Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przebicie na odkurzaczu przy odkurzaniu. Parkside PWD 20 A1

robcio85 26 Nov 2021 19:43 1053 3
    robcio85
    Level 9  
    Witam.
    Kupiłem ostatnio w Lidlu odkurzacz przemysłowy Parkside. W większości odkurzam/wciągam pył z gipsu z gołej posadzki lub płytek położonych w przedpokoju. Po paru minutach odkurzania, gdy trzymałem wąż w dłoni, schyliłem się po metalowy nożyk by go podnieść i był duży i bolesny przeskok iskry. Żona odkurzała, złapała za klamkę i było to samo. To samo jest gdy dotknę metalowej obudowy odkurzacza. Dla ciekawości po paru minutach odkurzania, wyłączyłem odkurzacz, odłożyłem wąż, odłączyłem przewód z gniazda i jak dotknąłem obudowy to też iskra przeskoczyła. Wąż jest plastikowy, kółka odkurzacza też plastikowe. Wtyczka do prądu bez uziemienia.

Doczytałem, że przy wciąganiu pyłu, i przy suchym powietrzu, to wszystko tak się elektryzuje. Odkurzacz na spodzie ma taki łańcuszek przymocowany do metalowej obudowy, który dotyka posadzki, tak jak by jakieś uziemienie to było. Moje pytanie czy jest jakiś sposób na te przeskoki iskry? Tak pomyślałem że może by puścić przewód od metalowej obudowy odkurzacza do uziemienia w gniazdku w ścianie? Może to pomoc i nie będzie zwarcia?
    Z góry dziękuję za odpowiedzi i podpowiedzi.
    Przebicie na odkurzaczu przy odkurzaniu. Parkside PWD 20 A1 Przebicie na odkurzaczu przy odkurzaniu. Parkside PWD 20 A1
    robcio85
    Level 9  
    @78db78 w jaki sposób ja się naelektryzowałem? Dlaczego takiego efektu nie ma w domu jak odkurzam mieszkanie zwykłym odkurzaczem? Da się coś z tym zrobić? Rozumiem, że przeskok iskry jest ode mnie i puszczenie przewodu z obudowy do uziemienia w gniazdku nic nie da?
    oldking
    Level 32  
    Naelektryzowałeś się TY, lub odkurzacz. Nigdy nie spotkałeś się że kopie Cię w domu a wystarczy zmienić obuwie i problem znika. Musisz sprawdzić co jest przyczyną - TY lub maszyna.