Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zwalnia internet gdy LAN działa normalnie.

piotret 24 Nov 2021 21:33 132 2
 • #1
  piotret
  Level 9  
  Cześć
  Mam dziwny przypadek w mojej domowej sieci. Mam router Dlink DIR-825ACG1 Hardware version H2, firmware 1.0.6
  Sieć LAN jest 1Gbit, internet mam 300Mb. Na jednym z komputerów po jakimś czasie internet zwalnia do ok.100Mbit. Na innych w tym samym czasie speedtest pokazuje 300Mbit czyli tak jak powinno być.
  Na problematycznym kompie karta sieciowa cały czas pokazuje 1 Gbit, gdy kopiuje pliki na inny komputer transfer jest 50-60 MB/s co by wskazywało że przepustowość jest 1Gbit. Co ciekawe mam postawiony Vmware Workstation i na wirtualce po odpaleniu speedtest pokazuje ... 300 Mbit !
  Próbowałem też zmieniać ip (mam przydzielone na stałe), wyłączać i włączać kartę sieciową ale nic to nie daje.
  Problem znika po zrestartowaniu routera i gdy zmienię macadress. Zakładam więc że gdzieś na routerze zostaje w którymś momencie wynegocjowana prędkość 100Mbit i zapisana w tablicy arp albo w innym miejscu. Ale czemu się tak dzieje ?
  Czy ktoś z Was spotkał się kiedyś z czymś takim bo to dla mnie totalna zagadka. Trochę googlowałem ale nic niestety nie znalazłem.
  Będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki.
  Pozdrawiam,
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  _cheetah_
  Network and Internet specialist
  piotret wrote:
  Zakładam więc że gdzieś na routerze zostaje w którymś momencie wynegocjowana prędkość 100Mbit i zapisana w tablicy arp albo w innym miejscu. Ale czemu się tak dzieje ?

  Ale wtedy, w momencie spadku prędkości powinno pokazywać się zestawienie połączenia na 100Mbps. Poza tym, maszyna wirtualna też powinna wtedy chyba chodzić na 100Mbps.

  Obstawiałbym raczej, że masz coś zainstalowane co się "zapycha" z czasem i blokuje ci transfer na Win. Przejrzyj dokładnie, czy nie masz zainstalowanych jakiś "dopalaczy" czy "optymizatorów" downloadu (prędkość, ping...) lub tym podobnych. Sprawdzałeś ustawienia karty sieciowej pod kątem opcji eco, czyli usypiania czy oszczędzania energii lub tym podobnych.
 • #3
  piotret
  Level 9  
  Zrobiłem dodatkowe testy i okazuje się że na innych komputerach też to występuje. To co zrobiłem ostatnio na routerze to dodałem kilka wpisów o statycznych ip a coś mi świta że jak tych wpisów jest za dużo to router zaczyna głupieć. Póki co wycofałem zmiany i czekam.
  Na razie bangla....