Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

UPS APC SUA3000RMI2U jako jednostka centralna magazynu energii Liion

słonecznypower 28 Nov 2021 21:23 825 19
 • #1
  słonecznypower
  Level 14  
  Witam
  Buduję magazyn nadwyżek z produkcji mojej fotovoltaiki.
  W zasadzie to od kilku lat mam instalację hybrydową własnego pomysłu czyli 4kWp ongrid + ups z akumulatorami na wydzielonych obwodach, ale właśnie przechodzę z systemu 24V w żelu , na system 48V liion.
  Mózgiem systemu jest UPS APC SUA3000RMI2U.
  Zbudowałem do tego pakiet 13s20p na ogniwach Panasonic 18650BD z bmsem 60A, czyli 260szt ogniw , dający 64Ah / 48V, co teoretycznie gwarantuje 3KWh energii , a planuję co najmniej drugi taki pakiet.
  Od soboty system funkcjonuje całkiem nie złe na wydzielonych obwodach w domu . Na razie ze względu na brak słońca w ramach testów ładuję pakiety w nocnej taryfie ,a odbieram w dzień , mam wykonaną prostą automatykę pilnującą poziomu napięcia w pakiecie i na jej podstawie pakiet zgłasza gotowość na oddawanie energii. Programator czasowy decyduje o włączeniu i wyłączeniu pracy bateryjnej , oraz o włączeniu ładowarek z sieci lub opcjonalnie z nadwyżek produkcji jeśli w domu jest mniejsze zapotrzebowanie niż produkuje instalacja on-grid.
  Niestety jest pewien problem , otóż bezpieczny dolny zakres pobierania energii z pakietu 13s na spokojnie oscyluje w okolicach 37V , a niestety przy napięciu około 42V ups dostaje czkawki i przestaje stabilnie pracować i zaczyna się wyłączać, więc wszystko gaśnie, ponieważ zasilanie sieciowe jest odcięte przez przekaźnik , który nie wie że ups ma problem, udało mi się to dziś wyregulować na około 43V, zobaczymy co będzie jutro.
  Szkoda mi tej różnicy 5-6V bo na spokojnie i bezpiecznie dla kondycji pakietu można by wyrwać kilkaset Wh , więc pytanie co można z tym zrobić?
  Dzięki za sugestie
 • #5
  słonecznypower
  Level 14  
  Ok System działa , i nie będę ingerował w ten dolny próg napięcia.
  Ze względu na małą ilość słońca ostatnio układ załączył mi się tylko kilka razy.
  Dodatkowo zbudowałem mniejszy pakiet z osobnym bmsem i włączyłem go równolegle w magazyn.
  Mam jednak problem z przekaźnikiem sterowanym poziomem napięć , na którego podstawie system załącza lub wyłącza możliwość poboru energii z pakietów.
  Przekaźnik czasami wariuje i zaczynają drgać styki ,bez względu na ustawioną histerezę , co powoduje włączanie i wyłączanie układu z bardzo dużą częstotliwością. Jest to przekaźnik firmy ASE robiony na zamówienie na 48V , niestety nie chce mi się kopać z gościem , bo zrobił mi to na zamówienie przerabiając przekaźnik 24V na 48V i szukam innego rozwiązania.
  Czy ktoś może mi pomóc w doborze innego rozwiązania?
  Konkretnie chodzi o możliwość zamykania obwodu z sieci 230V na podstawie poziomu napięcia na pakietach w zakresie 40VDC do 56VDC.
  Ewentualnie komu zlecić do wykonania jakiś prosty układ z regulacją poziomu napięcia i histerezy ? Z góry dzięki za pomoc
 • #7
  słonecznypower
  Level 14  
  W grudniu histerezę miałem ustawioną minimalnie i zgłaszałem gościowi ten problem i również o tym mówił , więc teraz mam przestawioną prawie na sam koniec potencjometra i również się to zdarza , dlatego szukam innego rozwiązania.
