Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Płynąca woda szczypie, kopie itp.

tomala0707 29 Nov 2021 18:39 2838 51
Fluke Pomiar Jakości Zasilania
 • #1
  tomala0707
  Level 4  
  Witam, w ostatni weekend żona zauważyła, że kąpiąc się pod prysznicem czuje jak by lekkie szczypanie po nogach doprowadzające do delikatnego odrętwienia nóg (kabina prysznicowa z wysokim brodzikiem emaliowanym). Następnie problem przeniósł się na umywalkę w której stało się już to bardzo odczuwalne. Łazienka posiada tylko jedno gniazdko natynkowe podłączone do oświetlenia łazienki. Na drugi dzień, po dokonaniu pomiarów brak jakichkolwiek wskazań na mierniku, zarówno mierząc wypływającą wodę z kranu jak i samą baterię. Pragnę zaznaczyć że jest to mieszkanie w bloku z wymienionymi pionami na plastikowe, natomiast od zaworu poprzez licznik instalacja w łazience stare rury stalowe? Jakieś pomysły co mogło być przyczyną zaistniałej sytuacji? Jak uniknąć kolejnego takiego przypadku?
 • Fluke Pomiar Jakości Zasilania
 • #2
  stanislaw1954
  Level 43  
  Czy junkers jest podłączony do gniazda 230 V?
  tomala0707 wrote:
  Na drugi dzień, po dokonaniu pomiarów brak jakichkolwiek wskazań na mierniku, zarówno mierząc wypływającą wodę z kranu jak i samą baterię.
  Kto i czym, jaki pomiar?
 • #3
  elpapiotr
  Electrician specialist
  tomala0707 wrote:
  mieszkanie w bloku z wymienionymi pionami na plastikowe, natomiast od zaworu poprzez licznik instalacja w łazience stare rury stalowe
  Gdzieś, coś po rurach, poprzez wodę następuje przebicie. I nie koniecznie w Twoim mieszkaniu.
  Być może któryś sąsiad w pionie ma w/w przebicie w obwodzie oświetlenia. Po załączeniu lampy następuje to, co odczuwasz.
  Pierwszy etap - odłączyć zasilanie Twojego obwodu łazienki i sprawdzić.
 • #4
  tomala0707
  Level 4  
  Przepływowy podgrzewacz jest zasilany tylko dwoma bateryjkami R20 potrzebnymi do wytworzenia iskry podczas uruchamiania. Pomiaru dokonałem Multimetrem marki Sanwa model CD771.
 • #5
  beam_beer
  Level 21  
  Mierzyłeś pomiędzy baterią, a czym?
 • #6
  78db78
  Level 38  
  A nie masz uziemienia gniazdka podłączonego do rury stalowej woda, CO? Albo któryś z sąsiadów. Zawsze kopie? Odłącz zasilanie całego domu i sprawdź wtedy.
 • #7
  tomala0707
  Level 4  
  "Pierwszy etap - odłączyć zasilanie Twojego obwodu łazienki i sprawdzić" tzn.? Dokonywałem pomiaru przy załączonym obwodzie i nic dzisiaj nie wykazał zarówno na bateriach jak i płynącej wodzie.
  Najdziwniejsze to, że zadałem pytania w kilku mieszkaniach korzystających z tego samego pionu i twierdzą że oni nic takiego nie odczuwali, a gdy dochodziło do przebicia na wodzie (pionie) efekt by się pojawił też u innych użytkowników tej samej wody.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Pomiar dokonywałem pomiędzy baterią a minusem z gniazdka.
  Jeśli chodzi o podłączenia uziemienia jest ono wykorzystane z głównej szafki (rozdzielni w mieszkaniu) stąd też jedyne gniazdko które znajduje się w łazience jest podłączone do oświetlenia.
 • #8
  elpapiotr
  Electrician specialist
  tomala wrote:
  Najdziwniejsze to, że zadałem pytania w kilku mieszkaniach korzystających z tego samego pionu i twierdzą że oni nic takiego nie czuli a gdy przebicie nastąpiło by na wodzie (pionie) efekt by się pojawił też u innych użytkowników tej samej wody?
  Raczej tak. Ta sytuacja wymaga dogłębniejszego dochodzenia metodą prób i sprawdzeń, u sąsiadów również w sytuacji załączonego zasilania instalacji w łazienkach (i nie tylko).
 • #9
  stanislaw1954
  Level 43  
  tomala0707 wrote:
  Pomiar dokonywałem pomiędzy baterią a minusem z gniazdka.
  A który to jest minus?
 • #10
  tomala0707
  Level 4  
  Niebieski przewód, powodujący podczas mostkowania z bolcem gniazdka (PE) wyzwolenie zabezpieczenia różnicowoprądowego.
 • Fluke Pomiar Jakości Zasilania
 • #11
  kkas12
  Level 43  
  Najczęstszym powodem takiego stanu rzeczy (jak Paweł pisze) w budynkach wielorodzinnych (ale nie tylko) jest oświetlenie pomieszczenia znajdujacego się piętro niżej.
  Najprawdopodobniej oprawa ma uszkodzoną izolację lub uszkodzony jest przewód ją zasilający.
  Innymi słowy to, że woda "kopie" spowodowane jest obecnością potencjału różnego od potencjału ziemi na posadce w twojej łazience. Mokre dłonie i ciało robią resztę.
  Jest to łatwe do sprawdzenia, ale wymaga wspólpracy z sąsiadem mieszkającym poniżej.
 • #12
  tomala0707
  Level 4  
  Ok, ale jak to najłatwiej sprawdzić? Poprosić sąsiada (piętro niżej) o zaświecenie w łazience światła i wtedy dokonywać u mnie pomiarów wody płynącej oraz baterii?
  Mam jeszcze jedno pytanie, to czy dobrze rozumuję, napięcie nie powinno się pojawiać w wodzie np. nalanej stojącej w brodziku tylko płynącej z kranu?

