Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Blackout, (shortcut) krótkie opowiadanko

ArturAVS 28 Nov 2021 14:11 351 3
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    Obudziłem się z lekkim naciskiem pęcherza co zmusiło mnie do wstania za potrzebą fizjologiczną. Coś jednak było nie tak, zza okien nie prześwitywało światło latarni a jedynie słaba poświata leżącego śniegu a w pokoju mroku nie rozpraszał zegar wyświetlany na VFD dekodera ani dioda standby telewizora. No cóż pomyślałem, pewnie znów śnieg zerwał linię zasilającą. Z tą myślą chwyciłem smartfona aby przyświecić sobie w drodze do WC. Po odwiedzeniu ubikacji znów udałem się w objęcia Morfeusza. Ciche mruczenie Dzilli która przytuliła się do mnie zadziałało jak środek nasenny i w kilka chwil zasnąłem ponownie.
    Obudziło mnie walenie w okno. Spojrzałem na zegarek w komórce, ósma. Ki czort się do mnie dobija? Zwlokłem się z łóżka i wyglądam przez okno. Sąsiad stoi i się trzęsie na mrozie. Niezbyt chciało mi się wynurzać z ciepłego domku na mróz i śnieg a nawet otwierać okna. Brrrr.

- Co jest Radek?
    -Artur ratuj, całą noc nie ma prądu! Lodówki mi się po rozmrażały, w domu zimno bo ogrzewanie nie działa.
    -Dzwoniłeś do energetyki? Pewnie śnieg zerwał linię i za kilka godzin przywrócą zasilanie.
    -A weź i zadzwoń jak telefony nie działają!
    -Mam zwykłą linię a ta powinna działać. Chodź do mnie to zadzwonimy.
    Dzilla już czekała aż otworzę drzwi i momentalnie wyskoczyła na podwórko. Pociągnąłem nosem wdychając świeże poranne powietrze. Ocho, będzie z minus dwadzieścia. Zanim Radek przeszedł od okna do drzwi Dzilla już była z powrotem i z głośnym "Miauuuł" spojrzała mi w oczy jakby to mnie obwiniała za pogodę.
    -Artur ale u ciebie fajnie ciepło!
    -No wiesz Radku, piec stary cara jeszcze kafle pamiętają ale robi robotę. I nie potrzebuje prądu do działania. Powiedziałem z uśmiechem. Odłączyłem fax (bez prądu i tak nie działa) i podłączyłem zwykły telefon do linii. Dzwonimy na Pogotowie Energetyczne, zajęte.
    -Radek chcesz kawę?
    -No przecież prądu nie ma!
    -A to kuchenek gazowych nie ma?

Przypaliłem Camela i wstawiłem czajnik.
    -Radek, idź zawołaj żonę może też chce kawę?

Po chwili siedzieliśmy już we trójkę z kubkami kawy w dłoniach i czekaliśmy aż zwolni się linia Pogotowia Energetycznego. Nakarmiona Dzilla zwineła się w kłębek na kolanach Marysi, żony Radka (chyba specjalnie gdyż Marysia nienawidzi kotów). W końcu jest sygnał...
    -Dzień Dobry Pogotowie Energetyczne rejon Białystok filia Grajewo, w czym mogę pomóc?

Miły głos operatorki był jakby zwiastunem poważnych kłopotów...
    - Wie Pani ulica xxxx, całą noc nie mamy prądu. Kiedy to naprawicie?
    - Mamy bardzo dużo zgłoszeń proszę Pana i na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie określić kiedy zasilanie zostanie przywrócone. Wystąpiło kilka poważnych awarii na terenie całego kraju co spowodowało "wypadniecie" z PSE (Polskie Sieci Energetyczne) kilku elektrowni co ma wpływ na cały system. Dużo jest też zerwanych przez obfite opady śniegu linii energetycznych a ze względu na trudne warunki pogodowe ekipy mają problem z dojazdem. Szacujemy że taka sytuacja może potrwać kilka dni.
    - Dziękuję.

I to tyle jeśli chodzi o szybki powrót do normalności.

-Pani Marysiu przyprowadzi pani dzieci do mnie, po co mają marznąć? Jakiś posiłek też da się zrobić, mam jeszcze jedną butlę gazu w zapasie. A ty Radek choć ze mną na warsztat, przyniesiemy trochę opału i zobaczymy co w świecie słychać.

