Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Vaillant ecoTEC pro VC 126/5-3(H-PL) - przestał dogrzewać

kulfi82 02 Dec 2021 19:07 441 10
    kulfi82
    Level 13  
    Dzień dobry wszystkim,
    mierze się w ostatnich kilku dniach z problemem niedogrzewania pieca Vaillant ecoTEC pro VC 126/5-3(H-PL). Dom parterowy 100m / 100% ogrzewanie podłogowe. Piec zarządzany jednym regulatorem pokojowym multimatic VRC 700/6 umieszczonym w centralnym punkcie domu. Rozdzielnia prosta czyli rotametry, bez sprzęgła i dodatkowych pomp.

Temperatura dzienna 22 stopnie. Niestety w domu cały czas (od kilku dni) utrzymuje się 21 stopni. Od zeszłego sezonu nie było nic kombinowane. Zmieniłem tylko na piecu fabryczne ustawienia kotła (za poradom na elektrodzie): D.017 - 1, D.018 - 1, D.019 - 2. Niestety nie zapisałem jakie były ustawienia fabryczne.

Poniżej link do zdjęć z obecnymi ustawieniami regulatora. Mam nadzieję, że da się to odczytać.
    Link do ustawień regulatora

z góry dzięki za wszelką pomoc
  • Helpful post
    szamotel
    Level 16  
    Podaję Ci ustawienia fabryczne jakie są w instrukcji parametrów D.017 - 0 , D.018 - 3, D.019 - 1

Nie wiem jaką masz temperaturę na zasilaniu podczas pracy na CO ale w ustawieniach obiegu1 masz ustawioną temperaturę na max 35 stopni , może wystarczy ją zwiększyć.
    Adaptacja krzywej grzewczej też jest wyłączona , jak masz czujnik temperatury zewnętrznej to włącz tą opcję.
    kulfi82
    Level 13  
    szamotel wrote:
    Podaję Ci ustawienia fabryczne jakie są w instrukcji parametrów D.017 - 0 , D.018 - 3, D.019 - 1

Nie wiem jaką masz temperaturę na zasilaniu podczas pracy na CO ale w ustawieniach obiegu1 masz ustawioną temperaturę na max 35 stopni , może wystarczy ją zwiększyć.
    Adaptacja krzywej grzewczej też jest wyłączona , jak masz czujnik temperatury zewnętrznej to włącz tą opcję.

ok, dzięki :) udało mi się już wcześniej dokopać do manuala i tabeli z ustawieniami pieca. Obecnie podniosłem krzywą z 0.4 na 0.45 i max. temp. zasilania do 37. Jestem totalnym laikiem więc nie wiem z jak dużym skokiem testuje się nowe ustawienia. Nie chciałem zaraz podnosić max. temp. zasil o 10 stopni . Na ścianie jest pogodówka a adaptację krzywej mam (i miałem rok temu) wyłączoną zgodnie z zaleceniami kolegów z elektrody. Dziwi jedynie, że w zeszłym sezonie było wszystko ok.
    szamotel
    Level 16  
    Możesz spokojnie podnieść temperaturę o 10 stopni, kocioł stopniowo w miarę potrzeby będzie podnosił temperaturę zasilania według krzywej grzewczej.

Dodano po 3 [minuty]:

kulfi82 wrote:

Dziwi jedynie, że w zeszłym sezonie było wszystko ok.

Widzę że masz podpięty do sterowania VCR700 rekuperator, może zmieniły się jego nastawy lub działanie.
  • Helpful post
    zales.vip
    Level 29  
    A może zamiast podnosić krzywą - skoro w poprzednim sezonie było ok, warto sprawdzić filtry? Włącznie z filtrem ukrytym w hydrobloku
    kulfi82
    Level 13  
    szamotel wrote:
    Widzę że masz podpięty do sterowania VCR700 rekuperator, może zmieniły się jego nastawy lub działanie.

z tego z co widzę to wszystko jest w nim po staremu, chodzi na 1 biegu i w trakcie dnia robione jest wietrzenie.

zales.vip wrote:
    A może zamiast podnosić krzywą - skoro w poprzednim sezonie było ok, warto sprawdzić filtry? Włącznie z filtrem ukrytym w hydrobloku

robiłem przed sezonem grzewczym przegląd, wszystko niby ok. Instalatorowi jednak na ręce nie patrzyłem :) Pewnie nie jestem w stanie samemu sprawdzić tych filtrów.