  Podejrzewam że styki będą już przypalone zarówno w przekaźniku ASE jak i w drugim zewnętrznym który dołożyłem w celu izolacji galwanicznej obu obwodów.
 • #8
  yogi009
  Level 43  
  Zdejmij delikatnie obudowę przekaźnika, powinieneś móc ocenić wygląd styków. Jeśli to jest jakiś markowy przekaźnik (i jest dobrze włączony w obwód), powinien dość długo żyć.
 • #9
  słonecznypower
  Level 14  
  Przekaźnik już otwierałem w grudniu , niestety styków nie widać , bo są w dodatkowej obudowie.
  Widać tylko płytkę z układem.
  Mam z linkowane fotki ale to jest chyba nie dozwolone , wieczorem coś wrzucę , tylko muszę poszukać jaka tu jest procedura wrzucania fotek.
 • Helpful post
  #10
  Edek45
  Level 29  
  Tu masz sterownik, potrzebny będzie dodatkowy przekaźnik bo ten na płytce nie ma wyprowadzonych wszystkich styków.
  Szukaj na alledrogo wpisując Kontroler regulator ładowania XY-L10A ten za 40zł
 • #11
  słonecznypower
  Level 14  
  Wielkie dzięki , właśnie o coś takiego mi chodzi . Zapomniałem o tym kontrolerze, pobieżnie go oglądałem w listopadzie , ale nie kupiłem , na pewno będzie lepszy niż ten przekaźnik ASE .
  linia pomiarowa jest (bt+ i bt-) do tego podłączę mój pakiet(y), teraz w miejscu ch+ i ch- wystarczy podłączyć cewkę dodatkowego przekaźnika 48V takiego na szynę din i temat załatwiony Chyba że widzisz to inaczej??
 • #12
  Edek45
  Level 29  
  Jest jeszcze drugi taki sam tylko z przekaźnikiem 30A, i coś mi się wydaje że jednak styki NC są w tym mniejszym dostępne a jak nie no to tak jak pisałeś dodatkowy przekaźnik załączany z modułu.
 • #13
  słonecznypower
  Level 14  
  Na fotkach widać mój magazyn ,nie skończony ale działa .
  Z tablicy rozdzielczej niebieskim przewodem idzie zasilanie z upsa do drugiej tablicy z zabezpieczeniami na obwody w domu ale jest tam duży bajzel więc nie pokażę :D
  Na górze w lewym rogu tablicy jest pomiar napięcia na pakietach i zewnętrzne przekaźniki , dalej w prawo programator i lancontroller
  na dole po lewej dodatkowe 3 gniazda po upesie , dalej przekaźnik sterowany nadwyżkami z lan kontrolera i gniazdka do ładowarek (również dla ebika) które załącza ten przekaźnik jesli są nadwyżki z fotowoltaiki.
 • #14
  słonecznypower
  Level 14  
  Doszedł dziś regulator.
  Niestety zaimplementowanie tego do mojej instalacji nie było takie oczywiste jak się wcześniej wydawało.
  Regulator działa tylko wtedy gdy ma podłączoną ładowarkę , a poziom napięcia wyświetla poprawnie tylko wtedy gdy jest podłączony akumulator. Tak więc upadł pomysł podłączenia cewki zewnętrznego przekaźnika do wyjścia ładowarki.
  Pierw robiłem testy na starym akumulatorze kwasowym 12V , próbowałem zamienić plus akumulatora z plusem ładowarki i pokazywało jakieś głupoty. Skończyło się na tym że zmostkowałem oba plusy .a przecinając jedną ścieżkę wyprowadziłem styk przekaźnika na zewnątrz w celu sterowania zewnętrznym przekaźnikiem na szynie din.
  System właśnie oddaje energię na dom bo przez ostatnie kilka dni pakiety naładowały się nadwyżkami produkcji do poziomu 60%. zobaczymy co będzie jak spadnie napięcie do ustawionego poziomu 43,5V .

