Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Analogowy telefon PRL RWT - Jak podłączyć do bramki VOIP

zondan 28 Nov 2021 20:11 573 14
    zondan
    Level 3  
    Witam,
    Kupiłem fabrycznie nowy telefon RWT CB-740 z 1981r. Chciałbym przywrócić go do życia - wybierać i odbierać telefony za pomocą numeru VOIP.

Jestem nowicjuszem i od razu zaznaczę, że temat był poruszany ale nigdy nikt nie udzielił odpowiedzi 'do końca', albo nie udokumentował od A-Z jak to zrobić. Wiem, że jest to możliwe, ja chciałem pójść drogą przedstawioną na amerykańskim filmiku - (wpiszcie na Youtube "Grandstream HT801 ATA - Keeping your analog dreams alive!") - te telefony RWT były eksportowane także do USA więc wydaje mi się, że powinno to zadziałać.

Pododobno potrzebna jest bramka VOIP obsługująca wybieranie pulsacyjne - Grandstream HT801. Trzeba skonfigurować i podłączyć kable czerwony do czerwonego a zielony do zielonego.

Moje pytanie jest takie:
    - Jak zbudować przejściówke z telefonu PRL - 3 kable, zielony - biały - czerwony do kabla RJ11 wchodzącego do bramki VOIP?

Poniżej rozrysowałem o co mi chodzi, wraz ze zdejęciem kabla... Czy to w ogóle zadziała.

Będę wdzięczny za opinie. Dziękuję

zondan
    Level 3  
    Super, dziękuję. Wiedziałem, że znajdzie się ktoś kto na tym się zna. Na pewno zakupię. Mam nadzieję że wszystko zadziala. Pozdrawiam.
    Tracer2
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Tam jest pytanie na obrazku "Co z białym ?
    Nie zauważyłeś, a w tej rozecie biały jest zwarty z czerwonym.
    Gdybyś miał starą wtyczkę RWT to mógłbyś wpiąć w to gniazdo z aukcji ,
    a z tego bocznego gniazda RJ 11 przewodem wpiąć do bramki.
    Niestety tych starych wtyczek RWT na Allegro już nie ma.
    Można też po prostu z kabelka z wtyczkami RJ11 jedną obciąć ,
    wprowadzić do rozety, zrobić supełek żeby go nie wyrwać,
    i dwa przewody podpiąć , jeden do zielonego
    a drugi do czerwonego z białym.
    W kabelku RJ wykorzystuje się czerwony i zielony przewód.
    Miedzi w nich mało więc to precyzyjna robótka :)
    Zutket
    Level 35  
    Na szczęście jeszcze tego typu wtyki można na znanym portalu nabyć.
    Szukaj pod hasłem WT-4.
    Tracer2
    No są ale z gniazdem RJ, a tu jest potrzebne z podłączeniem na kabelki jak w rozecie.
    zondan
    Level 3  
    Dzięki za odpowiedzi. Zaczynam się gubić. Czyli jeśli bym kupił to co było sugerowane i podłączył tylko czerwony i zielony, a biały bym zignorował to by nie zadziałało? Poniżej na obrazku jest to co chciałem zrobić. A ktoś w ogóle wie, za co odpowiada ten biały, czerwony i zielony?

Dodano po 1 [minuty]:

zondan wrote:
    Dzięki za odpowiedzi. Zaczynam się gubić. Czyli jeśli bym kupił to co było sugerowane i podłączył tylko czerwony i zielony, a biały bym zignorował to by nie zadziałało? Poniżej na obrazku jest to co chciałem zrobić. A ktoś w ogóle wie, za co odpowiada ten biały, czerwony i zielony? A propos, jeśli chodzi o pytanie - biały i czerwony są obecnie w rozetce oddzielnie połączone.

