Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Piec Termet Ecocondens Gold Plus długie dochodzenie do zadanej temperatury

Yans1 25 Nov 2021 20:19 393 4
 • #1
  Yans1
  Level 2  
  Witam
  Zmieniłem ogrzewanie z węglowego na gazowe. Mam piec Termet Ecocondens Gold Plus jednofunkcyjny 20 kw z zasobnikiem 120l na CWU, czujnik pogodowy, sterownik w pokoju Euroster 2006 TXRX. Ogrzewanie tylko grzejniki bez podłogówki. Nastawioną mam temperaturę na dzień 22.6 C (od 6 do 23 godz) a na noc 21.6 C (od 23 do 6 godz). Dom z lat 70 tych nie ocieplony ok 120 m2, dach prosty betonowy, na wiosnę będę ocieplał dach więc dopiero w następnym sezonie będą jakieś oszczędności :). Mam pytanie czy to normalne że dochodzenie z temp nocnej na zadaną na dzień trwa dość długo tj 5-6 godz? Krzywa grzewcza nastawiona na 1.9. To pierwszy sezon więc człowiek się uczy :). Liczę na uwagi doświadczonych forumowiczów. Pozdrawiam
 • Helpful post
  #2
  Wojtermet25
  Level 28  
  Przy regulacji temperatury zasilania na podstawie krzywej grzewczej tak będzie, kocioł nie wie ile masz w pomieszczeniu,wie tylko ile jest na zewnątrz i ile musi przy tej temperaturze dać.
  Stosując dodatkowy regulator pokojowy np CR 11011 dostajemy możliwość korekty krzywej grzewczej o różnicę pomiędzy temperaturą żądaną w pomieszczeniu a rzeczywistą. Tylko trzeba sobie odpowiedzieć,czy faktycznie jest nam potrzebne to obniżenie nocne? Najczęściej takie zmiany temperatury wpływają na ekonomikę pracy kotła, lepiej obniżyć temperaturę o 0,5* i utrzymywać ją całą dobę.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Można też zwiększyć krzywą grzewczą,tak żeby dzienną osiągał szybciej i wtedy może być, że całą noc już się nie włączy przy obniżonej temperaturze, ale to wszystko zależy od budynku,jak szybko traci ciepło i czy nie będzie czuć dyskomfortu przy zimnych grzejnikach.
 • #3
  Yans1
  Level 2  
  Muszę spróbować zrobić jak piszesz obniżę temperaturę w dzień i noc zrobię taką samą jak dzień. Czy dla pieca i ekonomii jest lepiej jak włącza się rzadziej czy jak pracuje długo?
 • #5
  Yans1
  Level 2  
  Po wielu próbach udało mi się ustawić właściwą krzywą grzewczą. Zrównałem temperaturę na taką samą w dzień i na noc. Teraz jest ciepło w domu i piec szybko dochodzi do zadanej temperatury. Niestety w starym domu potrzeba trochę czasu zaczym ustawi się piec odpowiednio do swoich wymagań.