Niebo się z lekka wypogodziło i słonko zaczęło produkować prąd z mojej małej instalacji PV OFF.

Blackout, (shortcut) krótkie opowiadanko

Po przygotowaniu kilku wiaderek węgla i zaniesieniu do domu gdzie Marysia szykowała śniadanie, włączyłem ogrzewanie warsztatu i komputer.
    Radek szeroko otwartymi oczyma przyglądał się nie wierząc w to co widzi.

-Artek ale jak to? Przecież panele prądu nie produkują!
    -Oj, produkują produkują. Trzeba go tylko zmagazynować. Odparłem z uśmiechem.

Włączyłem odbiornik SDR żeby posłuchać co się na 172 i 148MHz dzieje. Na całe szczęście w naszych okolicach "służby" jeszcze używają systemów analogowych. Nie jest ciekawie. Najgorsza sytuacja panuje w blokowiskach, brak wody i brak ogrzewania. Wybuch kotła w lokalnym PEC (skończyło im się paliwo w rezerwowym agregacie zanim zdążyli kotły wygasić) spowodował kilka ofiar śmiertelnych. Tak słuchając wieści ze świata słyszymy nagłe walenie w drzwi warsztatu.

-Szwagier ratuj!

Echhh, szwagier transportowiec i jego tabor na kołach.

-Co jest Andrzejku?
    -Wydarłem od Staśka ze złomu agregat PAD8-3/400 i trzeba mi go w domu podłączyć bo dziewczyny nie dają żyć.

Tak naprawdę to wcale nie chciało mi się w ogóle ruszać z domu, ale szwagier... Tym bardziej że znamy się ponad trzydzieści lat i niedawno został dziadkiem...
    -Jędruś a paliwa masz dużo? Transportowiec to ma swoje zaopatrzenie.
    -No mam, przedwczoraj 5000l przywieźli. A co?
    -Szwagierku, to zostaw T4 pod warsztatem. Wsiądziesz z Radkiem w jedno z jego aut i pojedziecie na bazę zatankować pod korki, dla mnie przywieziesz 40l ON (mam 50l, ale lepiej mieć zapas) a ja się przez ten czas spakuję sprzęt i ciepło ubiorę.

Po kilkunastu minutach już ubrany i ze spakowanymi narzędziami lokuję się do T4 szwagra. PAD4 mimo swego wieku działa idealnie i drobna modyfikacja WLZ'u powoduje wielką radość.

-Artur na wiosnę będziesz miał robotę.
    -A co przekonałeś się do OFF'a?
    -Może nie do końca, ale jak będę w trasie i taka akcja się powtórzy to będę spokojny.

Po powrocie do domu zastałem śpiące potomstwo Radka przytulone do Dzilli. Radek poszedł do siebie przynieść jakieś trunki.
    -Jak ja się panu odwdzięczę panie Arturze? -Pyta mnie Marysia.
    -Chyba tylko w naturze. Odpowiadam z lekko ironicznym uśmiechem.
    -Bardzo chętnie, jak tylko mąż pojedzie do pracy.
    -Bardziej chodziło mi o np. obranie ziemniaków na obiad bo jedną ręką raczej nie dam rady...

Pod wieczór przy trzasku dopalających się szczap i dźwiękach RMF FM wieszczących pogodowy armagedon Radek odzywa się do mnie.
    -Artur, na wiosnę będziesz miał robotę....

Wiosna następnego roku.

Wiosenne słońce przygrzewało mocno już od kilku dni. Stojąc na drabinie sprawdzałem czy wszystkie złącza MC4 są dobrze pospinane. Wygląda w porządku. Schodząc a w zasadzie zsuwając się z drabiny bardzo powoli w końcu stanąłem na ziemi. Chwyciłem opartą o Radka dom kulę i poczłapałem na taras aby usiąść i chwilę odpocząć. Obróciłem rattanowe krzesło w stronę słońca i usiadłwszy przymknąłem oczy rozkoszując się przyjemnym ciepłem..

-Panie Arturze może coś do picia?