Zutket
    Level 35  
    zondan wrote:
    Dzięki za odpowiedzi. Zaczynam się gubić. Czyli jeśli bym kupił to co było sugerowane i podłączył tylko czerwony i zielony, a biały bym zignorował to by nie zadziałało? Poniżej na obrazku jest to co chciałem zrobić. A ktoś w ogóle wie, za co odpowiada ten biały, czerwony i zielony?
    Każdy to wie, kto się choć trochę interesuje teletechniką. Brak połączenia białego przewodu z czerwonym skutkuje tym, że aparat nie będzie dzwonił.
    zondan
    Level 3  
    Zutket wrote:
    zondan wrote:
    Każdy to wie, kto się choć trochę interesuje teletechniką. Brak połączenia białego przewodu z czerwonym skutkuje tym, że aparat nie będzie dzwonił.

OK. Gdzieś na forum znalazłem podobny temat, wkleiłem cytat do obrazka.... Zielony ma być z białym. Czy to na obrazku poniżej w takim razie będzie OK?

• Helpful post
    Zutket
    Level 35  
    zondan wrote:
    OK. Gdzieś na forum znalazłem podobny temat, wkleiłem cytat do obrazka.... Zielony ma być z białym. Czy to na obrazku poniżej w takim razie będzie OK?
    Będzie dobrze, ale jeszcze lepiej jak przewód od telefonu odłączysz od rozety i podłączysz do wtyczki WT-4. Będzie Ci łatwiej podłączyć przewód w tyczce jak w gnieździe.
    Tracer2
    Zutket wrote:
    zondan wrote:
    Będzie dobrze, ale jeszcze lepiej jak przewód od telefonu odłączysz od rozety i podłączysz do wtyczki WT-4. Będzie Ci łatwiej podłączyć przewód w tyczce jak w gnieździe.

Jeśli weżmie się schemat aparatu produkcji RWT to połączenie z w/w fotki;
    TO JEST BŁĘDNE PODŁĄCZENIE !!!
    Zawsze było tak ,
    w aparatach z dzwonkiem polaryzowanym,
    że zielony to była jedna żyła La,
    a druga czerwony i biały (jak flaga PL) to druga Lb.
    Wyjątek to aparat Bratek z elektronicznym dzwonkiem
    i inne jemu podobne . Zwory wtedy nie było.
    Zwora zamyka obwód dzwonka aparatu.
    Jak jej nie ma to sygnał w aparacie jest,można zadzwonić
    a nie ma dzwonek nie dzwoni.
    Wszystko oczywiście pod warunkiem,
    że w aparacie jest podłączone jak fabryka dała.
    Zutket
    Level 35  
    Tracer2 wrote:
    Jeśli weżmie się schemat aparatu produkcji RWT to połączenie z w/w fotki;
    TO JEST BŁĘDNE PODŁĄCZENIE !!!
    Faktycznie, masz rację. Na zdjęciu jest błąd. Przewód zielony powinien być zamieniony z czerwonym. Dzięki za zwrócenie uwagi.
    krzysiozak
    Level 38  
    Zutket wrote:
    zondan wrote:

Na tym zdjęciu wtyku jest błąd, czerwony trzeba zamienić z zielonym, i biały z czerwonym należy zewrzeć, w gnieździe, lub wtyku, lub aparacie.
    Zauważ że we wtyku są oznaczenia numerowe zacisków i tego się trzymajmy.

zondan
    Level 3  
    Dziękuję wszystkim za podpowiedzi, jak skończę to napiszę czy udało mi się czy nie. Jak będą problemy to na wątku będę prosił o dalsze fachowe rady.
    kangyooni
    Level 19  
    Dodam jeszcze że grandstreamy działają z wybieraniem impulsowym jako chyba jedyne bramki. Ale: starsze trzeba aktualizować firmware. Trzeba też aktywować w ustawieniach "Enable pulse dialing". Niestety też bramki przed HT812 są nadwrażliwe na timing i jeden telefon działa, drugi niby taki sam - przekłamuje cyfry. HT812 dopiero działa idealnie.