Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mając do dyspozycji taki agregat można myśleć o rezerwowym zasileniu domu?

Doctor-jarocin 24 Nov 2021 00:39 1221 46
    Doctor-jarocin
    Level 11  
    Witam. Może w tym wątku zadam pytanie do elektryków.
    Mając do dyspozycji taki agregat "Honda EA3000" można myśleć o rezerwowym zasileniu domu? Rozmawiałem ze swoim elektrykiem, ale mówi że to problemowe bo nie ma w agregacie "zera", ale wykonalne po zastosowaniu jakiś specjalnych przełączników. Trochę niechętnie widział tą robotę, takie odniosłem wrażenie.
    Czy to faktycznie trudne?
    Dojście sieci do domu to 4 przewody a w skrzynce z licznikiem jest rozdział neutralnego dodatkowo na ochronny.
    Załączam schemat prądnicy z agregatu i wycinek z instrukcji odnośnie podłączania agregatu.
    Tekst z instrukcji:
    4.1 Połączenie z instalacją elektryczną budynku
    Podłączenie mocy rezerwowej z agregatu do instalacji elektrycznej musi
    być wykonane przez wykwalifikowany personel (posiadający odpowiednie uprawnienia). Połączenie
    musi izolować moc agregatu od mocy z sieci zawodowej i musi być zgodne z obowiązującym prawem
    i przepisami branży instalacji elektrycznych.
    Niewłaściwe połączenie z instalacją elektryczną
    budynku może spowodować, że prąd elektryczny z generatora zasili sieć zawodową. Może to
    spowodować śmiertelne porażenie pracowników zakładu energetycznego lub innych osób
    będących w kontakcie z siecią elektryczną podczas wyłączania właściwego zasilania.
    Bezwzględnie zasięgnij rady zakładu energetycznego lub wykwalifikowanego technika
    elektryka (posiadającego właściwe uprawnienia).
    Niewłaściwe połączenie z instalacją elektryczną
    budynku może spowodować, że prąd elektryczny z zakładu energetycznego zasili wstecznie
    agregat. Kiedy zasilanie z sieci zostanie przywrócone, agregat może eksplodować, zapalić się
    lub spowodować pożar instalacji elektrycznej budynku.

4.1.1 Instalacja uziemiająca agregatu.
    Agregaty przenośne posiadają instalację uziemiającą, która łączy elementy ramy agregatu z
    zaciskami gniazd wyjściowych. Instalacja uziemiająca nie jest połączona z przewodem zerowym
    prądu zmiennego.
    Lokalne przepisy mogą wymagać połączenia instalacji uziemiającej z przewodem zerowym. Jeśli tak
    jest, skonsultuj się z wykwalifikowanym technikiem elektrykiem lub inspektorem zakładu
    elektrycznego.
    Zacisk uziemiający może być użyty do uziemienia agregatu lub połączenia masy agregatu z masą
    pojazdu, lecz tylko wtedy, kiedy jest to wymagane przez miejscowe przepisy branży elektrycznej.
    Przed wykorzystaniem zacisku uziemiającego skonsultuj się z wykwalifikowanym technikiem
    elektrykiem lub inspektorem zakładu energetycznego na danym terenie.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    Cowboy zagrabie
    Level 30  
    Oczywistym jest że musi być przełącznik uniemożliwiający zasilanie z dwóch źródeł, jednocześnie uniemożliwiający podanie prądu wstecznego do sieci. (bezpieczeństwo pracowników naprawiających wyłączoną sieć) Nie można tego zrobić w ten sposób że tu wyłączysz a tam włączysz, bo o błąd nie trudno. Temat omawiany wiele razy.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1805681.html.
    Jeżeli "Twój" elektryk kręci nosem, to znaczy że za bardzo nie wie jak to ugryźć, więc weź takiego który wie.
    Oczywiście montaż agregatu wymaga uzgodnień z dostawcą energii.
    Doctor-jarocin
    Level 11  
    O poinformowaniu zakładu energetycznego elektryk mnie informował, zgłoszę jeśli dojdzie do realizacji. Kwestia główna to ta czy da się zaadoptować ten konkretny agregat który posiadam do zastosowań mobilnych, w zasilaniu domu. Jest jednofazowy, jednak fazy mają być zmostkowane po włączeniu agregatu do zasilania budynku od strony przyłącza agregatu. Elektryk mówi że jest problem z zerem w takim agregacie bo tam go w sumie nie ma. Jeśli to faktycznie trudne lub niewykonalne to nie będę człowieka tematem męczył choć szkoda nie wykorzystać agregatu do dodatkowego celu jeśli się go posiada. Stąd zadanie pytania tutaj.
    KonradGatek
    Level 25  
    Doctor-jarocin wrote:
    Elektryk mówi że jest problem z zerem w takim agregacie bo tam go w sumie nie ma.

