Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Płynąca woda szczypie, kopie itp.

tomala0707 30 Nov 2021 07:21 2943 51
    Baskhaal
    Level 17  
    Spotkałem się z podobnym problemem. Stary blok, instalacja dwuprzewodowa, sąsiad u góry zrobił sobie "PE" ;) podpinając się pod spód baterii zlewozmywaka w kuchni. Przyszedł czas gdy wspólnota postanowiła wymienić piony z metalowych na wykonane z tworzywa sztucznego i od tego czasu woda płynąca w mojej kuchni zaczęła "szczypać". Wysoce zmineralizowana woda w Gdańsku swoje zrobiła.
    Stara lodówka "Mińsk" z pękniętą izolacją przewodu, którego jeden drucik robił "gorącą płytę" z tylnej ścianki obudowy w taki magiczny sposób "uziemionej" przez sąsiada dopełniły obrazu.
    tomala0707
    Level 4  
    Dzisiaj został dokonany pomiar z załączonym światłem u sąsiadów na dole i zero jakiegokolwiek napięcia:
    - pomiar dokonany na baterii małej umywalki.
    - pomiar dokonany na baterii w kabinie prysznicowej.
    - pomiar dokonany na wodzie wlewanej do zatkanego brodzika.
    - pomiar na nalewaniu wody z baterii pod prysznicem z otwartym odpływem do kanalizacji.
    - pomiary powtórzone po przemyciu (zawilgoceniu) płytek na podłodze.
    - pomiar dokonany na ciepłej wodzie (podczas pracy podgrzewacza gazowego) jak i zimnej bez uruchomiania podgrzewacza.

Na wszystkich pomiarach wynik nie przekroczył 1 V
    stanislaw1954
    Level 43  
    A może to nie światło u sąsiadów, tylko np. pralka? Twoja, albo sąsiadów. Ponieważ u Ciebie jest RCD, to bardziej szukałbym u sąsiadów.
    kkas12
    Level 43  
    A przy wyłączonym świetle? Tak z ciekawości.

A poza tym wróć do mego pierwszego postu bo w jego świetle twe "pomiary" niczego nie wnoszą, gdyż miałeś sprawdzić czy woda "kopie", a nie z woltomierzem biegać.
    stanislaw1954
    Level 43  
    kkas12 wrote:
    Innymi słowy to, że woda "kopie" spowodowane jest obecnością potencjału różnego od potencjału ziemi
    A czym jest pomiar napięcia, pomiędzy baterią np. umywalkową, a przewodem N? Ja też wolałbym tak sprawdzać różnicę potencjałów niż ręką.
    kkas12
    Level 43  
    Jak widzisz nic ten pomiar nie daje bo różnica potencjałów pomiędzy N a częścią obcą jest bliska zeru.
    Bo potencjał różny od potencjału ziemi znajduje się na podłożu a nie na instalacji wodociągowej o czym wcześniej pisałem.
    I gdybyś mego cytatu nie okroił to powinieneś zrozumieć, że autor gdy "kopanie" wody odczuwa nie trzyma palca drugiej ręki w gnieździe na styku N a tylko obok umywalki stoi.

Połóż elektrodę taką jaka służy do badania rezystancji podłoża i zmierz napięcie pomiędzu nią a baterią.
    Wtedy zrozumiesz, że problem tkwi w fazie na posadce.
    zbyszek_lublin
    Level 10  
    W latach 60-70 bardzo często "zero" było podłączane pod metalowe rury wod-kan, w starych blokach kto nie robił remontu to jest tak do dzisiaj, a kto wymieniał piony na plastiki to może tu należy szukać problemu.
    stanislaw1954
    Level 43  
    kkas12 wrote:
    Wtedy zrozumiesz, że problem tkwi w fazie na posadce.
    Trochę to naciągane, bo stojąc w brodziku, stoimy boso (mokro, ze wszystkich stron), a przy umywalce, która w łazience w bloku jest oddalona o może 1 m, stoimy najczęściej w jakichś klapkach, czy innym obuwiu, a przecież rury też są ze sobą połączone, tak zakładam, czyli na jednym potencjale. Zobaczymy, jak dalej potoczy się ten temat.
    tomala0707
    Level 4  
    Ciekawostka, "kopnięcie" przy umywalce nastąpiło podczas mycia zębów, bez klapek, w gołych stopach na płytkach.
    pawelr98
    Level 39  
    Klapki robią za izolator od podłoża.

