Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak poprowadzić kable do anteny i czy potrzebuję switch'a?

koliuk 23 Nov 2021 21:14 1059 29
Relpol
    koliuk
    Level 24  

Jestem w trakcie wykańczania nowego domku jednorodzinnego i chciałbym by ktoś podpowiedział mi łopatologicznie jak porozciągać kable do anteny .

Pomieszczeń ma być 4 i w każdym gniazdo antenowe. Z tego co wiem pomiędzy anteną a switch'em mają iść 4 kable do satelitarnej i 1 do naziemnej . Od switch'a do każdego pokoju ma iść po 1 kablu do gniazda antenowego. Switch musi mieć dodatkowo zasilanie 230V

Pytanie w jakim celu ma być owy switch? Zawsze widziałem że od anteny tzn z konwertera szły przewody do pokoi i nikt switch'a nie używał.

Kolejne pytanie jak najlepiej rozprowadzić Internet ? Będzie z lini telefonicznej (nie wiem jaki dostawca jeszcze). Dostawca doprowadza kabel (skrętke) do domu tzn do routera czy jak ? Nie mam jeszcze elewacji i myśle czy doprowadzać wszędzie kable internetowe lecz wydaje mi się to bez sensu z racji wifi. Jedynie przewód doprowadzę do salonu gdzie będzie tv/konsola by podpiąć to po kablu.

Dzięki :D
  • Relpol
    elktrod
    Level 32  
    Żaden router po wi-fi nie obsłuży internetu w 4 pokojach jednocześnie tak jak switche po skrętce, więc poprowadź do każdego pokoju od miejsca gdzie masz cały punkt dowodzenia gwiaździście jeszcze skrętkę oprócz przewodów antenowych a nie pożałujesz tego skoro jesteś na etapie budowy... Jak patrzę, że masz mieć jeszcze antenę satelitarną, to popatrz na stronie internetowej DIPOLU na różne rozwiązania w zależności od zastosowanego sprzętu:
    https://www.dipol.com.pl/uniwersalne_schematy...nej_telewizji_cyfrowej_dvb-t-t2_bib213.htm#05

https://www.dipol.com.pl/schemat_podstawowy_i...lacji_tv_w_domu_jednorodzinnym_schemat110.htm
    A gdy dostawca internetu z linii telefonicznej przejdzie na światłowód jak u mnie to będziesz z zewnątrz budynku do punktu dowodzenia rył znowu bruzdę? Poprowadź teraz jakiś grubszy pusty peszel z pilotem bez szkodliwych dla światłowodu ostrych zakrętów - to tyle moich rad....
    tomaszlonski
    Level 29  
    No bez przesady, większość dobrych routerów poradzi sobie po WIfi z internetem nawet w domach dwukondygnacyjnych. Wystarczy kupić coś wyższej klasy.
    Nie problem kupić też zestaw z dodatkowymi 1-2 satelitami.

Co do SAT pomyśl nad zestawem multiswitcha Unicable, bez problemu zsumujesz tez sygnał naziemnej i wszędzie w gniazdach będzie jeden kabel i możliwość obsługi kilku tunerów w unicable albo jednego klasycznie w Legacy.
    np.
    GT-SAT GT-dMS2T - 2x 16 SCR + naziemna.
    GT-SAT GT-DMS4T - 4x 16 SCR + naziemna

Poza tym jak planujesz jeszcze jedną antenę można użyć multiswitch na dwie anteny.
    marekr76
    Level 14  
    Cześć, zobacz tutaj, schemat "Satelita, naziemna i radio z multischwitchem" (radio możesz pominąć).
    Multischwitch ma za zadanie wprowadzić sygnał sat i tv naziemnej do jednego kabla.
    W zależności gdzie ma być zamontowany multischwitch, tak jak pisałeś potrzebne będzie gniazdko (lub dwa) 230V (drugie może się też przydać do np. routera). Zasilanie jest potrzebne do multischwitcha, w przypadku zwrotnicy jest zbędne, ale z doświadczenia wiem, że za jakiś czas będziesz potrzebował gniazdka do różnych celów.
    Kable od schwitcha do pokojów mogą być pojedyncze, ale musisz mieć gniazdka z rozdzieleniem sygnału na naziemną i sat (lub dwa oddzielne kable i zwykłe gniazdko), jest na schemacie. Ale jak byś chciał oglądać i nagrywać, to przynajmniej dwa kable na jeden odbiornik musisz mieć.

