Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ups sinus pro 1000e przełącza się kilkanaście razy na minutę.

daw24 30 Nov 2021 13:09 447 19
Tespol
    daw24
    Level 6  
    Witam mam ups sinus pro 1000e 3lata niedawno pojawił się problem że w czasie 1mimuty przełącza się z zasilania z sieci na bateryjne nawet 30razy na minutę.
    Zdarza się to 1-4razy dziennie przeważnie w nocy i trwa to 1-2minuty.
    Nie wygląda mi to na uszkodzone urządzenia tylko na bardzo krótkie gwałtowne spadki w sieci napięcia ale czy mam rację nie wiem.
    Wyświetlacz na ups jest za wolny aby to zarejestrował.
    Irytuję mnie to po przełączanie odbywa się na przekaźniku a ups jest blisko gdzie śpię jest podłączony do biurka gdzie jest komputer i dość dużo zasilaczy.
    Instalacja elektryczna w układzie TN-c-s
  • Tespol
    freebsd
    Level 40  
    W takiej sytuacji wydaje sie właściwe użyć niezależnego przyrządu od UPS i zmierzyć napiecie miernikiem w momencie występowania problemów.
    daw24
    Level 6  
    Spróbuję tak zrobić tylko no muszę trafić taką sytuację która jak na złość występuje najczęściej w nocy.

Ta sama sytuacja występuje jeśli się załącza jakiś silnik np. odkurzacz wtedy też się przełącza na zasilanie bateryjne i po 3sek. sieć ale tylko raz a nie kilkadziesiąt
    freebsd
    Level 40  
    daw24 wrote:
    Ta sama sytuacja występuje jeśli się załącza jakiś silnik np. odkurzacz wtedy też się przełącza na zasilanie bateryjne i po 3sek. sieć ale tylko raz a nie kilkadziesiąt

Ten opis wskazuje, że nawet zaproszenie elektryka do zmierzenia np. IPZ wydaje się wskazane.
  • Tespol
    daw24
    Level 6  
    No masz racje takie zachowanie może wskazywać na problem z IPZ. UPS odłącza sieć przy napięciu poniżej 160V wiec taki spadek musi występować chyba że reaguje na jakieś zakłócenia ale w to wątpię.

No dobra to zrozumiem może być wysoka rezystancja i napięcie mocno spada jeśli się cos co ma duży prąd rozruchowy się włączy ale to nie tłumaczy tego wariowania przeważnie w nocy gdzie nic o wysokim prądzie nie jest podłączone. Mało tego nie mieszkam w bloku tylko mam zasilanie prosto z słupa.
    daw24
    Level 6  
    Mam Drugi 1000S tylko on ma inna budowę trochę np. przełączanie ma półprzewodnikowe i faktycznie też chyba taki problem występował albo nadal występuje muszę się to sprawdzić czy oba naraz tak samo reagują ten akurat jest bardzo blisko głównej rozdzielni dokładnie 0,5m przewodu 2.5mm2 i służy do zasilania pieca i bramy.

Jeśli uda mi się to zaobserwować to napiszę tylko jak by to było w dzień oba UPS-y dzieli 2 pietra.

Dodano po 5 [minuty]:

Nie spytałem się osoby co rano wstaje do pracy i tylko ten w pokoju tak ma z tym 1000s się nic nie dzieje.
    vorlog
    Level 38  
    Więc może po prostu w gniazdku się przewód poluzował w zacisku, może w puszce po drodze, może w skrzynce bezpiecznikowej...
    A pewnie jeszcze wtyczka UPS nie siedzi bezpośrednio w gniazdku w ścianie tylko po drodze ma przedłużacz z listwą, więc kolejne ogniwo :P
    Podłącz tego UPSa gdzieś indziej i obserwuj co się dzieje, może to nie jego wina tylko jak wyżej.
    V.
    freebsd
    Level 40  
    Jeżeli spadek napiecia występuje po podłączeniu odkurzacza, to problem dotyczy zapewne jakiejś części wspólnej instalacji, jak rozdzielnica.
    vorlog
    Level 38  
    daw24 wrote:
    Zdarza się to 1-4razy dziennie przeważnie w nocy i trwa to 1-2minuty

W nocy raczej nikt nie odkurza. Mnie to wygląda na niestykające połączenie po prostu :)
    V.
    daw24
    Level 6  
    Podłączyłem na test go do gniazdka które jest najbliżej głównego zasilania jeśli tam problem nie występuje będę po prostu sprawdzał połączenia . Trochę tego jest więc może to być słuszna diagnoza.

