Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automat Pick&Place SMT550

da_kob 24 Nov 2021 19:20 102 6
    da_kob
    Level 11  
    Czy posiada ktoś automat SMT550 i może podzielić się opinią na jego temat ?
    Zastanawiam się nad zmianą maszyny Neoden4 na właśnie ten model.
    Powodem zmiany jest to, że N4 nie radzi sobie z pozłacanymi komponentami i często nie wykrywa takiego komponentu lub wykonuje złe zdjęcie czego konsekwencją jest błędne ułożenie go na PCB.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    TvWidget
    Level 35  
    Mam ten automat chyba od 2 lub 3 lat. Nie pamiętam czy montowałem jakieś pozłacane elementy.
    da_kob
    Level 11  
    I jak jest twoja opinia ? Jak automat radzi sobie z elementami 0402 lub 0201 i jak ogólnie oceniasz tę jakość i wykonanie maszyny ?

Problem z pozłacanymi elementami w N4 jest taki, że zdjęcie które ten automat robi jest za ciemne dlatego nie może on wyznaczyć konturów tego elementu. Nie pomaga doświetlenie źródłem zewnętrznym (dodatkowe LED mocy)

Będziesz może miał możliwość zrobienia zdjęcia tego komponentu na swojej maszynie ? Oczywiście wyślę go do Ciebie.
    TvWidget
    Level 35  
    Do 0201 potrzebne są dość drogie elektryczne podajniki. Domyślnie moja maszyna nie miała zamontowanych złącz do tych podajników. Można odpowiedni zestaw dokupić oddzielnie. Tak więc 0201 nie montowałem. Jeśli chodzi o elementy 0402 to nie miałem żadnych problemów.
    Maszyna jest duża, ciężka i solidnie zbudowana. Najwięcej uwag mam do programu sterującego. Są w nim różne błędy. Trzeba się do nich przyzwyczaić.
    O jaki konkretnie złocony element chodzi ? Mam jakieś złocone układy w QFN48. Mogę przy okazji przetestować jak maszyna sobie z nimi radzi. Wiarygodny test to zmontowanie większej serii. Dla jednego elementu zawsze się uda dobrać odpowiednie parametry pracy kamery.
    Ostatnio montuję małe układy w obudowach WLCSP. Trudno powiedzieć czy od spodu są srebrne czy złote. Pozycjonowanie jakoś działa.
    da_kob
    Level 11  
    Obudowa WLCSP ma kulki pod spodem tak jak BGA, wiec nie jest pozłacany. Nie mniej jednak jest to mały komponent i jeżeli nie miałeś problemów z nim to znaczy, że precyzja tej maszyny jest bardzo dobra.

Jeżeli chodzi o software/program to jest to problem chyba wszystkich maszyn z Chin. Neoden4 też ma sporo błędów, wiec o ile nie są to błędy uniemożliwiające produkcje to da się z tym żyć.

Obudowa o której mówię to AQFN73. Takie połączenie QFN z BGA z tym, że nie posiada ona kulek pod spodem, tylko pozłacane pady. N4 ma duże problem z tym komponentem a jest to komponent, który kładę w prawie każdym projekcie, który wykonuje.

Masz racje, że pojedyncze zdjęcie może zakłamać trochę rzeczywistość ale sam fakt, że SMT550 będzie w stanie zrobić zdjęcie i prawidłowo wyznaczyć kontury tego komponentu będzie przewagą tej maszyny na tą, którą obecnie posiadam.
    TvWidget
    Level 35  
    da_kob wrote:
    Obudowa WLCSP ma kulki pod spodem tak jak BGA, wiec nie jest pozłacany.

W układach o jakich wspomniałem są to szare/srebrne kulki na srebrnym/złotym tle.
    Znalazłem jakieś układy w pozłacanych obudowach QFN48. Przy okazji sprawdzę jak kamera sobie z tym radzi.
    da_kob
    Level 11  
    Dzięki. Będę wdzięczny za informacje.