Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zawór spustowy wody w instalacji centralnego ogrzewania

cyryl70 23 Nov 2021 23:32 153 6
 • #1
  cyryl70
  Level 11  
  Muszę spuścić wodę z instalacji centralnego ogrzewania przed zbliżającymi się mrozami Nie mogę znaleźć żadnego zaworu Czy jest jakaś możliwość aby to zrobić? Przy wymienniku ciepła czy bojlerze nie wiem jak go się nazywa jest na dole zawór spustowy Próbowałem ale woda wtedy zaczęła napływać do instalacji To tak naprawdę do czego jest ten zawór?
 • #2
  ta_tar
  Level 38  
  Nic nie wiemy jaką masz instalację, jaki wymiennik i jakie inne urządzenia masz. Może trochę wyraźnych zdjęć podrzucisz tutaj na forum.
 • #3
  cyryl70
  Level 11  
  Nie znam się za bardzo na tym Jest to instalacja centralnego ogrzewania z bojlerem czy wymiennikiem ciepła Instalacja jaka by nie była potrzebny jest zawór spustowy Zrobię zdjęcia ale co to da? Czy na podstawie zdjęć ktos mi pomoże z tym problemem? U mnie w domu jest zawór spustowy i wydaje mi się że i tu powinien być ale hydraulik chyba się nie popisał
 • #4
  ta_tar
  Level 38  
  cyryl70 wrote:
  Zrobię zdjęcia ale co to da? Czy na podstawie zdjęć ktos mi pomoże z tym problemem?

  Nieraz jedno zdjęcie powie więcej niż dziesięć napisanych słów.
 • #5
  stachu_l
  Level 26  
  cyryl70 wrote:
  To tak naprawdę do czego jest ten zawór?
  Może jest to zawór do napełniania instalacji, jak juz spuścisz wodę to trzeba jakoś napełnić ponownie przed następnym użyciem.
  cyryl70 wrote:
  Czy jest jakaś możliwość aby to zrobić?
  Powinna być taka możliwość tyko my nie widzimy tej instalacji. Co w niej się znajduje - obecnie wiemy, że boiler/wymiennik oraz jakiś zawór podłączony z dołu boilera.
  A może troche więcej informacji:
  - do czego ten boiler? Czy to jest CWU? W wypadku CWU powinny być dwa zawory spustowe - jeden do wody z obiegu grzewczego CO a drugi aby opróżnić bojler z wody użytkowej - jak nie spuścisz wody ze wszystkich kranów, rur, prysznicy itp i nie zalejesz syfonów (umywalki, WC, brodzik, wanna, kratki ściekowe...) czymś niezamarzającym (np solanka) to na wiosnę masz remont instalacji wodociągowo-kanilizacyjnej. Nie tylko kaloryfery zamarzają.
  - co grzeje ten bojler? Jak grzeje? jest wężownica? Czy ten zawór jest na rurze idącej do wężownicy?
  - co jest najniższym punktem obiegu CO (grzewczego)? Może to kocioł i tam jest taki zawór?
  - Czy ta cala aparatura (boiler, rury, może kocioł a może PC) są w pomieszczeniu z kratką ściekową? Jak inaczej nie da rady to może trzeba gdzieś rozkręcić śrubunek tylko wtedy zalewa podłogę bo ciężko o miskę która pomieści całą wodę z CO.
  I w tym wszystkim a może w innych pomysłach pomaga informacja o instalacji łącznie ze zdjęciami ciekawszych fragmentów.
 • #6
  cyryl70
  Level 11  
  Ten bojler lub wymiennik ciepła jest do cwu Na dole samym tego zbiornika jest zaworek spustowy fabrycznie zamontowany Wodę dopuszcza się gdzie indziej W pomieszczeniu jest kratka ściekowa

  Dodano po 1 [minuty]:

  Najnizszym urządzeniem jest kaloryfer w garażu Piec gazowy w kotłowni jest wyżej od tego grzejnika
 • #7
  stachu_l
  Level 26  
  cyryl70 wrote:
  Najnizszym urządzeniem jest kaloryfer w garażu
  A rury są niżej czy wyżej niż dolna część grzejnika? W garażu jest kratka ściekowa? Kaloryfer jest nad czymś czego nie można zalać?
  Kaloryfer powinien mięć zawór na zasilaniu (często termostatyczny) i taki odcinający na powrocie. Oba są przykręcone do kaloryfera śrubunkiem więc ostatecznie można rozkręcić dolny śrubunek tylko jakoś trzeba się pozbyć wody w tego miejsca. Jeżeli są oba zwory to można je zakręcić i spuścić do miski/wiadra wodę z kaloryfera przez rozkręcenie śrubunku a potem otwierając i zamykając zawór na powrocie można spuszczać wodę z obiegu po wiadrze/misce. Troche zabawy ale da radę.
  Jeżeli rury mają górki i dołki a szczególnie ja są niżej od tego kaloryfera to trzeba szukać zaworu w najniższym punkcie (także w najniższym lokalnym dołku) albo kombinować z wydmuchaniem wody kompresorem. Jak gdzieś zostanie woda w takim dołku rurociągu to w zasadzie trzeba być gotowym na wymianę wiosną.

  Ten bojler jest pionowy (najczęściej stoi na podłodze ale może wisieć) czy poziomy (wisi na ścianie)?
  Bojler jest napełniony wodą użytkową a grzany wężownicą z kotła (częściej występujący układ) czy odwrotnie - jest napełniony woda grzewczą CO a CWU idzie przez wężownice?
  Ten zawór z pierwszego postu jest podłączony do wężownicy czy do bufora? Może to po prostu zasilanie bojlera CWU zimną wodą. Masz wodę w kranie po stronie ciepłej wody (albo ciepłą wodę gdy działa kocioł)?

  Gdzie jest zawór bezpieczeństwa od CWU i od CO?
  Czy CO jest w układzie otwartym (zbiornik wyrównawczy gdzieś na ostatnim piętrze lub na strychu, przy napełniania woda się z niego wylewa na końcu) czy zamkniętym (zbiornik/naczynie przeponowe)?

  Dla CWU zawory bezpieczeństwa są montowane przed boilerem i otwierając taki zawór można spuścić wodę ale tylko tą do CWU a nie CO.
  Dla CO zawór bezpieczeństwa może być w kotle i zważywszy na położenie kotła niewiele nam pomoże.

  Mogę rozumieć nie chęć do zdjęć ale może jakiś odręczny schemacik instalacji co z czym jet połączone i jakie są tam zaworki. Łatwiej było by coś doradzać bo tak to troche porady w ciemno.