Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Praktyka okablowania pod LOXONE i opinia proponowanych rozwiązań

roletaPV 01 Dec 2021 21:12 369 2
Optex
 • #1
  roletaPV
  Level 3  
  Witam wszystkich!
  Wybudowałem dom 120m2 i zamierzam na wiosnę ruszyć powoli z kładzeniem okablowania pod przyszły system automatyki Loxone i w związku z tym mam kilka pytań odnośnie samego systemu i praktyki instalatorskiej. Z uwagi na brak związku z zawodem elektryka będę kładł ją wraz ze znajomym elektrykiem po godzinach , natomiast samą logikę Loxona wykona integrator systemu i oczywiście mógłbym skierować te pytania do niego lub bezpośrednio do pomocy Loxona, co zresztą uczyniłem, ale każdy ma inne rozwiązanie, które poleca. Byłbym bardzo wdzięczny za wzkazówki odnośnie instalacji pod Loxone - co i jak stosuje się częściej. Poniżej pytania.
  1. Z racji na ograniczanie kosztów nie instalowałbym wszędzie Touchy i chce zastosować konwencjonalne przyciski dzwonkowe do załącznia oświetlenia - czy do każdego z przycisków prowadzić osobne skrętki UTP czy może robić to jak zasugerowano mi na infolinii Loxone tj. 1 żyła skrętki na zasilanie i 7 powrotów do tej samej liczby przycisków. Podobnie zasugerowno mi np. żeby do Touchy doprowadzić skrętkę wykorzystując 2 na zasilanie , 2 na magistralę i dalej pozostałe żyłu skrętki wykorzytsać, prowadzić dalej UTPa do 4 przycisków (4 pozostałe żyły). Natomiast jeden z integratorów polecał wykorzystać UTPa do 3 przycisków tj. 1 para na zasilanie i 3 pozostałe na przyciski . Z koleji drugi z jakim się kontaktowałem sugerował prowadzić do każdego przycisku przewód OMY 2x1mm2 lub budżetowo YTDY 6x0,5 argumentując ten wybór spadkiem napięcia. Szczerze , mam teraz zagwozdkę co zastosować ??

  2. Jaki przewód ewentualnie prowadzić do czujnika temp. zewnętrznej (nie chcę czujnika od Loxone bo kosztuje krocie powyżej 500), chodzi mi raczej o jakiś przetwornik 0-10V - OMY 3-4x1,5 mm2 czy UTPa?

  3. Centralne wyłączenie - wiem że Loxone ma możliwość wyłączenia wszystkich podłączonych obwodów zgodnie z ustawionym działaniem np. przy wyjściu po załączeniu alarmu albo z poziomu aplikacji. Chciałem się dowiedzieć jak zapatrujecie się na takie wykorzystanie jednego s wyjść przekaźnikowych do sterowania cewką stycznika żeby przy wyjściu do pracy lub wyjeździe na wakacje pozbawiać cewkę napięcia aby wyłączyć wszystkie gniazda (obwody siłowe), oczywiście oprócz lodówki, podtrzymania systemu zasilaczy Loxone , UPSa/Aku?

  4. Szczerze powiedziawszy nie odpowiada mi stylistyka wideodomofonu Loxone (intercom + klawiatura numeryczna) . Obawiam się też że wygląda na zbyt delikatny i do tego podświetla się co może spowodować że ktoś będzie się chciał nim pobawić. Czy macie jakichś sprawdzony system wideodomofonowy który bez problemu da się zintegorować z Loxone dodatkowo będzie kompatybilny z wewnętrznym monitorem LCD do wykorzystania jako centrum sterowania domem oraz zdalną wideorozmowę zaplikacji np. kurierem + otwarcie furtki i bramy.

  5. Chcę zrezygnować z centrali alarmowej Satel. Jej funkcję ma przejąć system Loxone, a dodatkowo czujki ruchu w domu umieszczone optymalnie w domu mają odpowiedać również za załączanie w odpowiednich porach dnia oświetleniem wewnątrz domu. Czy to dobre rozwiązanie ? Jak w takim przypadku rozwiązać brak manipulatora satel na wyjściu w wiatrołapie i np. w garażu - czy da się coś wykombinować bez większych kosztów na np. bardzo drogą klawiaturę numeryczną Loxona?

  6. Jakie macie sprawdzone modele kamer IP do współpracy z Loxone - chciałbym mieć zdalny podgląd .
  7. Mam w planach ogtrzwanie podłogowe na parterze i grzejniki na piętrze - w przypadku pętli podłogówki chciałbym sterować siłownikami w rozdzielaczu - wykorzystać siłowniki zał/wyłącz na 230V czy takie przepływowe liniowe (o ile znajdę)? Czy warto na rozdzielaczu piętrowym do grzejników również centralnie zamontować taki siłownik do wysterowania obwodu grzejników ze sterowaniem centralnym poprzez termostat na piętrze?

  Będę wdzięczny za podpowiedzi oraz wzkazówki nad czym warto się pochylić lub zastosować żeby optymalnie wykorzystać system. Pozdrawiam
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  sk1977

  IT specialist
  Ogólnie to większość pytań do instalatora który będzie to wykonywał - potem możesz usłyszeć że tak się nie da, albo będzie znacznie drożej, że tzreba kabel wymienić, itp...
  Zastanawiam się dlaczego chcesz montować Loxone i go ograniczać oszczędnościami? Jeśli planujesz późniejsze zmiany to już teraz warto je zaprojektować i wykonać pod nie okablowanie.
  ad 3. Możesz to zaprogramować jako scenę pod warunkiem, że będzie przewidziana możliwość sterowania tymi obwodami. Można też teoretycznie wykorzystać stycznik, ale musiałbyś go umieścić w rozdzielnicy przed zabezpieczeniami obwodów i wykonać odpowiedni podział na obwody. Dobry elektryk poradzi sobie z tym, jeśli określisz funkcjonalność.
  ad 5. Nie rezygnowałbym z alarmu. Wykonanie na Loxone może okazać się droższe niż Satel z integracją.
 • #3
  adwlodar
  Level 27  
  roletaPV wrote:
  Chcę zrezygnować z centrali alarmowej Satel. Jej funkcję ma przejąć system Loxone, a dodatkowo czujki ruchu w domu umieszczone optymalnie w domu mają odpowiedać również za załączanie w odpowiednich porach dnia oświetleniem wewnątrz domu. Czy to dobre rozwiązanie ?

  Co na to OWU Twojego ubezpieczyciela? Każda firma przyjmie dowolną automatykę jako system alarmowy? Kto potem będzie świecił oczkami przy wstrzymaniu wypłaty odszkodowania? Tu radziłbym zasięgnąć języka wcześniej...
  Ustawienie optymalne czujników do zapalania oświetlenia bardzo często jest beznadziejnym ustawieniem w sensie SSWiN.
  Dla mnie to trochę wycieranie wiadomo czego wiadomo czym.
  🤔