Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Kaseta VHS - sygnał co chwilę znika

kamiledi15 25 Nov 2021 00:39 153 4
    kamiledi15
    Level 10  
    Witam,
    mam wiele kaset VHS i ostatnio dokupiłem sobie kilka przez internet. Są to oryginalne kasety z filmami. Ale z dwiema kasetami mam dziwny problem - co chwilę magnetowid gubi sygnał, ekran robi się niebieski - typowy ekran czuwania z magnetowidu i za parę sekund wraca. Co parę sekund obraz jest-nie ma, znowu jest-znowu nie ma. I tak się dzieje non stop przez jakieś pierwsze pół godziny filmu, potem wszystko się naprawia. W momencie, gdy jest niebieski ekran, nie ma też dźwięku, a licznik czasu taśmy staje na chwilę w miejscu, tak jakby taśma losowo odrywała się od głowicy? Co ciekawe, gdy potem cofnę film o te parę sekund, to ten sam fragment, który wcześniej nie działał, zaczyna działać, ale za to psuje się inny fragment, który wcześniej działał. Podczas przewijania na podglądzie wszystko jest ok. Tak jest tylko z dwiema kasetami, wszystkie inne działają perfekcyjnie, więc nie jest to problem z magnetowidem, a z taśmą. Zupełnie jakby taśma była za luźna, ale nie wygląda na to, bo wszystko jest ciasno nawinięte tak jak na wszystkich kasetach. Taśma nie jest też pogięta i nie ma zakłóceń obrazu, poza tymi ciągłymi przerwami. Czy macie pomysł, o co może chodzić? Czy mogę jakoś uratować te kasety?
    Nie będę składał reklamacji, bo kasety kosztowały 10 złotych i sprzedawca nie pisał, czy je testował. Ale jak już je mam to wolałbym, żeby działały.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    beatom
    Level 34  
    Jesli masz w magnetowidzie funkje Tracking ustawiana recznie, to mozesz tym sie bawic. Zwykle byl to potencjometr. Nie pamietam czy jakies modele mialy te funkcje w Menu.
    Tasma magnetyczna ma to do siebie, ze sie starzeje i moze spadac wartosc sygnalu. Wtedy mozna taka kasete przegrac na innym sprzecie, ktory lepiej sobie radzi z tego typu sprawami i miec dwie kopie.
    Rowniez stara kaseta moze miec zle prowadzenie tasmy na swoich rolkach. To jest plastik, ktory z wiekiem kruszeje i moga powstac jakies mechaniczne problemy.
    Mozna ja rozebrac, wyczyscic z kurzu i sprawdzic. Oczywiscie niczym tego nie smarujemy.
    Z drugiej strony, to ze inne kasety dzialaja poprawnie nie wyklucza usterki magnetowidu. Jesli magnetowid "licho" sobie radzi z sygnalem z tasmy, to stara tasma bedzie sie zachowywac jeszcze gorzej.
    Nic nie stoi na przeszkodzie aby zrobic sprzetowi "tune up" ale musi to zrobic ktos kumaty i miec dobra kasete testowa. Nie moze to byc "paprok'. W dzisiejszych czasach...zycze powodzenia.
    kamiledi15
    Level 10  
    Akurat niedawno magnetowid wrócił z naprawy (spalony po burzy). Wydaje się dobrze naprawiony, bo już kilka kaset od tamtego czasu na nim obejrzałem i działają perfekcyjnie.
    W magnetowidzie jest funkcja Auto-tracking i manual tracking, ale ruszanie tym nie robi żadnej różnicy.
    W środku kasety wydają się idealnie czyste, ale pewnie masz rację, że to wina starego plastiku, przez który taśma źle się prowadzi.
    A gdyby tak przełożyć taśmę do innej kasety?
    beatom
    Level 34  
    Przelozyc tasme mozesz, jesli czujesz sie na silach, ale przelozysz ja prawdopodobnie ze starymi rolkami... i co..?
    Magnetowid wrocil z naprawy calkowicie innej czesci urzadzenia niz tor przesuwu tasmy. Serwisant byl chyba bardziej skupiony na tym uszkodzeniu niz jakosci sygnalu...
    Ja nie twierdze, ze trzeba czyscic i ustawiac caly tor - po prostu pokazuje mozliwosci.
    Wloz ta kasete do innego urzadzenia i zobacz co sie dzieje. jesli bedzie dobrze, to przegraj ja na nowa kasete w swoim magnetowidzie.
    kamiledi15
    Level 10  
    No dobra - na zagranicznym forum znalazłem poradę, żeby kasetę przewinąć maksymalnie do końca, a potem na przyśpieszonym przewijaniu do początku. I co ciekawe, pomogło - po tym zabiegu zerwanie sygnału nastąpiło tylko 2 razy, wówczas wystarczyło cofnąć film o parę sekund, żeby zerwany fragment się pojawił. Tak więc chyba wystarczyło "rozruszać" tą starą obudowę. Temat do zamknięcia :)