Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Telewizor do 3,5-4k (do filmów)

Karsenn 29 Nov 2021 09:36 807 19
Wago
    Karsenn
    Level 6  
    1. Jak daleko siedzisz od ekranu telewizora? 2m
    2. Czy siedzisz na wprost ekranu czy bokiem do ekranu? głównie tak
    3. Jaki telewizor posiadasz obecnie? brak
    4. Jaką markę preferujesz? brak
    5. Jakiej wielkości telewizora szukasz? 55
    6. Jaki sygnał i urządzenia będą podłączone do telewizora? Netflix, Youtube
    7. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej? filmy
    8. Czy będziesz grał w gry, a jeśli tak to na konsoli czy komputerze PC? nie
    9. Czy będziesz aktywnie korzystać z systemu SMART telewizora? 50/50
    10. Oglądasz wieczorami czy w dzień? wieczorami i w dzień
    11. Ile pieniędzy możesz przeznaczyć na zakup telewizora? 3500-4000

Witam, planuję kupić pierwszy telewizor. Telewizor będzie służył od oglądania bajek oraz filmów. Nie planuję grać w żadne gry na tę chwilę. 2 miesiące temu byłem nastawiony na zakup LG OLED 55B13LA lub LG OLED 55C11LB. Myślałem, że uda mi się znaleźć te telewizory w fajnej cenie w black friday, ale cóż :D.
    Przeglądając forum w tej kwocie natrafiłem na 3 modele.
    1. LG 55NANO923PB - 3600zł
    2. LG OLED 55B13LA - cena najniższa jaką znalazłem to 4200zł.
    3. LG OLED55A13LA - cena najniższa jaką znalazłem to 3500zł. Z tego co widzę to w porównaniu do pozycji wyżej HDMI tu jest 2.0 oraz częstotliwość 60Hz.

Czy jest coś lepszego od modeli, które podałem wyżej? Słyszałem, że OLEDy mają wadę wypalania się, ale z tego co doczytałem to te nowsze mają systemy zabezpieczające zatrzymywaniu się obrazu. Jeśli te 3, które wybrałem są dobre to który jest lepszy 1 czy 3? I czy warto dołożyć 6-7 stów do LG OLED 55B13LA patrząc, że telewizor będzie służył do oglądania filmów i bajek. Oraz patrząc na to, że mam 3,5 letniego syna, który w chwili uniesienia może mu zrobić krzywdę :)

Z góry dzięki za pomoc!
  • Wago
    seba694637
    Level 16  
    W Twoim budżecie kupił bym Samsunga 55 z serii q80 z ubiegłego roku. Albo grudzień/styczeń gdy z 4700 spadną na 4300 (jak co roku) .Q80 mają bardzo dobre parametry, strefowe podświetlenie, wysoką jasność oraz 120hz. A jeśli chcesz cieszyć się telewizorem tylko przez rok - śmiało kup oleda. Później będzie tylko narzekanie. Wypala się, będzie szary taki dziwny
  • Wago
    Ludwik XVI
    Moderator of RTV - what to buy
    Jeśli do filmów/seriali to nie widzę zagrożenia wypalenia ekranu w OLED.
    Jakość obrazu poza zasiegiem zwykłych LED.

Dla Ciebie LG OLED 55B13LA byłby optymalny.

W ostatnim tygodniu były fajne ceny na OLEDy: np.
    https://www.pepper.pl/promocje/telewizor-oled-lg-8806091200686-55-4k-uhd-czarny-468219
    Karsenn
    Level 6  
    Ludwik XVI wrote:

https://www.pepper.pl/promocje/telewizor-oled-lg-8806091200686-55-4k-uhd-czarny-468219

Dzięki Ludwik za info. Właśnie zastanawiam się obecnie nad tym Samsungiem, który polecił kolega wcześniej, a tym OLEDem, który Ty proponujesz. W każdym razie czy oba te telewizory są warte swojej ceny? Muszę się z tym przespać jeszcze... :)
    gadek80
    Level 26  
    W swojej kategorii Samsung może i jest mocny, ale w porównaniu do oleda nie ma pierdu :)
    Moja żona dużo ogląda Netflixa i tą różnicę po prostu widać, a mam porównanie bo szwagierka ma qleda. Wypalić oleda mozna tylko wtedy jakbyś cały czas oglądał jeden ten sam program i musi mieć permanentne paski jak w programach informacyjnych. Moja kuzynka ma już oleda ponad 5 lat i żadnych wypaleń nie widać.
    A jeżeli chodzi o dzieci, ryzyko uszkodzenia masz w każdym telewizorze a nawet wydaje mi się że ledy są bardziej narażone na uszkodzenie bo nie mają z przodu twardej szyby tak jak oled.
    Warto znaleźć dobre ubezpieczenie domu i przy okazji będziesz miał i dom i telewizor ubezpieczony.
    Wiadomo, że lepiej mieć 100hz ale jeżeli miałbym wybierać miedzy qled 100hz a oled 60hz wybrałbym oleda. Ja po prostu już nigdy nie wróciłbym do leda.
    Jest jedna rzecz co irytuje w oledzie to brak prawdziwej czerni w programach gorszej jakości, gdyż ten czarny jest taki szary jak w ledach ale to nie wina telewizora tylko sygnału odbieranego :P
    Karsenn
    Level 6  
    Ludwik XVI wrote:

