Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Łączenie Paneli Fotowoltaicznych szeregowo i rownolegle.

maksymilianpajak91 24 Nov 2021 20:40 123 3
    maksymilianpajak91
    Level 2  
    Dzień dobry.

Mam pytanie odnośnie łączenia paneli. Mam dwa dachy na których założyłem 6 paneli na jednym i 6 na drugim Panel Voc:49V A: ok.9A generalnie 390Wp

Nie wpinam się do sieci posiadam inwerter of grid 5kw i akumulatory. Inwerter ma VoC max 500V oraz max prąd 80A (jest przyłącze tylko na 1 string)

Moje pytanie brzmi jak to połączyć aby działało?
    Przy połączeniu szeregowym uzyskamy za duże napięcie, przy łącznie rownoleglym za duży prąd. Na chłopski rozum chciałem połączyć 6 paneli na jednym dachu szeregowo dokładnie tak samo na drugim i wtedy połączyć jej rownolegle do 1 stringu. (Dach 1 300VoC i 9A dach 2 300VoC i 9A rownolegle daje 300VoC i 18A) Dobry tok myślenia ?(dodam iż nie mam możliwości zmiany inwertera)
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Helpful post
    rokbok
    Level 28  
    maksymilianpajak91 wrote:
    oraz max prąd 80A

A nie jest to prąd max do ładowania akumulatorów, a nie do obsługi paneli?

Pewnie chodzi o inwerter Of Grid typu ESB, rzecz w tym że nie ma podane w karcie katalogowej max prądu dla paneli, a tylko dla ładowania aku, pewnie nie będziesz miał wyjścia i połączenie równoległe dwóch stringów to jedyne wyjście, nie zapomnij o zamontowaniu diody zabezpieczającej na plusie w każdym stringu.
    maksymilianpajak91
    Level 2  
    Wrzuciłem screena z parametrami. Diody zabezpieczajace oczywiście mam oraz dodatkowo zabezpiecznie z uziemieniem po stronie DC) czyli rozumiem że nie będzie problemu z tego typu połączeniem? Że 2 czesci połączone szeregowo a finalnie do inwertera rownolegle?) Łączenie Paneli Fotowoltaicznych szeregowo i rownolegle.
    rokbok
    Level 28  
    maksymilianpajak91 wrote:
    rozumiem że nie będzie problemu z tego typu połączeniem? Że 2 czesci połączone szeregowo a finalnie do inwertera rownolegle?)

Tak, to jest prawidłowe połączenie pod warunkiem zachowania dopuszczalnych parametrów inwertera.