Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Włochy uderzają w Apple i Google grzywną antymonopolową

ghost666 28 Nov 2021 10:36 594 2
 • Włochy uderzają w Apple i Google grzywną antymonopolową
  Kraje UE mają długie tradycje rozprawiania się z praktykami biznesowymi sektora Big Tech. Teraz włoski organ nadzoru antymonopolowego nałożył 20 milionów euro grzywny na firmy Apple i Google. To już drugi raz w tym tygodniu gdy regulator nałożył sankcje na amerykańskich gigantów technologicznych.

  Kraje europejskie rozprawiły się z praktykami biznesowymi Big Tech w ostatnich latach, podczas gdy UE posuwa się naprzód z ustawodawstwem mającym na celu zaostrzenie przepisów. Włoski urząd ds. konkurencji poinformował, że nałożył na Apple i Google grzywnę w wysokości 10 milionów euro za naruszenia kodeksu konsumenckiego, w tym za niedostarczenie klientom wystarczających informacji i uciekanie się do "agresywnych metod" w wykorzystywaniu ich danych do celów komercyjnych.  "Ani Apple, ani Google nie dostarczyły jasnych i natychmiastowych informacji na temat pozyskiwania i wykorzystywania danych użytkowników do celów komercyjnych" czytamy w oświadczeniu. Według włoskich agencji prasowych Google powiedziało w oświadczeniu, że odwoła się od grzywny, a jego praktyki wykorzystywania danych są "przejrzyste" i konieczne, aby oferować klientom przydatne usługi. Apple z kolei poinformowało, że od dawna angażuje się w ochronę prywatności swoich użytkowników, dodając, że opinia regulatora była błędna i również się od niej odwoła.

  Na początku tego tygodnia urząd nałożył też na Apple i Amazona grzywnę w wysokości 200 milionów euro za ograniczenie dostępu niektórym sprzedawcom produktów Apple do Amazona.

  Tymczasem państwa członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły w ostatni czwartek wspólne stanowisko w sprawie dwóch przełomowych przepisów, które mogą wprowadzić bezprecedensowy nadzór nad firmami z sektora Big Tech.

  Źrodło: https://techxplore.com/news/2021-11-italy-apple-google-antitrust-fine.html

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10783 posts with rating 9163, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #2
  khoam
  Level 40  
  Quote:
  Ani Apple, ani Google nie dostarczyły jasnych i natychmiastowych informacji na temat pozyskiwania i wykorzystywania danych użytkowników do celów komercyjnych

  I nigdy nie dostarczą, bo to jest ich know-how.

  Quote:
  Na początku tego tygodnia urząd nałożył też na Apple i Amazona grzywnę w wysokości 200 milionów euro

  Jak pieniędzy brakuje, to ich się szuka wszędzie. W pierwszej kolejności zarobią kancelarie prawnicze.
 • #3
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  Użytkownicy są sami sobie winni. Mądry i szanujący swą prywatność człowiek nigdy nie pozwoli na korzystanie z jego danych firmom zewnętrznym. Manipulacja regulaminami usług i wymagane zgody to dla takich firm jak przedstawione w artykule chleb powszedni. Szanuję swą prywatność i takiemu np. FB podziękuję. Zwłaszcza za manipulacje i inżynierię społeczną.