. mają one napięcie około 12v ale jeden z nich chyba już działa od 5,5V ? Jeśli nie te to może podobne znaleźć o właściwym napięciu.

  https://www.tim.pl/czujnik-ruchu-pir-nocny-pod-lozko-bialy-12v-dc-36w-lux05080

  https://www.tim.pl/czujnik-ruchu-pir-wpuszczany-12v-z-antenka-sonda-zasieg-3-6m-lux02056

  lub https://allegro.pl/oferta/czujnik-ruchu-pir-do-tasm-led-12v-5-24v-dc-5-5-2-1-10476536836

  https://allegro.pl/oferta/czujnik-ruchu-na-podczerwien-pir-5-24v-do-tasm-led-11393672282

  A jak nie to jakoś wykorzystać taka lampkę z czujnikiem ruchu na 4 baterie paluszki.
  https://allegro.pl/oferta/lampka-z-czujnikiem-ruchu-6-led-regulacja-4xaaa-8878002001

  Może ktoś podsunie jakieś dobre rozwiązanie , Może podpowie czy dobrze kombinuję :-) czy nie tędy droga.
  Pozdrawiam
 • #10
  HD-VIDEO
  Level 42  
  Żadne wymiany, podmiany, czas jest w IC1

  Podmienić całą elektronikę na inny czujnik z włączaniem takich LEDów (trzeba zmierzyć ich prąd), oraz ładowaniem aku. z panela
 • #11
  koper28
  Level 10  
  Ok to w takim razie może inaczej. Łatwo się nie poddaję :-))) Proszę o cierpliwość
  A więc tak: Jednym z trybów świecenia jest opcja, że halogen zapala się gdy zapadnie zmrok i świeci cały czas aż zrobi się widno.
  Włączam więc tą opcję a na przewodach idących do płytki z ledami w plafonie robię przerwę i dokładam taki oto czujnik ruchu z regulacją świecenia od 15s do 5 minut. Ustawiam sobie na nim 5 minut i...... zadziała ???? Zapada zmrok lampa zapala się puszczając napięcie na halogen, ale halogen nie zapali się dopóki dodatkowy czujnik nie wykryje ruchu. Wtedy "puści" napięcie dalej na około 5 minut. Czy takie rozwiązanie może zadziałać ???

  https://allegro.pl/oferta/czujnik-ruchu-zmierzchu-5v-12v-24v-dc-8a-10748990720

  https://botland.com.pl/gravity-czujniki-odleg...robot-gravity-cyfrowy-czujnik-ruchu-pir.html#
  lub
  https://botland.com.pl/czujniki-ruchu/1655-cz...uchu-pir-hc-sr501-zielony-5903351241359.html#
 • #12
  LEDówki
  Level 36  
  Niech kolega nie pisze o halogenie, bo to się źle czyta. Lampa halogenowa - potocznie halogen - była wyposażona w żarówkę halogenową. Kolega pisze sobie "halogen" i za chwilę pisze o diodach świecących. Równie dobrze może kolega pisać o lampach naftowych LED. Niech kolega pisze "lampa", bo tym jest opisywane urządzenie. Czytający nie będą musieli dokonywać tłumaczeń w locie.
 • #13
  DiZMar
  Level 43  
  LEDówki wrote:
  Niech kolega nie pisze o halogenie...
  i za chwilę pisze o diodach świecących.

  Podobnie jest z nazwą TIR, którą co poniektórzy przypisują każdemu dużemu samochodowi ciężarowemu. Przecież nie każdy duży samochód ciężarowy jest TIR-em. Małe samochody ciężarowe też bywają TIR-ami. Nie będę wchodził w szczegóły.
 • #14
  LEDówki
  Level 36  
  Przedstawione czujniki działają jak zwykły włącznik - podają napięcie do lampy. Lampa musi być zasilana napięciem i prądem mieszczącym się w zakresie możliwości czujników.
  Co do podmiany czujnika sterującego lampą - Jeśli diody nie wymagają dodatkowych elementów ograniczających prąd, to można podłączyć je do innego czujnika ruchu. Po samych zdjęciach oryginalnej lampy nie potrafię powiedzieć czy jest taka możliwość.
  Problem związany z niedoładowaniem akumulatorów - można go rozwiązać stosując ładowarkę z układem TP4056.
  Jeśli z jakiejś przyczyny nie jest to możliwe, to równoległe połączenie baterii słonecznych nie jest najlepszym rozwiązaniem - zmniejszy się co prawda ich opór wewnętrzny, ale napięcie nie wzrośnie, więc w dalszym ciągu może być problem z niedoładowanym akumulatorem.