Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung UE55D700LS - brak obrazu, jest dźwięk.

fasi34 01 Dec 2021 13:34 354 9
Testo
 • #1
  fasi34
  Level 9  
  Witam serdecznie.
  Dość ciekawa sprawa z ww. TV. Nie było obrazu, natomiast był sam dźwięk. Rozkręciłem obudowę by sprawdzić co mogło być tego przyczyną. Pierwsza sprawą jaką się zająłem to sprawdzenie napięć na wyjściu zasilacza do płyty głównej. Wszystkie napięcia zgodne z opisem producenta. Kolejnym krokiem było sprawdzenie logiki T-com. Zacząłem od bezpiecznika na wejściu i napięciu zasilania. Wszystko ok. Wpiąłem następnie jedną z taśm z T-Comu i włączyłem tv - bez zmian, nic się nie zmieniło. Potem zrobiłem to z kolejną taśmą, również bez zmian. W międzyczasie pomierzyłem jeszcze napięcia na kondensatorach elektrolitycznych w zasilaczu. Wszystko w normie. Następnie wypiąłem z zasilacza jedną z wtyczek zasilających matryce CLN801A, włączyłem zasilanie i TV, słychać było przełączanie przekaźnika/przetwornicy, na TV nic się nie wyświetliło. Potem zrobiłem to samo z drugą wtyczką CLN801B i również bez zmian. Potem wcisnąłem obie wtyczki i eureka TV OŻYŁ! Od wczoraj TV jest uruchamiany i gaszony, chodzi po 2 h w ramach testu i wszystko gra. Nie potrafię zrozumieć dlaczego tak się dzieje. Czy zrobił się jakiś reset po wyjęciu wtyczek? Nie sądzę by to była wina wtyczki, sprawdzałem piny czy nie skorodowane i brudne. Nic nie było luźne, zimnych lutów też się nie doszukałem. Czy ktoś może ma jakąś teorie? Pomyślałem jeszcze o sprawdzeniu pojemności kondensatorów elektrolitycznych w zasilaczu, ale jak TV zadziałał to dałem sobie spokój. Przesyłam schemat zasilacza płyty głównej i logicznej. Proszę o pomoc w rozwiązaniu tej zagadki.
 • Testo
 • #2
  volt1
  Level 30  
  Miałem już przypadek, że kondensator elektrolityczny w zasilaczu miał już zbyt duże ESR. Napięcia też były w porządku, ale telewizor działał kiedy mu się chciało, prawdopodobnie w zależności od temperatury. Nie twierdzę, że tak jest w tym przypadku, ale sprawdziłbym to.
 • Testo
 • #3
  edeserw
  Level 13  
  Witam, może być jak "volt" napisał wina któregoś z elektrolitów. Ja natomiast miałem podobny przypadek z LG 55" wszystkie napięcia były ok, telewizor działał kiedy chciał i trudno było namierzyć usterkę. Dopiero po podłączeniu testera pod podświetlenie LED okazało się że przy zadanym prądzie 4 mA napięcie na podświetleniu LED zmienia się w szerokim zakresie i to w tym wypadku był traf w dziesiątkę. Po wymianie podświetlenia telewizor działa ponad 2 lata.
  Pozdrawiam
 • #4
  GanCegall
  Level 38  
  fasi34 wrote:
  Przesyłam schemat zasilacza

  Gdzie ten schemat? Widzę tylko nikomu niepotrzebne fotki...
 • #5
  fasi34
  Level 9  
  Gdzie ten schemat? Widzę tylko nikomu niepotrzebne fotki...

  Dobra , czepiasz się a nic konstruktywnego nie napisałeś. Miałem na myśli rzeczywisty schemat połączeń wewnątrz telewizora. Nie elektroniczny ideowy ani blokowy. Fakt , że mogłem bardziej to sprecyzować , ale jest to w temacie ,,początkujący ", więc mogłeś sobie podarować. Nie mniej dziekuje ze poświęciłeś swój czas by to przeczytać . Dziękuję rownież wszystkim którzy się tu wypowiedzieli i nakierowali mnie co mogło być przyczyną tej awarii. Tematu nie zamykam , może jeszcze ktoś się wypowie. Dziekuje.
 • #6
  lisek
  Service technician RTV
  SM zasilacza BN44-00428B masz Link
  * klik na (Скачать схему BN44-00428B)

  SM tego TV na chassis U55A Link
 • #7
  fasi34
  Level 9  
  Dziękuję Lisek
 • #8
  fasi34
  Level 9  
  Problem wrócił jak bumerang . Wczoraj po kilu godzinach użytkowania TV wyłączył się całkowicie a dziś po 2 h oglądania zgasł ekran była fonia.(to wg opinii użytkowników). Teraz jest znowu ok. Pozostaje mi sprawdzić ten zasilacz i parametry kondensatorów: pojemność i ESR . Tak jak pisał kolega Volt 1 dzieje się tak po jakimś czasie x , więc może TV się nagrzewa i w którymś z kondensatorów gwałtownie wzrasta ESR ....
 • #9
  GanCegall
  Level 38  
  Zostaw już ten zasilacz i kond. , przyjrzyj się podświetleniu.
 • #10
  fasi34
  Level 9  
  Witam. Nie mogłem się zająć ponownie tematem , byłem za granicą. Postaram się sprawdzić zasilacz oraz podświetlanie i dam znać. Dziekuje jeszcze raz za pomoc.