Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie obrotami silnika pralki

Pedryl3000 25 Nov 2021 19:24 228 4
    Pedryl3000
    Level 2  
    Czy jest opcja sterowania silnika od pralki (najlepiej inwertorowego) za pomącą np. pedału jak przy maszynie do szycia, abym mógł sterować obrotami w każdej chwili nogą? Pytam, czy w ogóle jest to możliwe, bo widziałem filmiki, gdzie zakładano potencjometry lub jakieś prądniczki tachometryczne, a mnie zależy właśnie na takim sterowaniu, jak wyżej wymieniłem.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    78db78
    Level 38  
    Podaj jaki masz silnik do czego to ma służyć?
    Pedryl3000
    Level 2  
    Sterowanie obrotami silnika pralki

Docelowo ma to być koło garncarskie. Nie mam jeszcze silnika i chciałbym, jeśli to możliwe, zamontować inwertorowy, bo takie są cichsze i mają dłuższą żywotność, ale jak da się założyć tylko zwykły komutatorowy, to też byłbym zadowolony. Na razie chciałbym rozeznać temat, czy można takie coś zrobić i zorientować się co do kosztu.
    Zbyszek_64
    Level 22  
    Dobrym rozwiązaniem może być silnik z prądniczką tachometryczną. Sam zrobiłem już dwa napędy na takim silniku do podobnych urządzeń. Moc silnika nie maleje nawet przy minimalnych obrotach. Pedał do regulacji można zrobić na potencjometrze suwakowym. Układ regulacyjny oparty jest na układzie TDA1085C. Gotowe regulatory można kupić, ale bardziej opłacalne jest wykonać go samodzielnie. Układ można kupić za ok. 20 zł, kilka elementów za ok. 30 zł. Całość montowałem w gotowej puszce instalacyjnej.