Może być problem z piecem.
    Cowboy zagrabie wrote:
    Jeżeli "Twój" elektryk kręci nosem, to znaczy że za bardzo nie wie jak to ugryźć, więc weź takiego który wie.

Stary problem szkolnictwa zawodowego i deregulacji dostępu do zawodu.
    Dobrze o tyle, że nie chce się podjąć prac, o których nie wie. Inny, pewny siebie, zamontuje gniazdo i przedłużacz na dwie wtyczki. Pieniążki wzięte i klient zadowolony.
    Poczytaj o agregatach opracowania dr Musiała.
    Cowboy zagrabie wrote:
    Oczywiście montaż agregatu wymaga uzgodnień z dostawcą energi.

W teorii tak. Tylko że zażądają projektu, podpisanego przez "projektanta z uprawnieniami" - pół ceny agregatu za mały podpisik. W praktyce, spotkałem się, że nawet "duże", rzędu 50kVA w zakładach przemysłowych nie są zgłaszane.
    Pozdrawiam.
    Doctor-jarocin
    Level 11  
    Ogrzewam dom piecem gazowym łącznie z ciepłą wodą. To myślę istotna informacja przy takim rozważaniu.
    KonradGatek wrote:
    Inny, pewny siebie, zamontuje gniazdo i przedłużacz na dwie wtyczki. Pieniążki wzięte i klient zadowolony.

Takiego czegoś chciał bym uniknąć, do "swojego" elektryka mam raczej zaufanie, robił wcześnie cały dom i podobała się mi jego praca, kable w rozdzielni poukładane, wszystkie zaginane pod kątem 90 stopni, wygląda to super. Tyle to sobie mogę ocenić... ?
    Czy takiego agregatu nie można jakoś uziemić wspólnie z domem by miało to rację bezpiecznego działania?
    Pytanie drugie: Jak podłącze pod ten agregat przedłużaczem np. tylko lodówkę, to jaki będzie potencjał na jej metalowej obudowie?
    kosmos99
    Level 37  
    Doctor-jarocin wrote:
    Rozmawiałem ze swoim elektrykiem, ale mówi że to problemowe bo nie ma w agregacie "zera", ale wykonalne po zastosowaniu jakiś specjalnych przełączników. Trochę niechętnie widział tą robotę, takie odniosłem wrażenie.

Ma rację, bo to jest agregat to urządzeń przenośnych czyli 230V występuje pomiędzy zaciskami gniazdka, a nie pomiędzy jednym z zacisków a ziemią. Przełącznik potrzebny typu agregat-sieć aby jednocześnie napięcie z agregatu i sieci nie mogły się spotkać. Na obudowie/konstrukcji agregatu masz pewnie oznaczone miejsce do którego powinno być podpięte uziemienie.
    Doctor-jarocin
    Level 11  
    kosmos99 wrote:
    Przełącznik potrzebny typu agregat-sieć aby jednocześnie napięcie z agregatu i sieci nie mogły się spotkać. Na obudowie/konstrukcji agregatu masz pewnie oznaczone miejsce do którego powinno być podpięte uziemienie.

O takim przełączniku źródła mówił. Na obudowie agregatu prądnicy jest wyznaczone miejsce do uziemienia ale co z nim zrobić ? Wycinek z instrukcji co do tej kwestii jest w pierwszym poście, dla mnie trochę enigmatycznie zapisane.

Szyszkownik Kilkujadek wrote:
    Można ale raczej nie całego domu.
    No i trzeba wiedzy i praktyki jak to należy zrobić.

Możecie nakierować na jakieś rozwiązanie bym mógł mu coś powiedzieć że ludzie robią to tak albo tak, że z kimś gadałem. Zachęcę go może do tematu...
    Bez urazy Panowie ale piszecie rzeczy które raczej wiem. Proszę bez urazy oczywiście.
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    Doctor-jarocin wrote:
    Dojście sieci do domu to 4 przewody a w skrzynce z licznikiem jest rozdział neutralnego dodatkowo na ochronny.

