Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wnętrze radia PizonBros Translitor Six

CHOPIN66 28 Nov 2021 06:37 2646 16
  • Wnętrze radia PizonBros Translitor Six
    Witam
    Przedstawiam wam wnętrze starego radia tranzystorowego Translitor Six firmy PizonBros wyprodukowanego pod koniec lat 50 . Model ten wszedł do produkcji w 1958. Jest to jeden z pierwszych seryjnie produkowanych we Francji odbiorników radiowych opartych na tranzystorach . Co ciekawe zastosowano tam dwa tranzystory germanowe typu NPN. W odbiorniku zastosowano duży jak na wczesne radia tranzystorowe głośnik eliptyczny . Radia jeszcze nie uruchamiałem chociaż wszystko na to wskazuje , że jest sprawne (było w serwisie w latach 80 o czym świadczą wymienione kondensatory elektrolityczne ). Do radia będę dorabiał mini nadajnik na a fale średnie +moduł bluetooth co pozwoli na wyeliminowanie ingerencji w oryginalnym układzie (przy tak wiekowym i unikalnym odbiorniku ingerencja byłaby profanacja zabytku) . A tak nadajnik + moduł bluetooth będą układami niezależnymi ukrytymi w środku.

A teraz krótki off top . Zgadnijcie w jakim państwie powstał prototyp radia UKF na tranzystorach i kto stworzył ten prototyp i w którym roku .

Jeśli ktoś zna Francuski prosiłbym o przetłumaczenie tekstów z trzech ostatnich zdjęć ( karteczki były wewnątrz radia ) .
    Wnętrze radia PizonBros Translitor SixIMG_202111...223057.jpg Download (2.47 MB)
    Wnętrze radia PizonBros Translitor SixIMG_202111...223104.jpg Download (2.31 MB)
    Wnętrze radia PizonBros Translitor SixIMG_202111...223127.jpg Download (2.7 MB)
    Wnętrze radia PizonBros Translitor SixIMG_202111...223200.jpg Download (2.93 MB)
    Wnętrze radia PizonBros Translitor SixIMG_202111...221909.jpg Download (2.81 MB)
    Wnętrze radia PizonBros Translitor SixIMG_202111...222029.jpg Download (2.68 MB)
    Wnętrze radia PizonBros Translitor SixIMG_202111...223356.jpg Download (2.06 MB)
    Wnętrze radia PizonBros Translitor SixIMG_202111...223306.jpg Download (2.53 MB)
    Wnętrze radia PizonBros Translitor SixIMG_202111...223259.jpg Download (2.94 MB)

Cool? Ranking DIY
    About Author
    CHOPIN66
    Level 13  
    Świeżo upieczony projektant i instalator systemów fotowoltaiczny. Szkolenie z fotowoltaiki odbyłem w On.sp.z.o.o
    Has specialization in: Projektant i Instalator systemów fotowoltaiczny
    CHOPIN66 wrote 438 posts with rating 91, helped 3 times. Live in city Gdańsk. Been with us since 2009 year.
    elktrod
    Level 28  
    Pierwsza karteczka zawiera chyba adres - można było ją zrobić wyraźniej? Pozostałe dwie zawierają daty z nazwami miesięcy i kwoty - może zarobków lub wydatków we Frankach (F) lub wartość tego radia jaka była na przestrzeni tych dat?
    Olkus
    Level 26  
    Fajne radio, rzadkie znalezisko. Ja bym do niego nie dorabiał żadnego bluetootha, szkoda ingerencji w stary odbiornik.
    Jakie to radio ma zasilanie? Bateryjne?

Pozdrawiam,
    A.
    CHOPIN66
    Level 13  
    Bateryjne 9V , moduł bluetooth tak ja pisałem prze mini nadajnik AM na fale średnie ( nastrojony na jedną częstotliwość i ukryty w środku , o żadnej ingerencji w układzie nie ma mowy , radio jest u nas bardzo rzadkie . Zastanawiam się czy by nie odtworzyć oryginalnych kondensatorów elektrolitycznych (z wyglądu - dwa się zachowały więc były by jako wzór -te żółte ) . Kupiłem je na Dominiku razem z lampowym (bat/sieciowym) Philipsem LX444AB (z oczkiem DM71) za 120 zł .Zaskoczyło mnie użycie już wtedy tranzystorów NPN .
    A oto rozwiązanie off topu - prototyp pierwszego tranzystorowego odbiornika UKF - Graetz Prototyp-UKW Transistorradio z 1957 . https://www.radiomuseum.org/r/graetz_prototyp_ukw_transistorr.html

Ciekawe jest to ,że Amerykanie już w latach 50 produkowali tranzystory zdolne pracować w zakresie UKF i to niecałe 10 lat od wynalezienia tranzystora bipolarnego w laboratoriach Bella . 2N247 wprowadzono na rynek w roku 1957 .
    Olkus
    Level 26  
    Co do modułu bluetooth i nadajnika AM zrobisz jak będziesz chciał, w końcu to Twoje radio, choć ja bym zostawił je w spokoju i odpuścił sobie ten moduł.

