Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sledzenie kogos dronem po obszarze zabudowanym

hessendax 25 Nov 2021 12:37 183 4
 • #1
  hessendax
  Level 3  
  Czy ktos zna sie na dronach i moglby potwierdzic, czy mozliwe jest sledzenie przemieszczania sie kogos po miescie, wlacznie z precyzyjna lokalizacja wewnatrz budynku? Przypuszczam, ze do tego potrzebny dron z radarem?
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #3
  hessendax
  Level 3  
  Nie - wylacznie za zewnatrz.
 • Helpful post
  #4
  Madrik
  moderator of Robotics
  hessendax wrote:
  Czy ktos zna sie na dronach i moglby potwierdzic, czy mozliwe jest sledzenie przemieszczania sie kogos po miescie, wlacznie z precyzyjna lokalizacja wewnatrz budynku? Przypuszczam, ze do tego potrzebny dron z radarem?


  Nie. Nie jest.

  1 - Nie można już latać sobie "ot tak" po mieście dronem. Trzeba mieć na to uprawnienia ULC, a każdy lot należy zgłosić. Zaś w przypadku dronów większych, lub autonomicznych - także uzyskać zezwolenie i spełnić parę innych formalności.
  Co więcej, jest obecnie zakaz zbliżania się dronami do budynków, na mniejszą niż określoną przepisami odległość.
  Do tego masz RODO, naruszenie prywatności i parę innych regulacji pokrewnych.

  Poza tym, miasto to radiowy śmietnik. Drony mają niewielki zasięg, bo zakłócenia są zbyt duże. Musiałby pilot być cały czas bardzo blisko drona. No i czas lotu...

  2 - Żaden radar nie namierzy człowieka wewnątrz budynku. Takie rzeczy tylko w filmach. I podczerwień też nie da rady - to też tylko w filmach działa.

  Od biedy, jakbyś miał aparat rentgenowski na tyle duży, żeby prześwietlić budynek, to może być coś zobaczył... Choć już byś jednego człowieka, od drugiego nie odróżnił. Do tego jednak potrzebne są spore moce i raczej byś wtedy wszystkich w środku usmażył na fryteczki. Nie mówiąc o tym, że wątpliwe jest, żeby taki sprzęt uniósł MI-26, o dronie nie mówiąc... :)

  3 - Da się określić czy człowiek jest w budynku, może nawet i piętro na którym przebywa... Ale innymi metodami. Jest to jednak mało precyzyjna lokalizacja.

  Normalnie to takie rzeczy załatwia wyszkolony wywiadowca. Wie jak śledzić swój cel, jak wtopić się w otoczenie, jak wejść tam, gdzie wejść jest trudno.
  Możesz spróbować zebrać informację w ośrodku szkolenia wywiadu... Może ci pomogą. :twisted:
 • Helpful post
  #5
  sanfran
  Level 40  
  Wystarczy zainfekowany telefon. Podaje koordynaty GPS, mijane SSID, BT a układ gyro potrafi określić czy telefon sobie spokojnie leży na płasko (no na stole) czy pod kątem w kieszeni, ewentualnie czy poddawany jest przeciążeniom (noszony).
  Kamera tez może od czasu do czasu coś podesłać.