gadek80 wrote:
    W swojej kategorii Samsung może i jest mocny, ale w porównaniu do oleda nie ma pierdu :)
    Moja żona dużo ogląda Netflixa i tą różnicę po prostu widać, a mam porównanie bo szwagierka ma qleda. Wypalić oleda mozna tylko wtedy jakbyś cały czas oglądał jeden ten sam program i musi mieć permanentne paski jak w programach informacyjnych. Moja kuzynka ma już oleda ponad 5 lat i żadnych wypaleń nie widać.
    A jeżeli chodzi o dzieci, ryzyko uszkodzenia masz w każdym telewizorze a nawet wydaje mi się że ledy są bardziej narażone na uszkodzenie bo nie mają z przodu twardej szyby tak jak oled.
    Warto znaleźć dobre ubezpieczenie domu i przy okazji będziesz miał i dom i telewizor ubezpieczony.
    Wiadomo, że lepiej mieć 100hz ale jeżeli miałbym wybierać miedzy qled 100hz a oled 60hz wybrałbym oleda. Ja po prostu już nigdy nie wróciłbym do leda.
    Jest jedna rzecz co irytuje w oledzie to brak prawdziwej czerni w programach gorszej jakości, gdyż ten czarny jest taki szary jak w ledach ale to nie wina telewizora tylko sygnału odbieranego :P

Dobra Panowie, przekonaliście mnie do OLEDa. Pytanie tylko czy w przypadku filmów/seriali/bajek powinienem dołożyć kilka stów do modelu LG OLED 55B13LA.czy raczej jak dla mojego użytku wystarczy LG OLED 55A13LA?
    Obecnie różnica w cenie to około 600-700zł. Z drugiej strony może warto poczekać kilka tygodni i LG OLED 55B13LA będzie w cenie 3500 :)
    Karsenn
    Level 6  
    Ludwik XVI wrote:
    Moim zdaniem wystarczy tańszy 60Hz model.

Oki dzięki za info. Tak tylko orientacyjnie czemu służy 100/120Hz oraz HDMI 2.1? Model A13 ma 60Hz oraz HDMI 2.0.
    Dodatkowo chciałem zapytać czy taki uchwyt do tego telewizora jest w porzadku?
    Link

Link
    Ludwik XVI
    Uchwyt dowolny dososowany do wagi i standardu VESA urządzenia.

120Hz - płynniejszy obraz.
    HDMI 2.1 - płynniejszy obraz w konsolach nowej generacji jak np. PS5 czy XBOX X
    vakant34
    Level 22  
    Wśród OLED w Twoim zasięgu cenowym mieści się jeszcze Philips 705 i 706 (z ambilightem). Ten drugi ponadto z HDMI 2.1.
    Karsenn
    Level 6  
    Ludwik XVI
    vakant34

Dzięki za pomoc.
    Wrzuciłem sobie porównanie obrazów QLED vs OLED i jestem jeszcze bardziej przekonany o OLEDzie niż wcześniej. Mam jednak pytanie ponieważ zauważyłem wpisy typu, że OLED nie nadaje się do jasnych pomieszczeń? Czy to prawda? Rzecz w tym, że pokój w którym planuje zawiesić telewizor jest dosyć mocno nasłoneczniony w godzinach 10-14. Mam natomiast rolety mocno zaciemniające pokój. Z czego wynika takie stwierdzenie, że taki typ telewizora nie nadaje się do jasnych pomieszczeń?
    gadek80
    Level 26  
    Ja mam dokładnie tak samo jak Ty w pokoju, bo słońce mi świeci od rana przynajmniej do 15 tej i nie ma z tym żadnego problemu, rolety rzadko zasłaniam. Teraz zerknąłem w ustawienia telewizora i jasność mam ustawioną na 65% także jeszcze daleko do pełnej jasności.
    Różnica jest taka, że oled ma matrycę błyszczącą, zaleta taka, że obraz jest bardziej krystaliczny, ale jeżeli miałbyś mieć okno za sobą oglądając na wprost albo pod kątem by Ci się dobijało wtedy musiałbyś zasłonić roletę.
    Karsenn
    Level 6  
    gadek80 wrote:
    linka nie działa

Poprawiony
    gadek80
    Level 26  
    Sam nie wiem co to dokładnie jest, bo nie znalazłem tego w opisie, na pewno ekran nie jest wyłączony, bo byłby czarny i nie wiadomo co wyświetla, chyba, że nie doczytałem.
    Moja kuzynka ma 6 lat oleda ja mam rok a z tego co czytałem LudwikXVII też ma 6 lat, w żadnym z tych telewizorów nie powstały wady obrazu.
    Oczywiście jak każdy telewizor OLED też się może zepsuć
    Ludwik XVI
    Karsenn wrote:
    Mam jednak pytanie ponieważ zauważyłem wpisy typu, że OLED nie nadaje się do jasnych pomieszczeń?

Nie wiem skąd to sie wzięło - taki Urban Legend.
    OLEDy od początku miały sporo nitów jasności...
    adse
    Level 21  
    Pewnie z tego, że Oled jest błyszczący i odbija światło. Szczególnie świetlówki w sklepach można dokładnie oglądać na Oledach jak w lustrze.