Co do internetu, to jeśli masz możliwość podciągnij sobie światłowód i skrętkę do granicy działki, nigdy nie wiadomo co będzie za rok lub dwa. A potem kopać trawniki i kuć w świeżo wykończonych ścianach to problem. Koszty kabli/światłowodu w porównaniu do remontu są znikome.
    Światłowód i skrętkę podciągnij sobie do takiego miejsca, gdzie swobodnie możesz zamontować router (np. koło schwitcha), może w przyszłości UPS lub jakiś NAS. Po domu również pociągnij sobie przynajmniej po jednej skrętce na pokój zaczynając od miejsca, gdzie się kończy światłowód/skrętka z zewnątrz. Dobrze by było też po rogach domu gdzieś poniżej dachu wyciągnąć skrętkę do kamer. Kamery wtedy można zasilić przez PoE i mieć stabilne łącze do nagrywarki.
    Do salonu proponuję dwa kable lan minimum. Konsola i tv powinny być na oddzielnych kablach lan.
    Z wifi owszem, można korzystać, ale to jest fala radiowa i możesz nie mieć pokrycia we wszystkich miejscach gdzie będziesz potrzebował. Z kabli oczywiście nie musisz korzystać, ale jak sygnał będzie słaby, to po kablu da radę. Poza tym w razie słabego pokrycia przez wifi możesz założyć repeater po lan-ie i wtedy zwiększasz zasięg wifi.
    Ja u siebie jak kładłem kable, to wtedy mi się wydawało, że jest dużo za dużo. Dzisiaj już wiem, że jeszcze kilka bym dołożył.

Tak poza konkursem dodam, że przydał by się min. jeden kabel lan do rozdzielni i jako opcja kable na działce. W rozdzielni może będziesz chciał jakąś automatyzację za jakiś czas, a na działce może jakaś kamera przy płocie/budynku gospodarczym. Pamiętaj tylko, że skrętkę kładzie się do 100m od punktu do punktu. Przy większych odległościach mogą wystąpić problemy w komunikacji. Nie oszczędzaj na jakości kabli bo to się szybko zemści. Decyzja oczywiście należy do ciebie.
    sosarek

Level 43  
    tomaszlonski wrote:
    No bez przesady, większość dobrych routerów poradzi sobie po WIfi z internetem nawet w domach dwukondygnacyjnych.

Guzik prawda.
    tomaszlonski
    Level 29  
    To chyba jesteś typowym dyletantem których tak nie nienawidzisz.

U mnie router Orbi z satelitą spokojnie pokrywa 3 kondygnacje domu i ok 10m od domu, 10 do 20 urządzeń korzystających z sieci, wszystko tylko po WiFi i bez kabli. Jakoś nie pokrywa się to z twoim stwierdzeniem.
    sosarek

Level 43  
    @tomaszlonski Zapraszam z tymi wywodami do działu Sieci gdzie nie raz jedno urządzenie ma.problem z pokryciem zasięgiem nawet jednej kondygnacji...
    tomaszlonski
    Level 29  
    I każde jak twierdzisz mają takie problemy czy tylko jakieś tam mają? Są tez takie co nie mają.
    Nie piszę o sprzętach dostarczanych przez operatora usługi czy routerach za grosze tylko o porządnym własnym routerze wybranym starannie. Raczej taki kupi ktoś kto planuje używać tylko sieci WiFi w domu, w sumie też i nie zaszkodzi jak ma teraz możliwość zrobić, wyposażyć każde potrzebne pomieszczenie w kabel.

To dział akurat dla SAT a o sprzęty i poradę odnośnie WiFi wystarczy że zapyta w odpowiednim. Sam nie mam kabli w domu to zdany byłem tylko na WiFi albo powerline i jak widać warto było wydać trochę więcej na router WiFi i nie mieć problemów.
    elktrod
    Level 32  
    Tu nie chodzi tylko o wypas router, ale niektóre telewizory na wypasionym routerze robią kwadraciki bo to właśnie telewizory po wi-fi nie nadążają za prędkością routerów a po kablu nadążają, co prawda tylko dwa takie spotkałem ale po drugie nigdy tutaj nikt nie pisze, że np. za ścianą ma transformator 16/0.4 kV o czym dowiadujemy się dopiero gdy zaczynamy drążyć temat i wyciągać jeszcze inne tematy jak np. przekaźniki satelitarne w pobliżu itp. nadajniki czy zakłócacze po harmonicznych w zakresie wi-fi jakim może być zwykły telefon wadliwy czy uszkodzony... Kabel ustrzeże nas przed takimi ewenementami... Kilka przypadków, że wi-fi wystarcza nie świadczy o regule, że zawsze wystarczy i chyba skończę ten temat na tym stwierdzeniu. A na etapie budowy warto naprawdę zaopatrzyć się w kabelki, których koszt nie jest kłopotliwy w porównaniu z późniejszym spokojem... No i za marekr76 radzę, że warto zastanowić się nad okablowaniem podwójnym LAN i TV do salonu co najmniej no i do ew. kamer... Kiedyś nawet instalowałem skrętkę w pętli od rozdzielni poprzez wszystkie przełączniki oświetlenia z powrotem do rozdzielni, dzisiaj zapewne napiszecie, że inteligentny dom zrobicie po w-fi, ale nigdy nie wiemy kto czym dysponuje i jaki sposób inteligentności wybierze, więc ostateczna decyzja zawsze należy do inwestora...
    User removed account
    Level 1  
    tomaszlonski
    Level 29  
    Zgadza się, specjalnie nastawiłem się na zakup czegoś lepszego .
    Wcześniej były rozwiązania z repeaterami i powerline, niestety nie sprawdziły się. W domu mam tylko Wi-Fi na 5GHz awaryjnie gościnna sieć 2.4.
    Drugi satelita służy do rozszerzenia sieci jeśli potrzeba na ogrodzie w altanie dla lepszego zasięgu w obrębie prawie 50 m od domu.

