Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Test Baterii AA - które najlepsze? Które opłacalne? Za które przepłacasz!?

bestler 29 Nov 2021 12:12 5955 35
  • Test Baterii AA - które najlepsze? Które opłacalne? Za które przepłacasz!?

Jeden z ciekawszych blogerów technicznych podjął się przebadania ponad 50 modeli różnych baterii typu AA czyli najpopularniejszy "paluszek". Baterie w większości popularne, dostępne zarówno w marketach media, ale też w sklepach typu biedronka, czy Lidl. Baterie alkaliczne, ale także jest w filmie odniesienie do kusząco tanich baterii cynkowych oraz znacznie droższych baterii lithowych. Test rozładowywania wykonany został na zaawansowanym urządzeniu, parametry rozładowywania z założenia miały być identyczne dla każdego zestawu. Wyniki testów są co najmniej ciekawe...

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    bestler
    Admin of DIY, Automation
    Serwis elektroniki przemysłowej - zapraszam: www.bestler.pl
    Has specialization in: elektronika przemysłowa
    bestler wrote 5178 posts with rating 681, helped 254 times. Live in city Siedlce. Been with us since 2002 year.
    karol1133
    Level 10  
    Nie ma jak to testować baterie dla różnych zastosowań w identyczny sposób. energizer alkaiczny w myszce wytrzymał u mnie 8-10 miesiecy. duracell ponad dwa lata. tak samo z pilotami tv czy innymi urządzeniami które pobierają mały prąd ale przez długi okres czasu. inne zastosowania inna chemia ogniw a tu wrzucane wszystko do jednego worka.
    To tak jak by testować każdy auto pod względem ile km możemy przejechać na jednym baku paliwa. bez tego ile można przewieź tym autem i jak szybko.
    mariuszp19
    Level 34  
    Dodatkowo wpływ na wyniku testu ma stan baterii, warunki i czas przechowywania.
    simw
    Level 26  
    karol1133 wrote:
    Nie ma jak to testować baterie dla różnych zastosowań w identyczny sposób

W jaki sposób można dowiedzieć się, które z tych baterii są do wysokich prądów, a które do niskich i długiej pracy?
    Kpc21
    Level 24  
    Szkoda też, że test nie został powtórzony wielokrotnie dla różnych egzemplarzy (najlepiej z różnych partii) tego samego modelu baterii.

Np. w teście bardzo dobrze wypadł Auchan – ale pytanie, czy takie dobre wyniki są powtarzalne, czy to tylko wypadek przy pracy i inny egzemplarz będzie dużo mniej pojemny od takiego Duracella czy Energizera.

Aczkolwiek póki co z testu wynika, że markowych baterii nie opłaca się kupować, i najlepiej chyba postawić na wyższej klasy produkt marki własnej sklepu (lub po prostu z marki własnej – będzie mieć podobną pojemność, ale będzie tańszy).
    oldking
    Level 31  
    Można kupić różne TYPY baterii, typy znaczy o różnej budowie i chemii. Każde z nich są produkowane do różnych zastosowań.
    Inne są potrzebne do autka dziecka, a zgoła inne do pilota lub zegarka.
    Adamcyn
    Level 38  
    Znacie jakiś lepszy test?
    Wg mnie ten test jest jak najbardziej ok. - jest to baza do wyznaczenia interesujących dla Was parametrów jak np. czas samorozładowania czy pomiar pojemności przy dużym obciążeniu.
    TechEkspert
    Editor
    Ciekawy test, wyniki będą dobre do zastosowań typu latarka/zabawka itp.
    wniosek taki, że typowa alkaliczna AA to ~2Ah,
    natomiast litowa to ~3Ah i napięcie startowe 1.6V.
    E8600
    Level 39  
    Problemem baterii jest to, że brak ujednoliconego oznaczenia określające przeznaczenie czyli dedykowany stopnień obciążenia.
    Każdy producent powinien mieć góra 3 rodzaje z danego rozmiaru a nie jak jest obecnie powymyślali dziwne nazwy aby kompletnie otumanić kupującego.
    Adamcyn
    Level 38  
    Warto się zastanowić, dlaczego baterie nie są tak opisane jak akumulatorki, w których mamy podaną pojemność, krzywe rozładowanie dla różnych obciążeń itp.
    A może znacie odpowiedź?
    E8600
    Level 39  
    Moim zdaniem celowo by się więcej baterii sprzedawało, kupisz nieodpowiednie to za chwile kupisz następne.
    kris8888
    Level 34  
    Adamcyn wrote:
    Warto się zastanowić, dlaczego baterie nie są tak opisane jak akumulatorki, w których mamy podaną pojemność, krzywe rozładowanie dla różnych obciążeń itp.
    A może znacie odpowiedź?

