Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sub własnej roboty!...

02 Lis 2005 10:18 2946 27
  • Poziom 10  
    Witam!! Jest to mój pierwszy post ale wcześneij troche czytałem wypowiedzi innych dlatego nie zjeżdzajcie mnie jak coś bedzie nie tak:P Chciałbym zrobić suba na głośniku Boschmanna http://www.allegro.pl/show_item.php?item=69597276 Jednakże czym więcej przeczytam to mam więcej wątpliwości! Liczyłem obudowe dla tego głośnika i wychodzi mi 97/60/36 jednakże nie mam tyle miejsca w bagażniku mojego samochodu dlatego chciałbym wiedzieć czy dobrze liczyłem (parametry są na stronie wyżej) jeśli ktoś by mógł policzyć byłbym wdzieczny! Druga sprawa to bass reflex-> wiem że gra lepiej niż obudowazamknięta ale to moja pierwsza konstrukcja i jak czytałem jak sie go stroi to nie wiem czy bede potrafił:/ Ostatnią rzeczą o jaką chciałbym zapytać jest mój głośnik... otóż czy w tej cenie można znaleźć coś lepszego? zaznaczam że nie chodzi mi o firme ale o to jak gra... widziałem troche subów zbydowanych na głośnikach stx o których sie dowiedziałem przypadkiem pare minut temu... byłyby lepsze od tego boschmanna (z góry przepraszam jeśli dopuściłem sie profanacji)? Prosiłbym o porade z linkiem do głośnika w podobnej cenie co ten boschman i ewnentualnie o wyliczenie obudowy? Może już ktoś robił jakiś sub w podobnej cenie za głośnik to mógłby sie podzielić wrażeniami , wymiarami itp. PS. Nieukrywam że zależy mi na konkretnym basie w miare możłiwości tego przedziału cenowego( chciałoby sie żeby było go słychać poza samochodem:P) aha mam wzmacniacz Voice Krafta 2x95 w mostku 1x190 rms... czyli ze 150 pewnie spokojnie bedzie... chyba... Bardzo dziękuję za przeczytanie i odpowiedz!!! Pozdrawiam!
  • Poziom 24  
    Hmm ciezka sprawa. Jak masz kase tak do 120zł to ja bym sie w tego boshmana nie pchał.
    Mógłbyś zrobić konstrukcje na np.:
    Alphard CW1002C
    STX 27/150/4SS
    STX 27/300/4SS
    Sa to sprawdzone głośniki.
    Co do tego wzmaka to ja bym nie był az taki pewny ze to ma 150W rms...
  • Poziom 10  
    Myślę jednak, że zdecydowałbym sie na tego stxa! Te dwa głośniki które mi zaproponowałeś mają 150 i 300W... te parametry są podane w rms? Czy mój wzmacniacz pociągnąłby tego 300W? Który z nich bedze bardziej odpowiedni? Może warto kupić tego 300W a jak wzmak nie da rady to z czasem go wymienić?? Nie ukrywam znowu, że ten 150W jest atrakcyjny cenowo, jednak wolałbym złożyć coś czego nie bede później żałował, że mogłem nie łaszczyć sie na te 50 zł i kupić tamten mocniejszy? Dziękuję za odpowiedz!
  • Poziom 24  
    Tak, parametry sa prawdziwe, nie wyssane z palca jak u niektorych producentow, a co najwazniejsze moc jest realna. Czyli prawdziwe 150 i 300W RMS.
    Jesli nie chcesz wydawac za duzo kasy to jak najbardziej oplaca sie wziasc 27/150/4SS pod wzmakiem 150W potrafi bardzo ładnie zagrac.
    27/300/4SS ma wyzszy SPL wieksza moc...
    Z jednego jak i drugiego głośnika nie powinienes być zawiedziony.
  • Poziom 10  
    ok. to zastanowie sie jeszcze nad tym, który wybiore.. w takim razie pozostał mi tylko problem skrzyni... te głośniki nadają sie pod skrzynie z bass reflexem? czy lepiej w zamkniętą wsadzić? czy nie mając zbyt dużej wiedzy będe umiał zrbić z bass reflexem( czytałem coś o regulowaniu i sprawdzaniu jak gra i troche sie przeraziłem:P )? Boje sie też tego win isd bo licząć obudowe nie wiem na której ściance dać głośnik i bass reflex do tego? Chyba, że sie nie przyjżałem i mozna tylko na tej większej dać...
  • Poziom 24  
    Głośniki nadaja sie do br:)
    Jak nie masz za duzej wiedzy to pytaj a na pewno pomożemy, tylko nie ograniczaj sie do tego ze nic nei bedziesz robic i ze ktos poda Ci wszystko na tacy.
    PS. TO o co pytasz (wymiary obudowy) sa juz oklepane na forum :)
  • Poziom 10  
    Bardzo dziękuję Ci za pomoc!! Rozejrze sie na forumco do tej obudowy... dam znać jeśli znajde coś konkretnego albo postanowie samemu wyliczyć (wtedy ewentualnie mnie skorygujesz) Jeszcze raz wielkie dzięki! Pozdrawiam!
  • Poziom 13  
    a jak duża skrzyni apowinna być do tego STX 27/150/4SS i jaki wymiar powinien miec port bass-reflex??
  • Poziom 20  
    Kolego joman, a jakiej rezystencji głośniki można podłączać do twego wzmacniacza ?? Koledzy proponują ci głośniki na 4R, ale nie wiedzą do jakich przystosowany jest wzmacniacz. Jeśli jednak miałbym wybierać spośród głośników STX to zdecydowanie polecam tego STX 27/300/SS lub głośnik specjalnie przystosowany do samochodu STX 30/300/AP
  • Poziom 24  
    piotrd90 jak do auta to pewnie 4R :)
    s_s, poszukaj na forum, obudowa do tego głośnika została juz nie raz podana na forum.
    joman, jak znajdziesz obudowe, lub sam cos wykombinujesz w programie to daj znac :)
  • Poziom 20  
    CJ_Basser - niewszystkie wzmacniacze do auta są na 4 omy. Już wiele razy spotkałem sie z sytuacjami gdzie wzmacniacz był na 2R, dlatego najpierw musimy wiedzieć czym dysponuje wzmacniacz a potem określić najlepszy dla niego głośnik. Wzmak na 2 omy odda mniej więcej o połowe mniej mocy głośnikowi na 4R niż głośnikowi na 2R :)
  • Poziom 24  
    HEhe tak myślałem że napiszesz cos o tych 2R:)
    Ale ten Voice Kraft na pewno nie jest na 2R:)
    To czekamy na wypowiedz jomana
  • Poziom 10  
    Właśnie wróciłem ze szkoły... obudowy bede zaraz szukał.. co do wzmacniacza to ma on parametry 2 x 400W Ro=2Ohm 2 x 200W Ro=4Ohm jak podaje producent... oczywiście nie jest to w rms... a wzmacniacz nabyłem za 50 zł na allegro:P
  • Poziom 24  
    Czyli w mosktu pewnie bedzie dzialal przy 4R:)
  • Poziom 10  
    tu jest mój wzmacniacz http://www.allegro.pl/show_item.php?item=69113875 jak ktoś chce sie wypowiedzieć co jest w stanie pociągnąć będę wdzięczny:) jak narazie znalazłem konstrukcje na głośniku STX GDN 27-300-4-SC https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=353740&highlight=stx+27+150+4ss a tutaj na dwóch STX'ach 27_150_4_SC https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=345515&highlight=stx+27+150+4ss Dzisiejszą nocke postaram sie poświęcić na obudowe i jak już bede pewien konstrukcji na 100% to podziele sie spostrzeżeniami:)
  • Poziom 10  
    myślisz, że aż tak wkręcają? niby powinno byc 190W w mostku.... ale normalne że w tym przedziale cenowym to troche nierealne :) jak podłaczałem pod niego kolumny 45W to optymalnie grały na połowe pokrętła czyli na oko na tych 45W... możliwe że sie myle i że to zły przykład... czyli pod niego rozsądniej będzie kupić 150W a nie 300??

