Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Procesor fuzyjny dedykowany do systemów AI w IoT

ghost666 02 Dec 2021 16:41 447 0
Metalwork
 • Procesor fuzyjny dedykowany do systemów AI w IoT
  Start-up Alif Semiconductor wyszedł z fazy ukrytej dzięki rodzinie skalowalnych procesorów fuzyjnych integrujących w sobie jednostkę przetwarzania, mikrokontroler, akceleratory AI i uczenia maszynowego oraz system łączności komórkowej i moduł zabezpieczenia w jednym urządzeniu półprzewodnikowym, aby sprostać wymaganiom systemów Internetu Rzeczy (IoT) wykorzystujących sztuczną inteligencję.

  Firma Alif Semiconductor została założona w 2019 roku z finansowaniem w wysokości 72 milionów dolarów. Zaprezentowała ona właśnie swoje nowe rodziny produktów Ensemble i Crescendo, które pozwolą jej ukierunkować się na produkty nowej generacji, systemy zawsze połączone z Internetem Rzeczy. Firma twierdzi, że te produkty zaspokajają zapotrzebowanie rynku na skalowalne, naprawdę energooszczędne urządzenia, które integrują akcelerację AI/ML, wielowarstwowe zabezpieczenia, łączność LTE Cat-M1 i NB-IoT, pozycjonowanie satelitarne i zintegrowaną pamięć, aby umożliwić projektowanie produktów, które bezproblemowo integrują się z codziennym życiem, niezależnie od tego, czy przetwarzanie odbywa się lokalnie, czy w chmurze.

  Rodzina Ensemble jest oparta na wbudowanej technologii przetwarzania najnowszej generacji, która skaluje się od pojedynczych mikrokontrolerów ARM Cortex-M55 do nowej klasy urządzeń wielordzeniowych — procesorów fuzyjnych — które łączą do dwóch rdzeni ARM Cortex-M55 MCU, do dwóch ARM Cortex-A32 zdolnych do obsługi systemów operacyjnych wysokiego poziomu, oraz maksymalnie dwa mikroNPU Arm Ethos-U55 do akceleracji algorytmów sztucznej inteligencji.

  Ta rodzina urządzeń zawiera zaawansowaną bezpieczną enklawę, która zapewnia wiele warstw zabezpieczeń, takich jak: ochrona integralności urządzenia, bezpieczną tożsamość, silną podstawę zaufania i bezpieczne zarządzanie cyklem życia oprogramowania. Wraz z dużą wbudowaną pamięcią SRAM i pamięcią nieulotną, akceleratorem graficznym, systemem obrazowania i wiodącą w swojej klasie charakterystyką zasilania. Rodzina Ensemble jest skierowana do inteligentnych produktów domowych, urządzeń, punktów sprzedaży i zastosowań w zakresie robotyki.

  Tymczasem rodzina Crescendo oferuje taką samą funkcjonalność jak rodzina Ensemble, a dodatkowo dodaje łączność komórkową LTE Cat-M1 i NB-IoT, opcjonalny iSIM dla uproszczonego zarządzania abonentami, zintegrowany tor RF, wzmacniacze mocy i współbieżny odbiornik GNSS do pozycjonowania, w ten sposób dostarczając kluczowe funkcje wymagane dla systemów inteligentnego miasta nowej generacji, połączonej infrastruktury, śledzenia zasobów, urządzeń opieki zdrowotnej i urządzeń do noszenia, a wszystko to w jednym chipie.

  Procesor fuzyjny dedykowany do systemów AI w IoT
  Syed Ali (po lewej) oraz Reza Kazerounian
  W wywiadzie dla EE Times współzałożyciele Alif Semiconductor Syed Ali (dyrektor generalny) i Reza Kazerounian (prezes; widoczny na zdjęciu po prawej) wyjaśnili: „Zaczęliśmy zasadniczo skupiać się na aplikacjach IoT nowej generacji. Pomyśleliśmy: czego potrzebujemy, aby zbudować coś lepszego, aby umożliwić urządzeniom IoT przetwarzanie brzegowe? Ważną kwestią było również bezpieczeństwo – chcieliśmy zbudować urządzenie, które zapewni wielowarstwowe bezpieczeństwo. Chcieliśmy stworzyć szeroką gamę produktów w oparciu o platformę umożliwiającą mnogość zastosowań”.

