Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Krajalnica Alexis Zelmer 493 - Naprawa pękniętej obudowy przekładni

zbigmen 27 Nov 2021 14:14 186 2
    zbigmen
    Level 12  
    Witam!
    Wiem,że był już podobny temat ale mój jest z podaniem rozwiązania problemu.
    Ostatnio po wieloletniej pracy krajalnicy Alexis Zelmera pękł mi ten stelaż obudowy zębatki:
    Najpierw go szukałem ale nie było to łatwe bo moja krajalnica jest jednym z pierwszych modeli Alexis i znalazłem nawet podobny model obudowy przekładni maszynki Zelmer 194.0010:
    Niestety ogłoszenie było nieaktualne.Pospawanie tego raczej nie wchodzi w rachubę bo jest to aluzink czyli kompozyt stopu aluminium i cynku.Nawet jakby jakiś fachman dał rade to posmarkać to pewnie i tak by pękło.Klejenie też nie wchodzi w grę bo nie wierzę że nawet super kleje do metalu dałyby radę.
    I teraz moje rozwiązanie problemu.
    Postanowiłem wyfrezować niejako protezę tej pękniętej części z kawałka aluminium PA9 i przykręcić na cztery śrubki M4 do starej obudowy.
    Dzisiaj to poskładałem i przedstawiam efekty mojej pracy:
    Oczywiście trzeba było dorobić też nową ośkę z kanałkiem na pierścień segera.
    Całość jest już zamontowana.Wszystko się mieści w obudowie i działa jak na razie rewelacyjnie.
    brofran
    Level 39  
    No to podałeś sensowne rozwiązanie problemu. Może komuś się przyda , choć sprzęt jest wiekowy , a też nie każdemu chciałoby się rzeźbić takie cuda. :cry:
    zbigmen
    Level 12  
    Zgadza się.Sprzęt jest wiekowy.A myślisz że teraźniejsze krajalnice to coś lepszego niż te "wiekowe". Teraz to dopiero produkuje się na maksymalny okres działania gwarancji,czyli z reguły na rok.A potem jak się zepsuje to co?Kupuj nową czy daj do serwisu i naprawiaj za swoją kasę?
    A "wyrzeźbienie" tego czegoś z malutkiego kawałeczka 50x42x25mm Alu to jest może godzinka roboty,jak masz wszystkie wymiary.Zresztą do nowszych modeli są te części dostępne za ok 50zł.plus wysyłka.
    Ja już wolę zrobić to sam albo jak ktoś nie umie to zlecić w jakimś warsztacie za przysłowiową flaszkę.