Kondensatory nie tak trudno odtworzyć - trzeba jakąś rurkę odpowiedniej grubości, pomalować na żółto (ten kolor może być akurat trudny do uzyskania) i do środka wsadzić nowe kondensatorki. Te co są teraz kompletnie nie pasują (czyżby były produkcji Iskry (EI)?)
    Przydało by się też obudowę naprawić, bo niestety nie wygląda pięknie.

Ten Philips to też rzadka rzecz, gratuluję znaleziska.

Pozdrawiam,
    A.
    Macosmail
    Level 34  
    CHOPIN66 wrote:

Ciekawe jest to ,że Amerykanie już w latach 50 produkowali tranzystory zdolne pracować w zakresie UKF i to niecałe 10 lat od wynalezienia tranzystora bipolarnego w laboratoriach Bella . 2N247 wprowadzono na rynek w roku 1957 .

Telefunken też miał miał w marcu 1958r. OC615.
    Der Hochfrequenztransistor OC615 im UKW-Baustein
    CHOPIN66
    Level 13  
    Macosmail wrote:
    CHOPIN66 wrote:

Telefunken też miał miał w marcu 1958r. OC615.

Czyli Telefunken zrobił lepszą głowicę bo ze stopniem w.cz separującym heterodynę i mieszacz od anteny .
    Lecz Graetz był pierwszy bo zrobił to w 1957 . A że w Europie nie było jeszcze tranzystorów zdolnych pracować w UKF to importowali z za oceanu .
    Olkus wrote:
    Co do modułu bluetooth i nadajnika AM zrobisz jak będziesz chciał, w końcu to Twoje radio, choć ja bym zostawił je w spokoju i odpuścił sobie ten moduł.

Kondensatory nie tak trudno odtworzyć - trzeba jakąś rurkę odpowiedniej grubości, pomalować na żółto (ten kolor może być akurat trudny do uzyskania) i do środka wsadzić nowe kondensatorki. Te co są teraz kompletnie nie pasują (czyżby były produkcji Iskry (EI)?)
    Przydało by się też obudowę naprawić, bo niestety nie wygląda pięknie.

Ten Philips to też rzadka rzecz, gratuluję znaleziska

Pozdrawiam,
    A.

Wiem i się cieszę lecz brakuje w nim DK92 i DL94 . Lampy w tym Philipsie są żarzone w dość ciekawy sposób : otóż transformator sieciowy nie posiada uzwojenia żarzenia . Lampy w trybie sieciowym są żarzone szeregowo z napięcia anodowego przez rezystory redukcyjne . W trybie bateryjnym za to są żarzone dwójkami ( żarzenie szeregowo - równoległe )z 3V . Napięcie anodowe z baterii może od 67,5V do 134V ( dwie baterie anodowe łączone szeregowo , pojedyncza bat.anodowa lub dwie baterie anodowe łączone równolegle ) Do radia na spodniej ściance jest dołączony wykaz baterii anodowych największych światowych producentów wraz z wymiarami. Zdjęcie tego wykazu jest na forum triody w temacie dotyczącym replik baterii anodowych. Lampy które przetrwały są wszystkie Philips Miniwat .
    Kondensatory (te z lat 80) w PizonBros są produkcji SK wpisane w koło .
    Adamcyn
    Level 38  
    CHOPIN66 wrote:
    Czyli Telefunken zrobił lepszą głowicę bo ze stopniem w.cz separującym heterodynę i mieszacz od anteny .
    Lecz Graetz był pierwszy bo zrobił to w 1957 . A że w Europie nie było jeszcze tranzystorów zdolnych pracować w UKF to importowali z za oceanu .