Czy ten ochronny PE jest uziemiony?
    Doctor-jarocin
    Level 11  
    Rozdział jest w głównej skrzynce przy liczniku i punkt rozdziału nie jest uziemiony.
    Krzysztof Reszka
    Doctor-jarocin wrote:
    Rozdział jest w głównej skrzynce przy liczniku i punkt rozdziału nie jest uziemiony.

No to kaplica- musi być.
    Doctor-jarocin
    Level 11  
    Warunki u mnie pozwalają na dosyć łatwe wejście w skrzynkę z licznikiem jakąś bednarką czy czymś. Problem może w tym że rozdział jest zrobiony pod plombą ZE więc muszę to ZE zlecić. Nie będą marudzić?

A czy można uziemić to nie w punkcie podziału a 40 cm dalej po wejściu przewodów przez mur, w garażu? Na to samo chyba wyjdzie?
    Krzysztof Reszka
    Doctor-jarocin wrote:
    Problem może w tym że rozdział jest zrobiony pod plombą ZE więc muszę to ZE zlecić. Nie będą marudzić?

To ma być twoje uziemienie a nie ich. ZE nie ma z tym nic wspólnego.
    Doctor-jarocin wrote:
    A czy można uziemić to nie w punkcie podziału

Nie ma takiej potrzeby by tam uziemiać. To elektryk niech ci zrobi.
    Doctor-jarocin
    Level 11  
    Krzysztof Reszka wrote:
    Nie ma takiej potrzeby by tam uziemiać. To elektryk niech ci zrobi .

Rozumiem, to nie powinien być problem, technicznie. A jak ma się sprawa z podłączeniem po wykonaniu uziomu ?
    Krzysztof Reszka
    Doctor-jarocin wrote:
    A jak ma się sprawa z podłączeniem po wykonaniu uziomu

No i właśnie po to jest potrzebny elektryk. Tego zdalnie nie da się zrobić z klawiatury. Należy być na miejscu obejrzeć obiekt i miejsce.
    Doctor-jarocin
    Level 11  
    Z pewnością tylko chodziło mi bardziej o nakreślenie sposobu podłączenia tego agregatu po wykonaniu uziomu. Pytanie klucz bez odpowiedzi, czy można bezpiecznie zasilić dom by działał piecyk gazowy, lodówka, to co potrzebne.
    kosmos99
    Level 37  
    Skoro można, to innego wyjścia nie ma, jak:
    jeden zacisk gniazda do N, drugi do zmostkowanych trzech faz, a konstrukcja agregatu do PE. Oczywiście o rozłączniku agregat - sieć nie muszę przypominać.
    Moderated By Krzysztof Reszka:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

Doctor-jarocin
    Level 11  
    Umówiłem się z elektrykiem na wykonanie uziomu szpilkowego za dwa tygodnie.
    kosmos99 wrote:
    jeden zacisk gniazda do N, drugi do zmostkowanych trzech faz, a konstrukcja agregatu do PE. Oczywiście o rozłączniku agregat - sieć nie muszę przypominać.

Jeśli będzie to podłączał w ten sposób to mogę uznać to za właściwe i bezpieczne ?
    wnoto
    Level 33  
    Doctor-jarocin wrote:
    Warunki u mnie pozwalają na dosyć łatwe wejście w skrzynkę z licznikiem jakąś bednarką czy czymś. Problem może w tym że rozdział jest zrobiony pod plombą ZE więc muszę to ZE zlecić. Nie będą marudzić?

A czy można uziemić to nie w punkcie podziału a 40 cm dalej po wejściu przewodów przez mur, w garażu? Na to samo chyba wyjdzie?

Załącz zdjęcie.
    Doctor-jarocin
    Level 11  
    Może taki amatorski rysunek będzie lepiej obrazował rozmieszczenie i warunki w domu. Piwnica jak i okienko do niej, będzie likwidowane w niedalekiej przyszłości. Mała słowna poprawka do rysunku, przepust uziemienia do piwnicy pod linią gruntu.

Szyszkownik Kilkujadek
    Level 36  
    Doctor-jarocin wrote:
    Umówiłem się z elektrykiem na wykonanie uziomu szpilkowego za dwa tygodnie.
    kosmos99 wrote:

Jeśli będzie to podłączał w ten sposób to mogę uznać to za właściwe i bezpieczne ?

