Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lokalizacja przerwy w 20m przewodzie siłowym 5 żyłowym

rob447 01 Dec 2021 02:29 297 5
    rob447
    Level 3  
    Witam

Potrzebuję zlokalizować przerwę w przewodzie ok 20m siłowym czyli 5 żyłowym. Przewód był na zewnątrz na betonie i często samochód po nim przejeżdżał. Wszystko normalnie działało, również silnik trójfazowy 0,55 kW codziennie. Niedawno zaczęły rozłączać bezpieczniki 20A w losowym czasie, nawet jeśli nic nie było włączone na tym przewodzie. Nie wiadomo było dlaczego i przyczyna szukana była po kolei. Dopiero odłączenie tego przewodu pomogło. Sprawdzałem miernikiem ciągłość przewodów i jeden przewód nie ma ciągłości. Sprawdzałem również przebicie czyli każdy z każdym i również nie ma przebicia w tej chwili.
    Teraz test, mam Fazer 777, podłączyłem pod ten jeden przewód zwykłą wtyczkę 230V i następnie wpiąłem do gniazdka tak aby ten przewód był podłączony pod fazę i niestety wykrywa napięcie na całym przewodzie mimo że miernik nie wykrywa ciągłości. Robi się indukcja? A może robię coś źle? Jak inaczej zlokalizować przerwę domowym sposobem?
    elktrod
    Level 28  
    A jak z klasą izolacji przewodów między sobą? Wszystkie pozostałe przewody oprócz zerwanego zewrzyj razem, sprawdź czy nie ma zwarcia między przewodem urwanym a pozostałymi, do urwanego daj fazę a do pozostałych neutralny, tylko się nie pomyl i spróbuj ponownie Fazerem 777 - może to pomoże na indukcję?
    sebek3
    Level 29  
    Nie polecam takich zabaw z fazą dla początkujących i nieogarniętych w temacie. Radzę zaprosić elektryka z miernikiem rezystancji izolacji, który za "flaszkę" sprawdzi ten przewód.
    Poza tym jaki to typ przewodu i dlaczego przewód a nie kabel i dlaczego leży w miejscu w którym jeżdżą pojazdy bez zabezpieczeń...
    stomat
    Level 36  
    rob447 wrote:
    Niedawno zaczęło wyrzucać bezpieczniki 20A w losowym czasie, nawet jeśli nic nie było włączone na tym przewodzie.

Ale to nie przerwa jest głównym problemem tylko zwarcie. Wyrzuć ten przewód bo się do niczego nie nadaje, kup nowy i połóż go jak należy.
    Cowboy zagrabie
    Level 30  
    https://elektrosystemy.pl/?p=1607
    Tylko nie wiem czy warto się porywać z armatą na komara, 20 m kabla to znowu nie tak wielki koszt w porównaniu do pracy włożonej w poszukiwanie uszkodzenia a następnie jego staranne usunięcie.
    Ktoś_tam
    Level 31  
    Uważam, że zabawa w szukaniu uszkodzenia jest bezcelowa. Ten przewód jest już zmasakrowany na takiej długości na jakiej jeździł samochód. Ten cały odcinek jest do wywalenia. Reszta przewodu może się do czegoś przyda. Poza tym przewód który jest łączony i leży w kałuży to nie najlepszy pomysł.
    Następnym razem zabezpiecz ten przewód przed uszkodzeniami.