Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki zasilacz? Czy może być DC zamiast AC?

ixs 30 Nov 2021 15:43 411 6
    ixs
    Level 16  
    W kabinie prysznicowej nagle zasilacz zaczął dość głośno "buczeć" dźwięk pochodzi wprost z transformatora, zasila on radio, wiatraczek, żarówkę, u diody LED na obudowie jest tylko 220 na 12 V AC, czy to że buczy znaczy że transformator się kończył czy można z niego coś zrobić? Mam w domu kilka zasilaczy do LED, ale raczej są na DC, czy można zamiennie zastosować, jeśli tak to jakiej mocy? Ten oryginalny to tylko transformator o wymiarach około 6x5x4 cm...
    LEDówki
    Level 38  
    Szanowny kolego, postaram się odpowiedzieć w języku polskim, gdyż ten, który używasz z pewnością nim nie jest.
    Zasilacz LED nie nadaje się do zasilania czegokolwiek innego niż LED.
    Do zasilania urządzeń w kabinie najlepiej kupić transformator taki, jaki jest tam zastosowany. Moc może być większa, więc prąd wyjściowy również może być większy. Napięcie, powinno być takie samo jak w oryginale.
    Stosując taki transfromator uniknie kolega różnych niespodzianek i niepotrzebnych kosztów.
    LEDówki
    Level 38  
    Bierz miernik, sprawdź napięcie transformatora a jeśli się da, to spisz jego oznaczenie. Być może na płytce są opisy z napięciem i prądem transformatora. Co w tym przemądrzałego? Napisałem jak jest i jak może być. Co z tą wiedzą zrobisz, to twoja sprawa i twoje koszty.
    Odpowiadając na pytanie z tematu - czasem można użyć zasilacza stałonapięciowego zamiast transformatora. Wymaga to jednak znajomości zasilanego urządzenia - niektóre potrzebują do pracy napięcia przemiennego. W przypadku kabiny prysznicowej jest to mało prawdopodobne. Zasilacz stałonapięciowy można podłączyć za mostkiem prostowniczym. Jednak zasilacz musi mieć odpowiednią klasę izolacji.
    ixs
    Level 16  
    Na wyjściu z transformatora jest 14,48V w sieci 235V nie ma żadnej płytki żadnego nadruku na obudowie tylko naklejka "model; OS SERIES, 220-230V 50-60Hz na 12V AC jest to sam transformator wejście i wyjście bez przewodu zerowego. Sorry za of-topic, ale obserwuje co się tu dzieje na forum, jestem tez na innych forach, ale nigdzie takiego czepialstwa o literówki i cokolwiek nie spotkalem...
    Szukam moze jakiegos sklepu z transformatorami, potrzebuje tez do lampki - tamten w lampce ma jakis numer, ale ten to tylko po gabarytach mozna dobrac, albo parametrach, choc nie wiem jak okreslic ile WAT daje ten transformator, jedynie po gabarytach albo okreslic zapotrzebowanie kabiny... zarowka 10-20W, wiatrak podobnie, ledy 5W i radio 10-20W... pewnie okolo 50W powinien wystarczyc..

Właśnie stwierdziłem przed chwila e jak docisnę przewody wyjściowe w transformatorze do rdzenia to robi się cichutki jak powinien, może po prostu napchać cos w obudowę aby sprężynowało i dociskało te przewody i sie nie przejmować.... bez tego dźwięk jest tak uciążliwy ze nie da sie spac w nocy bo go slychac,,,,
    HD-VIDEO
    Level 42  
    http://www.indel.pl/

Samo buczenie możne być spowodowane nie usterką samego transformatora (np poluzowanie się blach) a zwiększonym poborem prądu.

Pokaż ten transformator.

Dodano po 1 [minuty]:

Zalakierować transformator