Głos Marysi wyrwał mnie z błogiego stanu. Otwierając powoli oczy spojrzałem na nią. Z filuternym uśmiechem przyglądała mi się stojąc pod słońce co zmuszało mnie do mrużenia oczu. Prześwitujące przez jej zwiewną letnią sukienkę słońce wspaniale rysowało kształt jej ud.

-Nie dziękuję.

W tym momencie odezwał się dzwon z pobliskiego kościoła.

-O kurcze! To już południe! Muszę iść do domu i nakarmić Dzillę oraz łyknąć tabletki.
    -A co z zakupami które Radek dla pana zrobił?
    -Ja się poturlam do domku a pani spakuje mi je w torby i przyniesie.

Wstałem i podpierając się kulą poszedłem do domu. Dzilla już czekała pod drzwiami a w okolicznych krzakach ukrył się pewnie Ogon czekający na swój posiłek. Dzilla już wbryknęła na lodówkę oczekując swojego obiadu, otworzyłem saszetkę Whiskas'a i wyłożyłem kotu na talerzyk. Odstawiwszy kulę wszedłem do pokoju łyknąć przygotowane wcześniej leki. Usłyszałem trzaśnięcie drzwi wejściowych i ruszyłem z powrotem do kuchni.
    Widok który zastałem lekko mnie zszokował, sukienka Marysi leżała u jej stóp a ona stała przede mną w skąpej białej bieliźnie. Nazywanie kilku sznureczków bielizną to jednak mocne niedopowiedzenie. Jak na trzydziesto-kilkulatkę z trójką dzieci mogłaby swoją figurą niejedną nastolatkę zawstydzić. W zaistniałej sytuacji uznałem że niema już co zwracać się per Pani;

-Klękaj!
    -Artur ale ja nigdy nie...
    -Klękaj!

Wypinając swój zgrabny i skąpo odziany tyłeczek w końcu uklękła. Zobaczyłem lekko przebłyskujące łzy w jej oczach.

-Artur ja nigdy...
    -Schyl się, pod zlewem w wiaderku są ziemniaki. A w szafce po prawej miska. Obierz do pełna i zalej wodą, ja muszę się zdrzemnąć.

Cofnąłem się do pokoju i położyłem. Chwilę później przybiegła Dzilla i umościła się na mojej piersi. Sięgnąłem jeszcze po smartfona zajrzeć na elektrodę. Echhh, nic nowego. Kilka raportów w HP ale Łukasz O. sobie poradzi. Dochodzące z kuchni ciche pochlipywanie i dźwięk skrobaczki... Chyba czuła się zawiedziona.

Przecież chciałem tylko aby ktoś mi ziemniaki obrał, miały być frytki na obiad...
    ewoo
    Level 29  
    Jasny gwint, rewelacja, czemu ja takich snów nie mam? Bo to chyba fikcja? Nie zdarzyło się naprawdę? Bo jeśli to prawda to powinieneś się tym ziemniakiem zakrztusić.
    kortyleski
    Level 43  
    Opowiadanko przyjemnie się czyta ale... Ten blockout energetyczny i zakupy w sklepie? Czasy pani Jadzi z zeszycikiem już minęły. Nie ma prądu, nie działają kasy fiskalne = brak możliwości zakupu czegokolwiek.
    Ja się akurat braku prądu nie boję. Trzy cztery dni w miarę normalnie przeżyję, później to po co prąd? Kilka szczap w kominek, bo co mi po podtrzymaniu kotła gazowego jak z braku prądu lokalna przepompownia gazu stanie dęba? Wody też mi nie zbraknie bo mam do dyspozycji wodociąg, studnię z hydroforem który mogę śmiało zasilić z agregatu. Ostatecznie jest jeszcze ręczna pompa wpięta w hydrofor. Namachac się trzeba ale woda jak w białym domu z kranu leci.

A jak już padnie net to mam dwa regały książek. Przeżyję. W razie bardzo kiepskiej sytuacji niedaleko domu jest las a tam i drewna pod dostatkiem i mięsko sobie chodzi.

Jedyne co mnie dręczy to że ktoś może takiego dobrobytu pozazdrościć i przyjść po nie swoje. I to właśnie wtedy gdy ja będę mięsko po lesie ganiał a kobiety z dzieciakiem same zostaną
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    kortyleski wrote:
    Ten blockout energetyczny i zakupy w sklepie?

Potrafisz zauważyć różnice w czasie?