  UPS APC SUA3000RMI2U jako jednostka centralna magazynu energii Liion

  Dodano po 1 [godziny] 49 [minuty]:

  UPS przełączył się 20 minut temu na sieć na zaprogramowanym poziomie 43,5V, wygląda że wszystko jest ok , oby było tak dalej. Histerezę ustawiłem na 54V więc w zasadzie końcówka ładowania. Tak że Edek45 punkty poszły do Ciebie , ale jeszcze raz dzięki za podsunięcie rozwiązania :D .
  Proszę Moda o nie zamykanie tematu , bo temat jest rozwojowy.
 • #15
  merlinekII
  Level 16  
  Witam
  Dopinam sie do tematu bo ciekawi mnie jak sprawuje się SUA3000RMI bo mam takowy i mam aku 48v ponad 200Ah.... czy upsik nie marudzi przy długiej pracy z aku i jaka jest moc strat jeżeli jest niskie obciążenie np. 250W..... wszak to transformatorowiec..
 • #16
  heibertelf
  Level 2  
  Witam, przepraszam, jeśli to źle brzmi po polsku, używam translatora =)
  Mam taki sam zasilacz UPS SUA3000RMI2U, używałem go przez kilka lat z akumulatorami samochodowymi, które już padły. Teraz postanowiłem spróbować podłączyć do niego akumulator litowy z roweru elektrycznego 48 V 13S.
  Zasadniczo działa, ale niepokoi mnie podwyższone napięcie ładowania (54,9 V zamiast zalecanego 54,6 V).
  Czy mam rację zakładając, że należy go obniżyć? Czy można to zrobić za pomocą programu apcupsd? Mój zasilacz UPS ma port COM i port USB.
  Wewnątrz zasilacza UPS znajduje się również czujnik temperatury, który chyba powinien zmniejszać napięcie ładowania akumulatora, gdy temperatura wzrośnie, czy korzystałeś z niego?
 • #17
  hostii
  Level 25  
  merlinekII wrote:
  Witam
  Dopinam sie do tematu bo ciekawi mnie jak sprawuje się SUA3000RMI bo mam takowy i mam aku 48v ponad 200Ah.... czy upsik nie marudzi przy długiej pracy z aku i jaka jest moc strat jeżeli jest niskie obciążenie np. 250W..... wszak to transformatorowiec..


  nie marudzi ale jak chcesz pobierać z niego ciągle powyżej 1kW proponuję mocny wentylator na trafo bo się grzeje, mocno. UPS fajny ale braknie w nim zdalnego zał/wył bo jak nie ma słońca musi cały czas chodzić, a mało nie bierze dlatego zmieniłem na inwerter ze stykami do załączania
 • #18
  heibertelf
  Level 2  
  Aktualizuję odpowiedź na moje pytanie, być może przyda się komuś innemu. Czujnik temperatury, który znajduje się z tyłu komory akumulatora, działa i zmniejsza napięcie ładowania. Odczyty woltomierza wynosiły około 54,3-54,5 V, co jest już całkiem do przyjęcia i mam nadzieję, że nie zrujnuje żywotności baterii litowych. Odłączyłem go od obudowy zasilacza UPS i zakleiłem taśmą kaptonową w okolicy systemu BMS, który trochę się nagrzewa. Po pewnym czasie napięcie ładowania spadło. Prawdopodobnie spowoduje to, że ładowanie będzie trwało dłużej, ale być może ułatwi pracę w trybie baterii.
 • #19
  wnoto
  Level 34  
  heibertelf wrote:
  Zasadniczo działa, ale niepokoi mnie podwyższone napięcie ładowania (54,9 V zamiast zalecanego 54,6 V).


  Napięcia zasilania mierzyłeś czy wziąłeś z dokumentacji ?
 • #20
  heibertelf
  Level 2  
  wnoto wrote:
  heibertelf wrote:
  Zasadniczo działa, ale niepokoi mnie podwyższone napięcie ładowania (54,9 V zamiast zalecanego 54,6 V).


  Napięcia zasilania mierzyłeś czy wziąłeś z dokumentacji ?

  Oczywiście, że mierzona.