Może dlatego żeby nie wprowadzić klienta w błąd, że ma do czynienia z akumulatorkiem i żeby przypadkowo nie próbował ładować takiego ogniwa.

Ten test to moim zdaniem jednak jest zbyt dużym prądem. Te 0,3A w przypadku ogniw AA to jednak dość spore obciążenie, rzadko spotykane w praktyce, a przynajmniej nie w trybie ciągłym. Sposób poboru prądu z ogniwa (ciągły czy doraźny) ma też pewne znaczenie na pojemność. Niektóre baterie wykazują pewien efekt drobnej "regeneracji" w czasie przerwy w poborze prądu.
    barondary
    Level 19  
    Zrobiłem sobie tester jak pod tym linkiem i tam jest też test różnych baterii ( obciążenie żarówką 0,2A, rozładowanie do 0,8V ):
    https://fundamentjezus.blogspot.com/2019/11/tester-pojemnosci-zywotnosci-baterii.html
    Ostatnio testowałem baterie PROPACK AA Ultra Alkaline, raczej słabe, porównywalne z EVERACTIVE Industrial.
    Tester więc działa. Zrobiłem na pająka, ale sprawdził się więc chyba zrobię na płytce.
    OldSkull
    Level 28  
    Najlepsze tanie jakie testowałem kiedyś (źródłem prądowym na 340mA) to były Varta Industrial. Niemal identyczne jak wszelkie nie-industrial i jak GP Inustrial, ale tańsze.
    szeryf3
    Level 24  
    Na ten test czekałem jak tylko była zapowiedź na yutube.
    Szacunek za poświęcenie czasu.
    Co roku oczekuje na tego typu testy i co roku baterie z Lidla wiodą prym i o tym wiem doskonale, mimo tego nie raz mnie kusi diabeł kup te Panasoniki bo są tanie.
    olaf x
    Level 33  
    Ze wszystkich jakie używałem w działaniu, najlepiej się sprawdzały firmowane i kupowane w IKEI. Nie był to żaden test, tylko powtarzalne zużycie różnych firm w tych samych urządzeniach. Na początku tego roku z chęci być "eko" wycofali się z baterii, mają tylko akumulatorki. Zdążyłem zakupić po parę opakowań x10 sztuk aa i aaa. Na trochę starczy. Nie wiem jakiej jakości mają te akumulatorki, zresztą do pilotów,podtrzymania zasilania czy zaokiennych czujników temperatury (czyli wszystko niskoprądowe) lepiej mi pasują baterie.
    vodiczka
    Level 43  
    olaf x wrote:
    Ze wszystkich jakie używałem w działaniu, najlepiej się sprawdzały firmowane i kupowane w IKEI.

Potwierdzam. Kiedyś, kupiłem 10 szt. z roku produkcji 2011 i terminem przydatności do 2016r. Ostatnia z nich działa w kalkulatorze do tej pory, niestety nie pamiętam kiedy ją założyłem.
    Bardzo długo działały też baterie Toshiba, które zakupiłem wraz z ciśnieniomierzem (były na jego wyposażeniu), niestety nie spotkałem ich w sklepach. Potem wymieniłem je na Panasoniki - pól roku nie wytrzymały.
    OldSkull
    Level 28  
    szeryf3 wrote:
    Co roku oczekuje na tego typu testy i co roku baterie z Lidla wiodą prym i o tym wiem doskonale, mimo tego nie raz mnie kusi diabeł kup te Panasoniki bo są tanie.