  Dodano po 3 [minuty]:

  Oraz czy przy tak zaistniałej sytuacji występowanie zjawiska kopania poprzez wodę jest odczuwalne u mnie a osób zamieszkałych już nade mną nie?
 • #13
  elpapiotr
  Electrician specialist
  tomala0707 wrote:
  ...
  Mam jeszcze jedno pytanie, to czy dobrze rozumuję, napięcie nie powinno się pojawiać w wodzie np. nalanej do brodzika tylko płynącej z kranu?
  Niekoniecznie. Nie wiemy, jakie rury kanalizacyjne są u Was w pionie (plastik, żeliwo), i czy nie ma przebicia do takiej właśnie.
 • #14
  tomala0707
  Level 4  
  Z tego co pamiętam to kanalizacyjne rury są plastikowe ponadto jeśli woda stoi w brodziku nie jest dolewana ani upuszczana z kabiny to nie ma połączenia wodnego z kanalizacją a syfony na pewno są z tworzywa sztucznego
 • #15
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Czyli mamy przebicie fazy do metalowego fragmentu instalcji wodnej, kwestia teraz znalezienia miejsca tego przebicia.
 • #17
  elpapiotr
  Electrician specialist
  kkas12 wrote:
  Przebicie tak, ale najprawdopodobniej nie jest to połączenie metaliczne. Wystarczy, że np. jest faza na obudowie oprawy poniżej i "wchodzi" ona w betonowy strop.
  Resztę robi obniżona rezystancja mokrego ciała.
  Zaraz, zaraz. Mowa o mokrym, betonowym stropie?
 • #18
  tomala0707
  Level 4  
  Raczej nie mamy tutaj informacji nic na temat mokrych żelbetonowych płyt (stropu) ponieważ u mnie nie widać nic na płytkach aby były mokre, sąsiadka też nie skarżyła się ani nie wspominała że ma mokry sufit jak byłem ją zapytać o to czy nie odczuwała mrowienia podczas kąpieli.
 • #19
  kkas12
  Level 43  
  Nie musi być mokry. Zbrojenie w nim zatopione i metalowe rury na nim ułożone robią resztę.
  Praktycznie sto procent takich przypadków jakie autor przedstawił a z którymi dane było mnie się spotkać powodowane było przez oprawy w klasie 0.
  Raz miałem do czynienia z drewnianym stropem i piętro wyżej woda też "kopała".
 • #20
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Czyli doszliśmy do sedna. Prąd, rury i woda to niezbyt szczęśliwe połączenie.
  Należy znaleźć sprawcę, i tyle.
 • #21
  tomala0707
  Level 4  
  To jak w najprostszy sposób zbadać wspomnianą sytuację?
 • #22
  elpapiotr
  Electrician specialist
  tomala0707 wrote:
  To jak w najprostszy sposób zbadać wspomnianą sytuację?
  Poprzez eliminację (wyłączanie spod napięcia) fragmentów instalacji, również u sąsiadów.
 • #23
  tomala0707
  Level 4  
  Tzn. co nam da wyłączenie fragmentów instalacji u sąsiadów? Skoro na ten czas jest brak napięcia na wodzie płynącej oraz bateriach?
 • #24
  elpapiotr
  Electrician specialist
  tomala0707 wrote:
  Tzn. co nam da wyłączenie fragmentów instalacji u sąsiadów? Skoro na ten czas jest brak napięcia na wodzie płynącej oraz bateriach?
  To może... Odwrotnie? :D Załączać i sprawdzać, czy jest napięcie?
 • #25
  opornik7
  Electrician specialist
  elpapiotr wrote:
  Należy znaleźć sprawcę, i tyle.