  „Założyliśmy Alif Semiconductor, ponieważ chcieliśmy zapewnić zintegrowane rozwiązanie nowej generacji programistom, którzy potrzebują wydajnej sztucznej inteligencji, możliwości bezprzewodowych, zaufanych zabezpieczeń i długiej żywotności baterii. To po prostu nie istniało do tej pory. Spodziewamy się, że rodziny Ensemble i Crescendo będą miały znaczący wpływ na rynek urządzeń IoT nowej generacji”. Powiedział Ali, podsumowując. „Rodziny Ensemble i Crescendo wprowadzają skalowalną, wysoce zintegrowaną architekturę, która pozwala programistom tworzyć bezpieczne rozwiązania obejmujące wiele aplikacji, o różnych wymaganiach funkcjonalnych i przetwarzania na wspólnej strukturze. Innowacyjne podejście, które przyjmujemy, zmienia zasady gry i zmieni sposób, w jaki programiści tworzą inteligentne maszyny” – dodał Kazerounian.

  Założyciele chcieli podkreślić poziom integracji i funkcjonalności, które opracowali w nowych procesorach i mikrokontrolerach, zaprojektowanych z myślą o wydajności i długim czasie pracy na baterii przy użyciu własnego podsystemu zarządzania energią, który nazywają autonomicznym inteligentnym zarządzaniem energią lub aiPM. Ponieważ wiele wdrożonych już na rynku urządzeń IoT jest zasilanych bateryjnie, a żywotność baterii jest krytycznym wymaganiem, szczególnie, gdy konieczne jest również przetwarzanie lokalne, sztuczna inteligencja i komunikacja bezprzewodowa, technologia aiPM firmy Alif Semiconductor umożliwia precyzyjną kontrolę nad tym, kiedy zasoby w chipie są zasilane. Ta opatentowana technologia zapewnia wiodącą w swojej klasie pracę przy niskim poborze mocy, umożliwiając inteligentnym urządzeniom dłuższą pracę przy mniejszych bateriach. Na przykład, pracując przy napięciu 3,3 V, układ Alif Semiconductor wskazuje zużycie energii poniżej 1,0 µA w trybie zatrzymania z włączonym zegarem czasu rzeczywistego i aktywnymi źródłami wybudzenia; a w trybie normalnej pracy wartość ta rośnie do 18 µA/MHz na wysokowydajnym Cortex-M55 z kodem czytanym z pamięci SRAM.

  Technologia aiPM to połączenie kilku niezależnych inteligentnych systemów zasilania, które mogą zdecydować się na autonomiczne wyłączenie poszczególnych domen zasilania, gdy nie ma żadnej aktywności danej części; wewnętrzne kondycjonowanie, sekwencjonowanie i stabilizacja napięcia zasilania (nie jest wymagany zewnętrzny układ scalony do zarządzania energią); ścisłe połączenie z tkanką magistrali połączeń; programowa konfiguracja. W rezultacie zasadniczo system zasila tylko te części chipa, które są w danym momencie niezbędne, kiedy są potrzebne i wyłącza je, gdy nie są. To sprawia, że ​​nawet złożone czterordzeniowe urządzenia zachowują się jak mały, specjalnie zaprojektowany mikrokontroler o niskim poborze mocy, gdy zajdzie taka konieczność. Pozwala to istotnie wydłużyć żywotność systemu zasilanego z baterii.