Wczoraj wieczorem zrobiłem modyfikację: krzywa 0.4 -> 0.45 i temp. zasilania 35° -> 37°. Dom mocno dogrzało, podłoga ciepła, wszędzie po 22° . Zżarło niestety ponad 6.5m gazu :/ Liczę na to, że musiał dobić do 22°, bo takie zużycie na co dzień jest nie do zaakceptowania.
  • Helpful post
    zales.vip
    Level 29  
    Wiesz - byłem ostatnio przy Vaillancie, gdzie tez miał robione regularnie przeglądy. W pewnym momencie pojawił się problem z niedogrzewaniem - jak u Ciebie. Dotychczasowy serwisant stwierdził ze zapchany wymiennik pierwotny i zaproponował jego wymianę na nowy. W akcie desperacji klient zadzwonił do innego serwisanta - do mnie. Zanim postawiłem krzyżyk na wymienniku, postanowiłem sprawdzić filtry. Pomimo zapewnienia ze niedawno było wszystko sprawdzone.
    I w tym filterku który jest wewnątrz korpusu znalazłem coś takiego.

Nie muszę chyba mówić jakie było zdziwienie klienta? Również jego radość gdy dzwonił po kilku dniach ze wszystko jest ok

Pozdrawiam
  • Helpful post
    VPS
    Level 22  
    @zales.vip No właśnie tu jest problem. Montujemy nowoczesne kotły, sterowania instalacja full wypas klient się cieszy. Zapominamy niestety o podstawowej rzeczy jakim jest montaż dobrego filtra magnetycznego na powrocie do kotła, zalaniu instalacji odpowiednią wodą kotłową oraz zabezpieczenie wody odpowiednimi środkami inhibitor korozji, biocyd. Wczoraj czyściłem chemicznie 10 miesięczny wymiennik kotła kondensacyjnego.

@kulfi82 masz 100% podłogówki w D.017 - 1, D.018 - 1, D.019 - 2 i to jest dobrze. Na zdjęciach widziałem ustawienia Tryb Auto-wyłącz - Eco zmień na noc. Instrukcja obsługi regulatora str.16
    kulfi82
    Level 13  
    Faktycznie patrząc na to z czym Wy się mierzycie, to obowiązkowo muszę kogoś wezwać. Nie pamiętam aby podczas przeglądu instalator cokolwiek takiego sprawdzał. Obecnie to się odwróciło w drugą stronę, czyli dom się przegrzewa bo z ustawionych 22° w całym domu jest 22.5° - 22.7°. Po kolejnej dobie zeszło 4.8m gazu, dalej dużo.

VPS wrote:
    masz 100% podłogówki w D.017 - 1, D.018 - 1, D.019 - 2 i to jest dobrze. Na zdjęciach widziałem ustawienia Tryb Auto-wyłącz - Eco zmień na noc. Instrukcja obsługi regulatora str.16

ustawiłem to co wyżej zalecasz, zobaczymy jutro rano... dzięki.
    VPS
    Level 22  
    @kulfi82 Wyłącz na razie czujnik temp pomieszczenia - korekta temp pokoj. Jeśli przegrzewa to obniż w dół krzywą grzewczą np 0,35-0,40 i czekaj kilka dni. Jak już będzie temperatura w pomieszczeniu taka jaka chcesz i nie będzie przegrzewu włączysz czujnik temp pomieszczenia. Ja u siebie mam ustawioną w podłogówce na korekta. Jakie przedziały czasowe masz ustawione ?
    kulfi82
    Level 13  
    Ok, przestawiłem na korektę - ustawienia wyglądają tak.

Vaillant ecoTEC pro VC 126/5-3(H-PL) - przestał dogrzewać Vaillant ecoTEC pro VC 126/5-3(H-PL) - przestał dogrzewać