@elktrod to jest wiadome jak masz zwykły router i dużo urządzeń korzystających z Internetu na raz, karty w niektórych wifi sprawiają problemy po prostu współpracując z routerem.
    Nie zauważyłem u siebie by były takie problemy jak używałem, bez problemu działały wszystkie serwisy od Netflixa, Apple TV+ i Amazona na samym WiFi obsługując dwa TV Philipsa i Samsunga, obydwa TV mają SAT z tunera tylko przez streaming bo nie chce mi się prowadzić kabli SAT do 3 innych tunerów po domu, do tego cały system nagłaśniający w domu tez oparty o WiFi.

Maksymalną WiFi przepustowość zwykle miałem na poziomie 800 Mbps ( średnio były transfery 400 Mbps ) przy starym routerze Orbi RBK50, ostatnio zamieniłem go na nowszy Orbi RBK853 i nawet nie zauważyłem by coś polepszyło sie z samym inernetem poza tylko lepszymi transferami po sieci wewnętrznej i lepszym zasięgu w domu jak i poza domem.

Mi to wystarcza jeśli chodzi o sieć w domu, mimo że nie mam z kolei wypasionego łącza Internetowego tylko zwykłe 100 Mbps up / 10 Mbps dow. Router mam operatora ISP przełączony w tryb modemu.

Po prostu jak się chce stawiać na obsługę tylko po WiFi to należy podejść do tego z rozsądkiem no i wiadomo z wyższymi kosztami. A kable jeśli są w projekcie też warto mieć bo późniejsze modernizacje i ciągnięcie od nowa kabli po domu podnosi tylko koszty które warto zainwestować w dobry router.
    koliuk
    Level 24  

Przeczytałem wasze podpowiedzi i plan jest taki jak na profesjonalnym rysunku o ile jest prawidłowy ? ?;) Sam montaż zlecę już komuś kto wie co robi ;)

Multiswitch TV i Switch Internetowy będzie na piętrze w skrzynce podtynkowej. Natomiast rejestrator do kamer będzie w salonie z racji bliskości TV na którym ewentualnie obejrzę nagranie .

Puki co nie mam posadzek i w nich planuję puścić kable w gładkich rurkach typu PEX lub PE z dodatkowym pilotem.

Doradźcie jeszcze jaką skrętkę kupić na allegro?
    Wiem że UTP klasy 5/6 zewnętrzne ale dokładniej?
    Czy jeśli kable będą w osłonach to nie mogą być wewnętrzne ?
    User removed account
    Level 1  
    koliuk
    Level 24  
    Przeszperałem trochę internet i znalazłem oferty

Skrętka drut U/UTP kat.5E zielony BELDEN 305m PVC 450zl /305m

Skrętka U/UTP 5e Madex 305 m 414zl

Skrętka U/UTP 5e Netset 305 m 495zl

Skrętka U/UTP 5e LANBERG 305 m 441zl

Skrętka U/UTP 5e bitner 305 m 410zl

Jeśli nie będę w stanie przeciągnąć kabla w gładkiej rurce to czy sens je stosować? Użyje zwykłego peszla który wyjdzie taniej i zaleje posadzka. Jak myślicie jakie jest prawdopodobieństwo że coś stanie się z kablem po czasie?

Co do kabla antenowego to mam cała szpulkę ale muszę zobaczyć co to właściwie jest i podpowiecie ile jest warta 👍
    User removed account
    Level 1  
    koliuk
    Level 24  
    Jak poprowadzić kable do anteny i czy potrzebuję switch'a? Jak poprowadzić kable do anteny i czy potrzebuję switch'a?