  Moim zdaniem problem jest od początku instalacji elektrycznej czyli brak głównych połączeń wyrównawczych. To, że:
  tomala0707 wrote:
  Pragnę zaznaczyć że jest to mieszkanie w bloku z wymienionymi pionami na plastikowe, natomiast od zaworu poprzez licznik instalacja w łazience stare rury stalowe?

  O niczym nie świadczy. Instalacja gazowa jest w całości stalowa. O pozostałych instalacjach (wod-kan, CO) nie mamy wiedzy więc dalsza dyskusja to rozważania akademickie.
  Autor powinien zgłosić pisemnie problem do spółdzielni czy wspólnoty. Sprawę musi ogarnąć kumaty elektryk. Oby to nie był biegły sądowy.
 • #26
  elpapiotr
  Electrician specialist
  opornik7 wrote:
  Moim zdaniem problem jest od początku instalacji elektrycznej czyli brak głównych połączeń wyrównawczych.
  Oczywiście.
  I miejscowych, proszę ja kolegi. :D
 • #27
  tomala0707
  Level 4  
  Jeśli oczywiście winne jest tutaj oświetlenie a nie jakieś inne urządzenie to podejdę jutro po pracy do sąsiadki i zapytam. Jeśli chodzi o sprawdzenie izolacji to czy takowa występuje w lampkach halogenowych czy izolacją nazwiemy tutaj porcelanę żarówki bądź złącze GU10?
 • #28
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Ooo, no to jednak trzeba wezwać elektryka, niestety.
 • #29
  mczapski
  Level 39  
  Już z rok wstecz opisywałem taki/podobny przypadek z którym mierzyłem się. Historia taka że w bloku z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku istnieje instalacja dwuprzewodowa (nawet miedź). W pewnej łazience kładziono glazurę i przenoszono gniazdo w wygodne miejsce jednocześnie wyposażając w tzw. uziemienie które podłączono do stalowej instalacji wodnej. Instalacja wodna miała połączenie z instalacją gazową na piecu. W ubiegłym roku nastąpiło podłączenie ciepłej wody do instalacji zbiorczej i usunięto piec gazowy. Wcześniej modernizowano zasilanie budynku w wodę i zastąpiono rury zasilające stalowe innymi z tworzywa. W mieszkaniu pozostała stalowa instalacja wodna i podłączone tam tzw. uziemienie. Pralka swoim filtrem przeciwzakłóceniowym (sprawnym) odprowadza na wtyk ochronny kilkadziesiąt mA napięcia sieciowego. Sprawdzone, pomierzone. I to powodowało pojawienie się na kranach około 70 V napięcia co oczywiście odczuwali użytkownicy nie tylko danego mieszkania. Oczywiście zjawisko występowało tylko przy podłączonej do gniazda pralce, czyli w sumie często, ale aby do tego dojść to trochę czasu zajęło.
  Tutaj mamy jakiś stan z wyłącznikiem RCD i bliżej niesprecyzowanym gniazdem podłączonym do oświetlenia więc coś jest inaczej.
 • #30
  kkas12
  Level 43  
  tomala0707 wrote:
  ...co nam da wyłączenie fragmentów instalacji u sąsiadów?
  Da nam to, że będzie porównanie stany "kopie", "nie kopie" ze stanem w jakim znajduje się lampa. Czyli np. jeśli "kopie" to lampa na dole świeci a jeśli "nie kopie" to czy lampa jest zgaszona. Nikt tu o wyłączaniu instalacji u sąsiadki nie mówi. Przynajmniej na razie.
  Oczywiście mogą być anomalie takie jak wyłącznik na zerze i zerowana oprawa w I klasie, ale na razie ich nie rozpatrujmy bo tylko zagmatwamy temat.
  Ja bym zaczął od o zaświecenia i zgaszenia lampy na dole.

  A połączeń wyrównawczych Jacku, tak głównych jak i miejscowych najprawdopodobniej nie uświadczysz.