Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

- Krups EA8050 - upalone elementy PCB

KBM 02 Dec 2021 21:59 375 5
    KBM
    Level 12  
    Witam,
    Może ktoś poratuje potwierdzeniem wartości rezystorów R15 i R17 na płycie 0300 036?
    Wydaje się że były to 1201 czyli chyba 1,2 kOhm ale nie mam pewności, a liczę że jak je wymienię to uratuję elektronikę.
    - Krups EA8050 - upalone elementy PCB - Krups EA8050 - upalone elementy PCB
  • Helpful post
    gumisie
    Level 43  
    KBM wrote:
    Wydaje się że były to 1201 czyli chyba 1,2 kOhm
    Również mam takie wrażenie, że 1201.
  • Helpful post
    TONI_2003
    Moderator
    :arrow: R13=R17
    KBM
    Level 12  
    Dzięki Panowie za pomoc, ale wygląda że nie będzie to jednak takie proste. Pozostałe elementy wizualnie wyglądają na całe, ale mierząc je na płytce nie trzymają parametrów. Wylutuję dla pewności ale na przykład R13 (1201) mierząc na płytce wychodzi 3Ω, R11 (1201) i R12 (182) po 600Ω? Idąc wyżej R44, R6 i R10 wszystkie (103) z czego dwa pierwsze po 5kΩ, a R10 to 10kΩ.

Płytka nie zamienia się chyba na żadną inną, a jak widać strat na tej może być znacznie więcej. Najlepsze jest to, że nie stało się to przez błędnie podłączone przewody jak w dużej liczbie przypadków tylko prawdopodobnie przez zablokowany zawór 2 bary przy którym dłubałem. Ekspres po włączeniu zawiesił się na auto teście, a dokładnie na opuszczonym w kotle tłoku. Po zablokowaniu odpiąłem go od sieci i podłączyłem ponownie i za chwilę już tylko błysnęło. Nigdzie poza płytka nie widać przypaleń wiec może powodem było jakieś przeciążenie np. silniczka dozowania kawy przy tym jak zawór nie upuścił?
    TONI_2003
    Moderator
    KBM wrote:
    jak widać strat na tej może być znacznie więcej
    Tak zwłaszcza gdy przyglądam się obu zamieszczonym zdjęciom (czy oba są z Twej płytki PCB)? Pomiary elementów zwłaszcza SMD na płycie PCB w wielu przypadkach prowadzą do błędnych wniosków ponieważ trzeba mieć doświadczenie, a nie mogę zalecać ich pomiar poprzez ich wylutowanie ponieważ to stwarza zagrożenie typu iż zostaną one uszkodzone. Jednak zworka CFG8 na jednym foto widać, że jest lub może być uszkodzona, a na drugim już nie mam takiego wrażenia... Jednak uszkodzony rezystor SMD R17 może sugerować uszkodzenie procesora zatem zrób pomiar rezystancji w okolicach procesora w miejscach zaznaczonych na foto.
    KBM
    Level 12  
    Oba zdjęcia są mojej płytki i w miarę swoich możliwości posprawdzałem zworki, kondensatory, rezystory i diody. Zauważyłem jedynie uszkodzenie R17 i R15. R17 idzie chyba na wejście analogowe w IC2? Kondensatory w koło IC2 są OK.
    Zastanawia mnie tylko, czy same te dwa uwalone rezystory mogły by powodować, że wyświetlacz jest kompletnie martwy?

Szukałem płytki do siebie, a mam dokładnie EA8050PE/70A i podobno jest nieosiągalna? Zastanawiam się czy płytka dedykowana do EA8240/8250/8255/8270 (MS5945339), która wizualnie wygląda identycznie, również 0300 036 tyle, że ja mam 380-G17, a te są 339-G17 nie będzie do mnie pasowała?

Rezystory doszły, ale niestety ich wymiana nic nie dała, wyświetlacz czarny. Na dwa dolne piny do wyświetlacza dochodzi 5V.

Aktualny status jest taki, że bez schematu z moją elektroniką to ja tu chyba nic więcej nie zrobię.
    Udało się sprawdzić, że panel i pozostałe elementy są sprawne. Do tej pory nie doszedłem z czego bezpośrednio wynikało zwarcie, bo wszystko wygląda na sprawne, co lepsze z drugą płyta wstawioną testowo na podmiankę ekspres normalnie pracuje i nic mu nie dolega. Z zaobserwowanych dodatkowo rzeczy to przy podaniu zasilania do płytki od razu nagrzewają się REG1 i IC1.

Przyjdzie polować na elektronikę w używce chyba, że ktoś może się podjąć naprawy tej mojej :(