Zależy w czym prym. Są niezłe i są dostępne. Ale jak to ktoś już wspomniał, spróbuj zmienić obciążenie t o wynik będzie inny. Nawet zmień napięcie zakończenia testu i wynik będzie inny - przecież większość baterii wyrzuca się z jeszcze 20-30% ładunku w środku, bo napięcie pod obciążeniem jest już za niskie.
    Ja kupuję do zabawek głównie Varta Industrial i everActive. Są tańsze niż Lidlowe, a nieznacznie słabsze. Varta może nawet lepsza. Zresztą kupuję je w paczkach po 10, 12 lub 40 sztuk (wtedy cena 1.00zł). Lidlowe kupisz tylko w paczkach po 8? Trochę szkoda, że w zestawieniu nie ma Varty Industrial, ale jest już kilka innych rodzajów od nich więc może dlatego. Mają parametry praktycznie takie jak Varta LongLife.

Co by się przydało to jakby dla top 10 jeszcze zrobili testy pod innym obciążeniem, typu: 2A (dla aparatów i najbardziej wymagajacych zabawek) oraz 10mA (dla najmniej wymagających, ale test nei trwajacy tyle co gdyby dać 0.1mA).
    kris8888
    Level 34  
    koczis_ws wrote:
    kris8888 wrote:
    Niektóre baterie wykazują pewien efekt drobnej "regeneracji" w czasie przerwy w poborze prądu.

Praktycznie wszystkie. To się nazywa depolaryzacja elektrod.

No właśnie, to miałem na myśli. Jeśli więc test miałby być bardziej zbliżony do rzeczywistości to powinien być przeprowadzony z przerwami albo z okresowo zmieniającym się obciążeniem, np. 300mA na przemian z 50mA. Pozwoliłoby to na sprawdzenie zdolności do "samoregeneracji" ogniw.
    Nie kojarzę w praktyce żadnych urządzeń które pobierają nonstop 300mA z baterii typu AA. Nawet typowe latarki LED chyba tyle nie pobierają. Przed chwilą sprawdziłem jakąś moją latarkę LED na trzy baterie AA i pobiera niecałe 100mA przy maksymalnej jasności.
    Adamcyn
    Level 38  
    Znalazłem test AA przy prądzie 100 i 20 mA:

Słynne „króliczki” Duracell Turbo Max rzeczywiście „biegają” najdłużej.
    Najdroższe baterie w teście Energizer Maximum oraz Varta Long Life (kupowałem po 3,50 za sztukę) nie są warte swojej ceny.
    Lepiej wypadły baterie Varta Industrial, po złotówce od sztuki (na Allegro), choć wersje „industrial” do tej pory kojarzyły mi się raczej z dużymi opakowaniami i gorszą jakością.
    Powyższe stwierdzenie potwierdza też wysoka pozycja Duracell Industrial oraz średnia pozycja Energizer Industrial.
    Bardzo dobre okazały się „zwykłe” Duracelle sprzedawane w Biedronce (opakowania po 5 sztuk), tyle że są drogie – 2,40 zł za sztukę.
    Z kolei wyjątkowo słabe są baterie GP Super, też sprzedawane w Biedronce.
    Pozytywnie zaskoczyła mnie wysoka jakość EverActive Pro Alkaline (kupione na Allegro po złotówce za sztukę) oraz Aerocell z Lidla (wychodzą po 1,25 zł za sztukę).

