Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co do czego przylutować, aby naprawić lampki choinkowe sople LED?

alinadylag1999 01 Dec 2021 09:41 372 5
 • #1
  alinadylag1999
  Level 2  
  Hej, mam problem z lampkami choinkowymi sople. A mianowicie: oświetlenie słabo świeciło a aktualnie w ogóle nie swieci, przewodzi normalnie prąd. Jak zrobić żeby w ogóle zaświeciło ? Co z czym zlutować. Proszę o odp. Co do czego przylutować, aby naprawić lampki choinkowe sople LED? Co do czego przylutować, aby naprawić lampki choinkowe sople LED?
 • #2
  Owneds
  Level 8  
  Wyczyść płytkę i popraw na niej luty a w szczególności w jej lewym górnym rogu - widać, że w jednej nóżce od rezystora zrobił się zimny lut.
  Sprawdź również czy jest przejście na przycisku.

  Pozdrawiam!
 • #3
  gumisie
  Level 43  
  alinadylag1999 wrote:
  Jak zrobić żeby w ogóle zaświeciło ? Co z czym zlutować. Proszę o odp
  Punkty zaznaczone czerwonymi liniami.
  Co do czego przylutować, aby naprawić lampki choinkowe sople LED?
 • #4
  alinadylag1999
  Level 2  
  Połączyłam i w dalszym ciągu nie działa Co do czego przylutować, aby naprawić lampki choinkowe sople LED?
 • #5
  gumisie
  Level 43  
  alinadylag1999 wrote:
  Połączyłam i w dalszym ciągu nie działa
  Posiadasz multimetr?
  Ustaw na pomiar stałego napięcia (500VDC) i zmierz w zaznaczonych miejscach.

  Co do czego przylutować, aby naprawić lampki choinkowe sople LED?
 • #6
  ArcziPL
  Level 2  
  Wyczyść, najlepiej izopropanolem, całą płytkę. Dobrze usuwa taką takie zabrudzenia i korozję jakie u Ciebie widać. W wesji "na szybko co jest pod ręką" może być zwykły spirytus.

  Weź lutownicę i spoiwo lutownicze z topnikiem w formie drutu, coś takiego jak to: https://www.tme.eu/pl/details/lc60-1.00_f/druty-lutownicze-olowiowe/cynel/

  Jeśli lutownica ma ustawialną temperaturę, to ustaw najlepiej w okolicy 350-380°C. Odczekaj aż się na tyle nagrzeje, by drut lutowniczy przyłożony do grota od razu się topił.

  Potem popraw KAŻDY lut na Twojej płytce, przykładając grot lutownicy do pola lutowniczego i jednocześnie dodając odrobinę nowego spoiwa, a potem szybko odsuwając grot. Mniej więcej jak na tym filmie:

  https://youtu.be/b00M35do0W4?t=285

  Nie dodawaj zbyt dużo nowego spoiwa. Nie chodzi o to, by zrobić wielkie gluty-kulki, tylko żeby spoiwo po ostygnięciu się świeciło i nie było matowe.

  Jeśli nie masz drutu lutowniczego ale masz pastę lutowniczą (topnik), to powinno wystarczyć posmarowanie nią wszystkich punktów lutowniczych na płytce, przyłożenie grot, by się stare spoiwo roztopiło i szybkie odsunięcie grota, by znowu zastygło. Takie odświeżenie połączeń też powinno pomóc. Ważne: luty po zastygnięciu powinny się świecić. Jeśli się nie świecą, to potrzebujesz więcej topnika lub za długo grzejesz, powodując odparowanie topnika.

  Nie grzej poszczególnych punktów dłużej niż około 5 sekund, bo tak też można zepsuć płytkę. Jeśli masz problem z roztopieniem spoiwa w takim czasie, to potrzebujesz grubszego grota, więcej topnika lub wyższej temperatury.

  Po zakończeniu lutowania ponownie wyczyć płytkę alkoholem, by usunąć resztki topnika. Jeśli go pozostawisz, to w długim okresie czasu. może to znowu powodować korozję.