Spytaj tego swojego elektryka. Ciekaw jestem co odpowie.
    Krzysztof Reszka
    kosmos99 wrote:
    jeden zacisk gniazda do N, drugi do zmostkowanych trzech faz,

Czyli agregat 2,8 kW będzie zasilał cały dom ?
    Drugi problem to sam agregat, często elektronika zainstalowana w urządzeniach w domu nie da się uruchomić z agregatu.
    Doctor-jarocin
    Level 11  
    Można.

Spytaj tego swojego elektryka. Ciekaw jestem co odpowie.

Bez urazy ale czemu ma służyć taka rozmowa ? Sarkazm i chyba trochę samouwielbienia. Proszę o wskazówki ponieważ chciałem upewnić się co do tej instalacji i zweryfikować podejście elektryka.
    Jak przyjdzie montować to wtedy powiem mu by poczekał chwilę, sprawdzę jego zamiar na elektrodzie...

Krzysztof Reszka wrote:

Nie mam takiego zamiaru, to awaryjne zasilanie do niezbędnych rzeczy, ogrzewanie, lodówka, podstawowe oświetlenie.
    Krzysztof Reszka
    Doctor-jarocin wrote:
    Nie mam takiego zamiaru, to awaryjne zasilanie do niezbędnych rzeczy, ogrzewanie, lodówka, podstawowe oświetlenie.

To nie do ciebie . Ale popatrz jawi ci się problem z fazami . Agregat jest jednofazowy a zasilanie tych odbiorników na 100 % masz zapewne na różnych fazach . Więc znowu kicha należało by przerobić rozdzielnię a może nawet instalację w domu . Bo nie wierzę że lodówka ma swój oddzielny bezpiecznik czy oświetlenie masz podzielone . To samo dotyczy ogrzewania , a agregacik lichy.
    kosmos99
    Level 37  
    Krzysztof Reszka wrote:
    To nie do ciebie . Ale popatrz jawi ci się problem z fazami . Agregat jest jednofazowy a zasilanie tych odbiorników na 100 % masz zapewne na różnych fazach . Więc znowu kicha należało by przerobić rozdzielnię a może nawet instalację w domu .

Napisałem, że fazy można ze sobą połączyć. Raczej w domu nie ma urządzeń potrzebujących 400V.
    Połączenie można wykonać na wyłączniku agregat-sieć.
    Krzysztof Reszka
    kosmos99 wrote:
    apisałem, że fazy można ze sobą połączyć. Raczej w domu nie ma urządzeń potrzebujących 400V.

Krzysztof Reszka wrote:
    Doctor-jarocin
    Level 11  
    Wiadomo że w sytuacji awaryjnej, po załączeniu zasilania z rezerwy nikt nie będzie robił prania, włączał zmywarki, prasował i rozświetlał wszystkich świateł.
    Jestem ciekaw kwestii samego fizycznego podłączenia agregatu. Wyjścia agregatu nie mają jako tako zera, bolce ochronne w gniazdkach wyjściowych tego agregatu są połączone z obudową tj. jego uziemieniem. Czyli nie robi różnicy które wyjście agr. będzie podłączone do fazy a które do neutralnego w rozdzielni, skoro wyjścia "dziurki" są odseparowane od wszystkiego ?
    Krzysztof Reszka
    Doctor-jarocin wrote:
    Wiadomo że w sytuacji awaryjnej, po załączeniu zasilania z rezerwy nikt nie będzie robił prania, włączał zmywarki, prasował i rozświetlał wszystkich świateł.

A jesteś pewny za każdym będziesz chodził, człowiek robi pewne rzeczy odruchowo.
    Na naszym forum toczy sie dyskusja o problemach z zasilaniem pieca z agregatu -poczytaj.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3849162.html
    Doctor-jarocin
    Level 11  
    Krzysztof Reszka wrote:
    A jesteś pewny za każdym będziesz chodził, człowiek robi pewne rzeczy odruchowo.

Tego nie mogę być pewny ale moja rodzina w miarę zdyscyplinowana więc jak wytłumaczę raz, to jest szansa że się dostosują. :)
    Przeczytałem polecany wątek, może w sumie zrobię próbę czy mój piec zadziała z tym agregatem, niby ma AVR umożliwiający pracę wrażliwych urządzeń ale czy to nie chwyt marketingowy...