Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Siemens czy Beckhoff - standaryzacja PLC do firmy

amadeusz999 26 Nov 2021 08:59 774 11
SterControl
 • #1
  amadeusz999
  Level 8  
  Cześć,
  pracuje w firmie, która dosyć mocno zaczyna rozwijać się w kontekście automatyzacji i chcielibyśmy ustalić jeden standard sterowników PLC. Ja osobiście mam większe doświadczenie z Siemensem i dobrze mi się na nich pracuję, natomiast inny automatyk jest bardziej skłonny za Beckhoffem, ale nie ma znów doświadczenia z Siemensem. Czy ktoś miał może możliwość pracować z jednym i drugim PLC i może coś doradzić jakie są różnice między nimi i na którym według Was lepiej się pracuje? Pozdrawiam
 • SterControl
 • #2
  Rariusz
  Automation specialist
  Witam,

  Każdy woli to co zna :). Ja pracuję na jednym i drugim. Ja wybrałbym Beckhoffa. Wieksze możliwości, tańszy i
  jedno oprogramowanie bez potrzeby płacenia za uaktualnienia. Czego ma dotyczyć automatyzacja?

  Pozdrawiam,
 • SterControl
 • #3
  PIK_POK
  Level 11  
  Rariusz wrote:
  Wieksze możliwości


  Czym się objawiają większe możliwości?
 • #5
  Wojciech.
  Level 35  
  Rariusz wrote:
  Wieksze możliwości, tańszy i
  jedno oprogramowanie bez potrzeby płacenia za uaktualnienia.


  Za oprogramowanie nie, bo samo w sobie jest darmowe ale za funkcjonalności na samym komputerze z twincat RT już tak :)
  Sam uważam, że Komputery Beckhoff'a to klasa wyżej (IoT) niż sterowniki Siemensa, ale na ten moment raczej przegrywają z siemensem m.in popularnością, łatwością uruchomienia, czy też dużym środowiskiem użytkowników.
 • #6
  Ravender
  Level 20  
  We wszystkich zakładach z branży Automotive po których jeżdżę obowiązuje Siemens. Sam także wszystko na nim robię. Tylko w jednym były sterowniki Mitsubishi ale przemęczyłem się na nich okrutnie.

  Co do kosztów aktualizacji itd. - Siemens od jakiegoś czasu co roku wypuszcza "nowe" wersje swojego środowiska TIA Portal. Tyle, że nie ma konieczności kupowania ich co roku. Sam z reguły przeskakuję co dwie, trzy wersje i dopiero kupuję jeśli zasób sprzętu lub firmware'u mi się kończy w starej wersji ;). Nowe wersje nie wnoszą właściwie nic nowego. Jedynie obsługują nowsze firmware'y sterowników i jest to najnormalniejsza koncepcja wyciągania kasy od ludzi.

  Biorąc na warsztat "standaryzację" musicie uwzględnić koszt obu systemów, czas i dostępność elementów, ilość automatyków na rynku (większość zna Siemensa) czy to, kto u Was w końcu zajmie się tą implementacją tego na fabryce.

  Co więcej... w Siemensie masz LAD, w którym jako tako radzą sobie chłopaki z utrzymania ruchu. Dlatego w perspektywie czasu będziesz mógł część obowiązków automatyka zrzucić na mniej wykwalifikowane osoby.

  Beckhoffa nie programowałem ale robiłem inne rzeczy na Codesys. Osobiście wolę Siemensowy STL.

  Uwzględnij też to, że jeśli firma się rozrasta to w pewnym momencie będziecie zlecać budowę maszyn "na zewnątrz". I uwierz mi, ze większość dostawców będzie raczej pracować na Siemensach co może obniżyć koszty zakupu takich maszyn.
 • #7
  krzysiekj18
  Level 19  
  Siemens udostępnia program z aktualnymi cenami katalogowymi dla swoich podzespołów co pozwala zorientować się w jaki sposób zoptymalizować koszty danego projektu.

  Nie wiem jak sytuacja wygląda aktualnie ale ładnych kilka (może już kilkanaście) lat temu największą dla mine bolączką Beckoffa (którego ogólnie oceniałem jako fajny setem/platformę) był brak prostych paneli operatorskich oraz ogólnie sam system wizualizacji oparty na dodatkowo płatnym oprogramowaniu firmy trzeciej.
 • #8
  rollinstone
  Automation specialist
  Wybrałbym Siemens, ale w tym momencie największym problemem z Siemensem jest czas dostaw (sterowniki serii 1500 - do roku czasu)
 • #9
  jestam
  Automation specialist
  Przeskakiwać wersje TIA może dostawca maszyny, użytkownik potrzebuje pasujące do wszystkich posiadanych maszyn.

  Największą zaletą Beckhoffa a jednocześnie największą wadą są korzenie CodeSys (brandowany jako TwinCat). Programowanie wg normy, dostępny diagram sekwencji SFC i wiele innych fajnych rzeczy. Kluczowa wada z perspektywy użytkownika maszyn (zaleta dla dostawcy) - program jest kompilowany do wykonania i z PLC nie da się go odczytać. Nawet mając źrodła, trzeba pilnować każdej zmiany, co bywa kłopotliwe przy kilku osobach.

  Standaryzacja na Codesys ma jeszcze taką zaletę, że producentów sprzętu tym programowanego jest wielu, więc jest w miarę tanio i łatwiej zmienić dostawcę. Umiejętności zostają.

  Dostawcy maszyn ogarniają Beckhoffa i podobne bez problemu. Kłopoty pojawiają się przy bardziej egzotycznym sprzęcie.

  Trzeba koniecznie pilnować umów z dostawcami maszyn, źródła muszą być.

  Wizualizacja to nie problem - panele HMI kupuje się od kogoś innego - np. Proface.
 • #10
  remix1
  Level 18  
  My również wybraliśmy Siemensa - wraz z wzrostem zakładu modernizujemy chociaż by wyspy beckhoffa - są z nimi problemy a Siemens po prostu działa...
 • #11
  romulus73
  Level 27  
  No u nas postawiono na wyższej klasy sprzęt Allen Bradley, cała firma jest spięta na tych sterownikach, łącznie z serwami, falownikami Scada, systemy wizyjne to jak fajnie pracują falowniki spięte szyną DC robi już wrażenie. same sterownik (mało kto je ogarnia) bajka online wprowadzam zmiany i testuję bez wgrywania programu, po teście w czasie pracy maszyny jest upgrade, program porównujący zmiany w kodzie jak pracuje 2 osoby jest kosmiczny. Wszystko spięte z serwerem MOM nie ma mowy o ludzkim błędzie, ale za to wszystko się płaci. Samo zakładanie periodów i czas cyklu programu alarmy jeżeli program się nie wyrobi no i najważniejsze SAFTY i komunikacja CIP to po prostu działa, jak się patrzy na pozostałe sterowniki to one są takie prymitywne tutaj większość dzieje się na warstwie sprzętowej. No ale cena to blokada.
 • #12
  Rariusz
  Automation specialist
  Witam,

  Zwolennik Siemensa napisze to samo, Omrona to samo, B&R to samo ;) A czemu inne są prymitywne? W jakim języku programujesz?

  Pozdrawiam,