  Oprócz aiPM, urządzenia wielordzeniowe są zaprojektowane w taki sposób, aby móc zadedykować parę wysokowydajnych jednostek Cortex-M55 MCU/Ethos-U55 NPU do pracy przy bardzo niskich poziomach mocy, jednocześnie monitorując otoczenie (wibracje, dźwięk, obraz etc.). Wysokowydajny mikrokontroler ARM Cortex-M55 obudzi inne części urządzenia (rdzenie ARM Cortex-M55/Ethos-U55, Cortex-A32, GPU) w sposób uzależniony od potrzeby i dostosowany do konkretnego obciążenia. A następnie aiPM zadba o ich wyłączenie, gdy nie będą już potrzebne.

  Ali mówi, że zainteresowanie rozwiązaniem firmy jest silne i odznacza się dobrym wskaźnikiem klientów z poziomu Tier 1. Szef działu urządzeń krzemowych Microsoft Azure Edge, Jerome Schang, powiedział: „Rozwiązanie dostarczane przez Alif wypełnia znaczną lukę na rynku. Nieustannie poszukujemy najbardziej wydajnych platform technologicznych dla naszych zaawansowanych systemów, a rodziny Ensemble i Crescendo są bardzo dobrze dostosowane do potrzeb naszych klientów”.

  Firma ARM, również wsparła nową rodzinę produktów. Mohamed Awad, wiceprezes ds. IoT i systemów wbudowanych w ARM, skomentował: „Następna generacja aplikacji IoT wymaga bardziej inteligentnych, bezpiecznych urządzeń końcowych obsługujących sztuczną inteligencję na dużą skalę. Nowe rodziny produktów Alif oparte na sprawdzonej technologii ARM uwolnią potencjał sztucznej inteligencji i umożliwią programistom tworzenie innowacyjnych rozwiązań, które napędzają ciągły rozwój IoT”.

  Alif Semiconductor z siedzibą główną w Pleasanton w Kalifornii, realizuje projekty SoC w Irvine (miasto mieści się w tym samym stanie) oraz zatrudnia 200 osób w USA, Indiach i Singapurze, choć operacje są prowadzone poza Singapurem, a oprogramowanie jest rozwijane w Bangalore w Indiach. „Bardzo ważne było dla nas posiadanie całego naszego IP dla sieci komórkowej, więc nabyliśmy zespół w Indiach, który zajmuje się rozwijaniem systemów 4G” – powiedział Ali. Indyjski zespół, który nabył Alif Semiconductor to Mymo Wireless Technology.

  Ali i Kazerounian mają na swoim koncie sukcesy. Ali był współzałożycielem Cavium, które zostało przejęte przez Marvell za 6 miliardów dolarów w 2017 roku. Wcześniej pełnił funkcję wiceprezesa ds. marketingu i sprzedaży w Malleable Technologies, gdzie był członkiem zespołu założycielskiego, co doprowadziło do przejęcia firmy przez PMC Sierra. Ali pełnił, również funkcję dyrektora wykonawczego w Samsung Electronics, gdzie rozpoczął działalność w zakresie pamięci Flash i procesorów.

  Kazerounian jest znany ze swojej pracy w dziedzinie mikrokontrolerów, przetwarzania wbudowanego i łączności. Wcześniej był odpowiedzialny za jednostkę biznesową mikrokontrolerów i łączności w Atmelu do czasu jego przejęcia w 2016 roku. Przed Atmelem kierował on grupami produktów motoryzacyjnych, przemysłowych i rozwiązań wielorynkowych Freescale, gdzie odpowiadał za mikrokontrolery, łączność, czujniki MEMS oraz działy produktów analogowych. Przed rozpoczęciem pracy w firmie Freescale zajmował kluczowe stanowiska w STMicroelectronics, w tym kierował działami bezpieczeństwa kart inteligentnych i pamięci systemów programowalnych.

  Źródło: https://www.eetimes.com/fusion-processors-target-ai-enabled-iot/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10783 posts with rating 9163, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Metalwork