Erst ab 1958 waren stabile VHF-Transistoren in größeren Stückzahlen erhältlich – der japanischen Firma SONY gelang mit dem TFM-151 die erste Serienproduktion eines aufwändigen UKW/MW-Transistorempfängers mit immerhin 15 Transistoren, davon 8 im UKW-Teil.

https://de.wikipedia.org/wiki/Transistorradio
    CHOPIN66
    Level 13  
    Adamcyn wrote:
    CHOPIN66 wrote:

Erst ab 1958 waren stabile VHF-Transistoren in größeren Stückzahlen erhältlich – der japanischen Firma SONY gelang mit dem TFM-151 die erste Serienproduktion eines aufwändigen UKW/MW-Transistorempfängers mit immerhin 15 Transistoren, davon 8 im UKW-Teil.

https://de.wikipedia.org/wiki/Transistorradio

O Sonym to wiem tu chodzi o to , że Graetz miał głowicę na 1 tranzystorze a Telefunken na dwóch tranzystorach.
    wieswas
    Level 33  
    Przemyśl, czy nie lepszym rozwiązaniem od umieszczaniu wewnątrz współczesnej elektroniki w postaci bluetootha byłoby zrobienie 2 prostych generatorków o małej mocy na 2 wybrane częstotliwości z modulacją AM sterowanych z gniazdka słuchawkowego laptopa. W internecie można znaleźć archiwalne nagrania radiowe z lat 50-tych. W pliku dźwiękowym można nagrać w kanale lewym, sterującym pierwszym generator nagranie polskie, a kanale prawym sterującym drugi generator inne nagranie np. francuskie. Wówczas radio nie będzie hybrydą, lecz rzeczywistym odbiornikem tych dwóch częstotliwości.
    Słyszana jakość dźwięku będzie realistycznie odzwierciedlała atmosferę tamtych lat. Także treść audycji łącznie ze zmianą barwy dźwięku w chwili odstrajania się od stacji.
    Adamcyn
    Level 38  
    CHOPIN66 wrote:
    Graetz miał głowicę na 1 tranzystorze a Telefunken na dwóch tranzystorach.

Schemat Greatza:

Wnętrze radia PizonBros Translitor Six

Macosmail wrote:

To bardzo szczegółowy, rzadko spotykany opis głowicy FM wraz z obliczeniami.
    Wawrzyniec
    Level 36  
    CHOPIN66 wrote:
    Co ciekawe zastosowano tam dwa tranzystory germanowe typu NPN.
    CHOPIN66 wrote:
    Zaskoczyło mnie użycie już wtedy tranzystorów NPN
    Dwukrotnie piszesz o tranzystorach NPN w tym radiu. Jakie to tranzystory jeśli to nie tajemnica?
    ^ToM^
    Level 39  
    CHOPIN66 wrote:
    Zaskoczyło mnie użycie już wtedy tranzystorów NPN .

Jak najbardziej słuszne spostrzeżenie, gdyż w onych czasach obowiązkowe były wyłącznie PNP. Sam do końca nie wiem właściwie dlaczego stosowano tylko PNP. Czyżby były trudniejsze w produkcji, czy o coś innego tu chodzi?
    Charakterystyczne jest też to, że w przypadku stosowania PNP w użyciu były powszechnie transformatory międzystopniowe, dopasowujące impedancyjnie kolejnie stopnie.
    Łatwo zauważyć, że w późniejszych konstrukcjach, opartych głównie na krzemie nie stosowało się często takich transformatorów.
    Olkus
    Level 26  
    ^ToM^ wrote:
    Sam do końca nie wiem właściwie dlaczego stosowano tylko PNP. Czyżby były trudniejsze w produkcji, czy o coś innego tu chodzi?

NPN w przypadku tranzystorów germanowych były trudniejsze w produkcji i miały zwykle gorsze parametry od PNP.

Pozdrawiam,
    A.
    CHOPIN66
    Level 13  
    Olkus wrote:
    ^ToM^ wrote:
    Sam do końca nie wiem właściwie dlaczego stosowano tylko PNP. Czyżby były trudniejsze w produkcji, czy o coś innego tu chodzi?

NPN w przypadku tranzystorów germanowych były trudniejsze w produkcji i miały zwykle gorsze parametry od PNP.

Pozdrawiam,
    A.

Tak to prawda ale jest jedno ale - na zachodzie bardzo szybko zrezygnowano z tranzystorów stopowych na rzecz MESA , planarnych , epitaksjalno-planarnych a w tych technologiach wytwarzanie tranzystorów NPN o znaczenie lepszych parametrach było łatwiejsze . Weźmy pod uwagę fakt ,że już w 1962 Valvo wprowadziło na rynek AC172 będący tranzystorem NPN. Amerykanie zrobili to jeszcze w latach 50 .Reasumując germanowe tranzystory PNP były właściwie obowiązkowe tylko u nas z przyczyn tylko i wyłącznie politycznych . Nawet Rosjanie produkowali już wtedy tranzystory germanowe NPN choćby MP14 .