Mam cała szpulkę tego kabla antenowego. Nie znam się na parametrach stąd pytanie czy nada się?

Cała instalacje robię sam więc mam nadzieję że skoro to moje to będę uważał.
    User removed account
    Level 1  
    koliuk
    Level 24  

No niestety lecz magnes łapie. T-100 Televes mówisz jest dobrym wyborem lecz koszta piętrzą się w zawrotnym tempie patrząc iż remontuje cały dom. Wydaje się nielogiczne kupować nowy kabel mając ten ale jakość robi swoje. Powiedz mi kolego czy w zwykłej instalacji domowej ten kabel będzie bardzo zły. Trzeba będzie to kupię inny lecz chciałbym wiedzieć dlaczego to robię 🙂 Co daje użycie zwykłego przewodu lub czego nie daje?
    maksar
    Level 31  
    koliuk wrote:
    czy w zwykłej instalacji domowej ten kabel będzie bardzo zły.

Będzie bardzo, bardzo zły.
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    koliuk
    Level 24  
    No ok przekonałeś mnie 🙂

Wybór padł na

T-100 Televes

Madex numer oferty allegro 6994853350 (zerknij proszę)

A ten który mam sprzedam i powinno się coś zwrócić ;)
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    koliuk
    Level 24  
    Że tak wrócę jeszcze do tematu ;) Instalacje zrobiłem na T-100 Televes + Madex i nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie. Podobno mają rozciągać światłowody w niedługim czasie i przez zrobieniem elewacji może warto byłoby włożyć jeszcze światłowód z głównej skrzynki w domu na zewnątrz?
    Podpowiedzcie mi ile i jakie światłowody i czy wogole ma to sens? Jakieś namiary na aukcję mile widziane;)
  • Helpful post
    tomaszlonski
    Level 29  
    To nie jest tak że musi być to być zawsze światłowód.
    To może być też kabel koncentryczny albo światłowód.

Najlepiej przygotuj po prostu wejście do domu kabla, peszel przez ścianę. Na tym etapie nie wiadomo nawet w którym miejscu poprowadzą kabel do posesji. Zrób tak by było cokolwiek gotowe i tak zrobione byś łatwo mógł podłączyć do wewnątrz domu od miejsca gdzie mogą wyjść ze swoimi kablami.
    Wszelkie podłączenia kabli robią instalatorzy wiec problem z kablami teraz odpada, im bardziej im ułatwisz montaż tym szybciej zrobią.

p.s. U siebie musiałem tylko wykopać rowek na peszel z kablem od przyłącza przy bramie ( tak akurat wypadło i tak mi pasowało idealnie, nawet zgodziłem się na zamontowanie skrzynki rozdzielni przy murze ) do wejścia kabla do domu. Byli kilka dni wcześniej nim podłączali, określili miejsce wejścia do posesji kabla. No i mam podłączony w końcu koncentryk . ;)
  • Helpful post
    andk1eltd
    Level 36  
    Trudno określić, jakim medium dostarczony będzie internet, rzadko trafia się pełny wybór. Przewodowy dostawca zawsze będzie wprowadzać do budynku własny przewód i własne zakończenie sieciowe. Do użytku we własnej sieci jest standardowo ethernet - obojętnie jakim medium jest dosył. W domach jednorodzinnych bywają super rozbudowane sieci wewnętrzne, z szafą rackową, czasem nawet pomieszczeniem technicznym ale - bez wyjścia na zewnątrz :evil: . Często trzeba pruć pomieszczenia i elewacje zrobione "na wysoki połysk".
    Dojścia z zewnątrz nie wykonuje się żadnym kablem. Wyłącznie rura - ale taka, w którą cokolwiek można wciągnąć, czyli najlepiej gładka i z solidnym pilotem. Miejsce wyprowadzenia z budynku to nie problem, na 95% od strony ulicy-wjazdu, teraz nikt nie buduje "od sąsiadów".
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    koliuk
    Level 24  
    Postanowiłem zwiększyć przekrój rury od ściany zewnętrznej do skrzynki by zrobić miejsce na kolejne przewody. Prosty odcinek 3m + kolano 30 stopni to myślę żadna przeszkoda tym bardziej że w środku będzie pilot ;)

Dzięki mimo wszystko za pomoc
    koliuk
    Level 24  
    Instalacje rozciągnięte teraz czekamy na wylewki. Czy mogę prosić o namiar na multiswitch TV (4 pokoje naziemna + satelita) dobrej jakości oraz do zestawu monitoringu na 4 kamery przewodowe z rejestratorem?

Będę wdzięczny ;)
    sosarek

Level 43  
    koliuk wrote:
    zestawu monitoringu na 4 kamery przewodowe z rejestratorem?

https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum77.html