Co pisałem o tym spadku napięcia po podłączeniu odkurzacza tak mi sygnalizuje UPS bo się przełącza (raz) wezmę i spróbuje to sprawdzić miernikiem może ten mój jest na tyle szybki aby zarejestrował to choćby orientacyjnie.

Dzięki wam za podpowiedzi.
    daw24
    Level 6  
    UPS podłączony blisko rozdzielni który zasila piec bramę domofon zachowywał się normalnie poczekam jeszcze kilka dni może faktycznie to wina że gdzieś jest luźny przewód. Zmierzyłem też miernikiem spadek napięcia gdy włącza się odkurzacz wynik minimalnego napięcia to 228V z 238V wiec abo miernik jest za wolny abo ten UPS reaguje na cos innego.
    vorlog
    Level 38  
    Żaden popularny miernik nie wyłapie tak krótkiego skoku napięcia.
    Jak brak Ci umiejętności zaproś elektryka, niech obluka instalację- może tylko niedokręcony przewód w gniazdku, może coś innego. Gorzej, jak na przykład wystąpi niepewny styk na przewodzie neutralnym w zasilaniu rozdzielnicy a Ty masz zasilanie trójfazowe...
    Nie lekceważ takich rzeczy.
    V.
    CYRUS2
    Level 43  
    vorlog wrote:
    Żaden popularny miernik nie wyłapie tak krótkiego skoku napięcia..
    Ale taki pomiar wykryje usterkę IPZ.
    IPZ = ΔU/ΔI
    Przy IPZ 1Ω = 1V spadku będzie przy poborze prądu tylko 1 A.

Autorze - zrób pomiar spadku napięcia przy czajniku 2kW.
    2kW to pobór prądu ok. 8,9A.
    Spadek napięcia będzie trwał długo - jak długo jak będzie pracował czajnik.
    vorlog
    Level 38  
    CYRUS2 wrote:
    Autorze - zrób pomiar spadku napięcia przy czajniku 2kW.

To może najpierw niech autor powyłącza całą elektronikę w chałupie z gniazdek? Co, jak w gniazdkach pojawi się 400V?
    V.
    daw24
    Level 6  
    Tylko że akurat pracuję w branży elektrycznej po prostu tylko nie mam odpowiedniego sprzętu w domu zdaje sobie sprawę i tak raczej jest że multimetr za 300zł nie wyłapie takiego spadku nie mam dostępu do innej aparatury np. oscyloskop lub miernik IPZ.

Zrobię pomiar z tym czajnikiem to nie jest akurat głupie.

Dodano po 12 [minuty]:

podaję dane wyniki
    Moc czajnika podawana przez producenta 2500-3000W
    Napięcie w sieci bez obciążenia 241V
    napięcie po obciążeniu 233,3V
    Rezystancja czajnika 20,3 om
    cos f wiadomo 1

I teraz moje wyliczania
    I=11,49A
    P=2,681Kw
    IPZ=0,67om
    czyli wychodzi na to że okej.

Dodano po 33 [minuty]:

najgorszy wynik to był 0,93om każdy pokój to jeden bezpiecznik B16 razem 6 obwodów i najgorszy obwód wyniósł właśnie te 0,93om podłączony był tylko czajnik wszystko inne odłączone.
    CYRUS2
    Level 43  
    daw24 wrote:
    Zrobię pomiar z tym czajnikiem to nie jest akurat głupie.
    To metoda techniczna pomiaru IPZ - zalecana przez normę.
    Starsze mierniki tak właśnie mierzyły IPZ.
    daw24 wrote:
    tak raczej jest że multimetr za 300zł nie wyłapie takiego spadku
    Wyłapie.
    Nawet ten cyfrowy z martketu z 15 zl wyłapie.
    Bo mierzysz ΔU a nie U.
    Błędy względne pomiaru się znoszą
    daw24
    Level 6  
    Wykonałem to najdokładniej na ile pozwolił mi sprzęt wziąłem też pod uwagę wahania napięcia które były okolice 2V. No i wynika z tego że wszystko jest okej a ups podłączony do innej rozdzielni nadal nie wykazuje nieprawidłowości.
    Przy tym pomiarze technicznym IPZ zauważyłem ze faza w gniazdku jest po złej stronie oraz przy komputerze mam dość starą listwę przeciwprzepięciowa która może ma jakiś wpływ więc to jeszcze zmienię i obejrzę.
    CYRUS2
    Level 43  
    daw24 wrote:
    zauważyłem ze faza w gniazdku jest po złej .
    Nie ruszaj tego - to bez znaczenia.