Tak samo stojąc na plastikowym stołku można czasem nie zauważyć, że podczas prac elektrycznych nie odłączyliśmy prądu.
    Nie ma zamkniętego obwodu to prąd nie popłynie.

stanislaw1954 wrote:
    A może to nie światło u sąsiadów, tylko np. pralka? Twoja, albo sąsiadów. Ponieważ u Ciebie jest RCD, to bardziej szukałbym u sąsiadów.

RCD odłącza przy 30mA, takie "pieszczenie" to mniej jak 1mA.
    Sprawdzane "organoleptycznie" stosując miliamperomierz.
    Może być wiele stanów "pośrednich".
    stanislaw1954
    Level 43  
    tomala0707 wrote:
    Ciekawostka, "kopnięcie" przy umywalce nastąpiło podczas mycia zębów, bez klapek, w gołych stopach na płytkach.
    To jednak zmienia mój sposób diagnozowania.
    @pawelr98 A skąd wiesz, czy u sąsiada jest RCD ?
    ^ToM^
    Level 39  
    tomala0707 wrote:

To ciekawe, bo ekspert pisze, że woda wodociągowa jest raczej marnym przewodnikiem prądu - szczególnie w plastikowych rurach. Nie wiem jak tam u ciebie to wygląda w kwestii instalacji wodnej?
    Andrzej42
    Level 28  
    Więc, na podłogę kawałek folii aluminiowej obciążonej jakimś woreczkiem z piaskiem czy czymś, co dociśnie jak największą powierzchnię przez dwa LED-y przeciwsobnie i do wylewki. Jak zaczną nawet lekko świecić, to sprawdzić najpierw czy podłoga czy wylewka do bolca/zera a potem poszukiwanie "sprawcy".
    Ktoś_tam
    Level 32  
    1. Woda w łazience "szczypie", czyli w pomieszczeniu w którym porażenie prądem może być bardziej niebezpieczne niż w innych pomieszczeniach.
    2. Ten stan rzeczy jest od weekendu, dziś jest środa
    3. Diagnosta czyli autor tematu ma "minus" w gniazdku post #7.

Może rozsądnym jest aby ten temat zamknąć a autora poinstruować że sytuacja jest niebezpieczna i natychmiast należy wezwać elektryka a nie przez pół tygodnia diagnozować i czekać aż kogoś prąd zabije?
    tomala0707
    Level 4  
    Pomiar dokonany za pomocą mokrej szmatki na to położenie blachy o wymiarze 30x35 i obciążone metalowym kwadratowym kołkiem o wadze 5KG . Wskazania na mierniku praktycznie żadne pomiar zarówno do baterii kranu , płynącej wody czy nawet minusa w gniazdku wynosi 0,5V

Dla informacji ,, Ktoś_Tam ,, łazienka jest użytkowana pod moim nadzorem po przez nalanie wody do brodzika między czasie pomiarach wody płynącej , baterii, wody w brodziku i kąpanie tylko w wodzie nalanej do kabiny nie lejącej się na myte ciało .

Zamierzam jeszcze jutro przewiercić się z mojego jedynego gniazdka do tunelu w którym znajduje się zawór kulowy oraz przepływomierz od wody zasilającej łazienkę i podłączenie go do PE w wspomnianym gniazdku .

Dodano po 8 [minuty]:

Dla sprecyzowania informacji od czasu kopnięcia / porażenia podczas mycia zębów ( niedzieli godziny około 22 ) kran, ani woda , ani brodzik nie kopie ani nie szczypie po nogach
    kkas12
    Level 43  
    tomala0707 wrote:
    Zamierzam jeszcze jutro przewiercić się z mojego jedynego gniazdka do tunelu w którym znajduje się zawór kulowy oraz przepływomierz od wody zasilającej łazienkę i podłączenie go do PE w wspomnianym gniazdku .