http://antymarket.pl/test-baterii-alkalicznych/
    kris8888
    Level 34  
    Ten test jest sprzed czterech lat, z jakością produkcji niektórych baterii mogło się już w międzyczasie nieco zmienić. Ale moim zdaniem jest lepiej przeprowadzony bo dla dwóch różnych obciążeń, przy czym autor napisał, że te 100mA to i tak jest dość szybkie rozładowanie baterii.
    Minusem jest to że było testowane pojedyncze ogniwo a nie dwa lub nawet trzy w szeregu. Po pierwsze taki test kilku ogniw w szeregu pozwoliłby jednorazowo i szybko uśrednić wynik, uwzględnić rozrzut produkcyjny i bardziej uzależnić wynik od najsłabszego ogniwa a po drugie byłby bardziej zbliżony do sposobu użycia baterii w rzeczywistych urządzeniach.
    ^ToM^
    Level 39  
    Moim zdaniem 300 mA to zdecydowanie za duży prąd. Najlepiej taki test przeprowadzać prądem 150-200 mA. Jednak mimo wszystko uzyskane wyniki w kolejności rankingu będą pewnie zbliżone, natomiast pojemność zapewne znacznie wzrośnie.
    vodiczka
    Level 43  
    ^ToM^ wrote:
    Najlepiej taki test przeprowadzać prądem 150-200 mA
    Wolę wyniki dla większego obciążenia bo wiem, że przy mniejszym zawsze będą lepsze choć nie wiem o ile.
    Faktem jest, że tylko w nielicznych urządzeniach zasilanych bateriami AA pobór prądu przekracza 200mA
    a na drugim biegunie mamy pobór poniżej 20mA.
    Sprawdziłem swój oświetlacz LED na 24 małych diodach, 3 baterie AA. Pobór 150-160 mA.
    Z kolei czołówka z jedną (?) diodą na 3 baterie AAA pobiera 190-200mA.
    Jawi_P
    Level 35  
    oldking wrote:
    Można kupić różne TYPY baterii, typy znaczy o różnej budowie i chemii. Każde z nich są produkowane do różnych zastosowań.
    Inne są potrzebne do autka dziecka, a zgoła inne do pilota lub zegarka.

No, to już sprawa producenta, że produkuje baterie do zegarka czy pilota i w takich testach jest najgorszy i najdroższy jednocześnie. Ma być bateryjka do zegarka to niech napisze jasno i wyraźnie.
    Test jest bardzo dobry, każdy z nas zrobiłby to pewnie na swój sposób i znajdzie luki, ale jakieś granice trzeba przyjąć. Gdyby test robić mniejszymi prądami to czasu trzeba poświęcić znacznie więcej. I druga ważna sprawa, to co wspomniał Vodiczka, zdecydowanie wolę baterie testowane dla dużego prądu bo na małe obciążenie będą też dobre, być może jak i inne, ale odwrotnie już nie. Cienka bateria dla obciążeń mało-prądowych będzie już tylko gorsza dla dużych prądów.
    Test super, choć dawanie napięcia końcowego 0,8V to jest dość skrajny przypadek, żeby coś przy tym napięciu chciało jeszcze pracować.
    Od siebie dodam, że dobre baterie były też te firmowane przez Cerfura.
    No i jeżeli coś używa prądu rzędu 300mA to baterie mają mały sens.

p.s.
    Chciałem wejść na stronę producenta i ściągnąć jakieś DS i zajrzeć, nie znalazłem.
    Znalazłem natomiast: https://www.duracell.pl/product/ladowarka-do-baterii-45-minutowa-duracell/
    Ładowarka baterii. "Kowalska/i" zrozumie to inaczej niż ja pewnie. Masakra jeżeli tak oznacza swoje produkty producent zatrudniający oprócz marktoida czy księgowej jakiegoś inżyniera? Choć zaczynam mieć wątpliwości.
    Jawi_P
    Level 35  
    TechEkspert wrote:
    Hmm, może test w innych warunkach pracy, które proponujecie należałoby powtórzyć na elektroda.pl?

Jakich by warunków nie przyjąć, znajdą się ludziki co będą mieli lepsze bo swoje pomysły ;)
    Ale pomysł fajny, mało mamy takich testów na poziomie "inżynierskim".
    Testów nie zrobię, ale zgłoszę się na ochotnika jako dostawca jakiegoś produktu do testów, akumulator/baterie.
    szeryf3
    Level 24  
    Wczoraj po raz pierwszy w jednym z marketów zobaczyłem baterie Tesla Gold. Opakowanie ładne kuszące do zakupów cena prawie po 2 zł za sztukę już miałem je kupić.
    Ma szczęście nie wziolem bo przeglądając wyniki testu były prawie na szarym końcu.
    ^ToM^
    Level 39  
    TechEkspert wrote:
    Hmm, może test w innych warunkach pracy, które proponujecie należałoby powtórzyć na elektroda.pl?

Nie ma sensu. Nic specjalnego z tego nie wyjdzie. Ranking będzie zbliżony.