Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung 530u nie ładuje baterii

micha333 24 Nov 2021 18:00 264 9
    micha333
    Level 8  
    Laptop Samsung np530u4bl zaczął się sypać. Strasznie mulił więc postanowiłem zrobić upgrade dysku twardego na ssd. Podczas wymiany zauważyłem że stara bateria jest bardzo napuchnięta. Kupiłem zamiennik, zamontowałem i nic, laptop baterii nie wykrywał w ogóle. Bateria została wymieniona przez sklep na nową (w międzyczasie padła tez bateria CMOS, zbieg okoliczności?) i na nowej baterii laptop nie chciał ładować baterii. Sklep stwierdził, że bateria ta jest wadliwa i wymienił na kolejną, trzecią już sztukę. Laptop bez problemów pracuje bez baterii, dioda ładowania świeci wówczas na zielono. Po podłączeniu baterii i zasilacza miga na zmianę zielony - pomarańczowy (w systemie, w biosie i przy wyłączonym laptopie z i bez dysku). W windowsie pokazuje stale jakieś kilka % baterii i nie rośnie, a po odpięciu ładowarki po chwili pada. Dodatkowo laptop po przejściu w tryb uśpienia ma czarny ekran i pomaga tylko hard reset (nie wiem czy ma to związek, pojawiło się po zmianie dysku). Ma chwilę obecną podejrzewam albo zamienniki które w jakiś sposób odbiegają od oryginału, lub uszkodzoną płytę główną (jakiś moduł zasilania?). Zasilacz napięcie ma dobre i bez baterii śmiga więc raczej odrzucam możliwość uszkodzenia. Czy moglibyście mi pomóc zdiagnozować co faktycznie jest uszkodzone? Z góry dzięki za wszelką pomoc.
    dance251
    Level 31  
    Witam.
    Wszystko wskazuje na uszkodzenie w układzie Chargera. Trzeba by zdobyć schemat i porobić pomiary. Czy z tej starej, napuchniętej baterii nie dostał się jakiś syf do MB?. Zrób oględziny płyty na początek, czy coś nie jest skorodowane.
    micha333
    Level 8  
    Dzięki za zainteresowanie tematem. Z baterii nic nie wylało się, płyta wizualnie nie ma śladów. Niestety oryginalnej baterii nie mam żeby jakoś na niej sprawdzić.
    Anchoress
    Level 10  
    Zgadzam się z kolegą "dance251" uszkodzona bateria mogła narobić kłopotów w układzie ładowania (chargera) a zwarcie na linii 3,3V spowoduje szybkie rozładowanie baterii BIOS.
    micha333
    Level 8  
    Co to za układ? Znajdę jakieś schematy do tego? Jeśli jest to kwestia wymiany jakiegoś BGA to koszt naprawy przewyższa wartość laptopa (widziałem sprawne za jakieś 300-400zł) W jaki sposób zdiagnozować uszkodzony układ? Z góry przepraszam za dużą ilość pytań :)
    lisek
    Service technician RTV
    Podaj pełną i dobrą nazwę modelu
    ** Samsung 530U- xxxxxxx
    ** Samsung 530Ux- xxxx
    * bo to rózne płyty i są modyfikacje (zmiany)

Samsung 530U zależnie od opisu na płycie (BA41- ? ) to platforma
    1. Lotus-14
    pcb: BA41-02016A , BA41-02015A, BA41-02028A
    chipset HM65, 2nd. gen.Intel

2. Lotus-13 czyli model 530U3C-xxxx
    PCB Code: BA41-01091A/BA41-01092A

3. NP530U4C-xxxxxx
    płyta pcb; BA41-02054A
    :idea: :!:

Stosowano zazwyczaj ukł. chargera_przeł.zasilania układ BQ24735RG
    micha333
    Level 8  
    Samsung NP530U4BL
    lisek
    Service technician RTV
    Samsung NP530U4B , platforma: LOTUS-14 rev.1.2
    * 14,0", Intel Sandy Bridge + HD 7550M
    kbc KB9010qf ( czasem MEC1310)
    pcb: BA41-01887A CCE / BA41-01888A NY (płyta modenizowana zaleznie od "bogactwa"
    np. i3-2367M SR0CV, Radeon 7550(216-0833018) , HM65 SLJ4P)

SM płatny (strony płatne0
    Samsung 530u nie ładuje baterii
    micha333
    Level 8  
    Samsung 530u nie ładuje baterii Chyba znalazłem układ, o którym mowa. Da się go jakoś łatwo przemierzyć czy prewencyjnie go od razu wymienić?
    Anchoress
    Level 10  
    Tak, to ten scalak w załączeniu datasheet układu w nim są schematy typowych układów w jakich pracuje ta przetwornica, sprawdź piny 1 i 2 ACN i ACP powinny mieć połączenie z rezystorem pomiarowym głównej linii zasilającej, piny 12 i 13 SRN i SRP powinny mieć połączenie z rezystorem pomiarowym baterii, sprawdź rezystancje tych rezystorów czy nie są zawyżone, sprawdź również mosfety (klucze górny dolny) czy nie przywierają. Zobacz czy odbywa się sterownie kluczami piny 15, 18 LODRV i HIDRV, czy nie ma zaniżonej rezystancji na pinie 19 PHASE, czy któryś z kondensatorów nie przywiera do masy to z takich podstawowych rzeczy. To bardzo populara przetwornica (charger) na allegro kupisz za 10-12 zł