Dodano po 7 [minuty]:

dzięki za linka! czyli podsumowując zacytuję ,,Nie kasa,nie sprzęt.Ale działać działa" hahaha To co? 150 W na bank... tylko teraz pytanie.. czy i z nim sobie poradzi hehehe...
  • Poziom 20  
    Z tekstu wynika że ten wzmacniacz jest napędzany końcówką TDA1554 lub TDA1557 a więc ma jakieś porażające 45W w mostku. Taką mocą to najlepiej napędzać jakiegoś Tonsila, bo STX niestety ale potrzebuje duuużo więcej mocy by oddać z siebie ładny basik. Dlatego jeśli masz do dyspozycji tylko tego wzmaka to najlepszym rozwiązaniem byłby dla ciebie głośnik firmy Tonsil, który już przy tak małej mocy potrafi ładnie zagrć. Jeśli natomiast znasz się na elektronice to zrób sobie wzmaka na dwóch końcówkach TDA7294 i wtedy spokojnie możesz podłączać tego STXa :)

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    no niestety na elektronice sie nie znam:( gdzieś przeczytałem, że to właśnie stx'y są głośnikami które potrafią ładnie zagrać jak brakuje mocy... z drugiej stron zastanawiam sie jak to możliwe, że w mostku bedzie tylko 45W jak podłaczałem kolumny 2x45 i grały na maksa przy połowie pokrętła wzmaka... czyli tak na chłopski rozum na tylu na ile powinny bo producent podaje 2x90 w rms... ale mniejsza z tym skoro sie na tym znacie i tak mówicie to pewnie tak jest:/ a już myślałem, że jutro sie spręże, kupie co trzeba, wszystko złoże i zapuszcze sobie 50Centa - Out of Control:D a tu jednak nic z tego:(
  • Poziom 17  
    Powiem Ci tak mam suba na głośniku STX 27-300-4-SC i powiem tak moc to on pożera ale gdy wsadziłem go do auta i puściłem go na zwykłej wieży to byłem w szoku i bardzo byłem zadowolony.Więc jakby coś to głośniczek polecam.Pozdro
  • Poziom 24  
    Hmm tonsila? Tylko jakiego? Chyba ze z tych wersji samochodowych...
    Ja bym dozbierał troszke do wzmaka, poszukaj czegos na allegro, czasami zdazaja sie naprawde niezle okazje:)
  • Poziom 10  
    przemyślałem wszystko sobie i postanowiłem pozbierać na lepszej klasy wzmacniacz a tymczasem do tego co posiadam zbudowac coś tanim kosztem...i tak złożyłem sobie małego subika na głośniku 22CM 120W... nie chciało mi sie robić porządnej obliczoej skrzyni dlatego ściągnąłem pomysł i wykorzystałem do tego celu pufe:) nie przykładałem sie do tego bo to w końcu pierwszy własnej roboty sub:P jego wymiary to 30x30x25 bodajże.... a teraz najważniejsze, a mianowicie to jak gra:) otóż w samochodzie ładnie sie wszystko trzęsie zejścia basu są faaaajne jak dla mnie... ale nie ma co wymagać od głośnika za 40 zł i wzmaka za 50:P zastanawiam sie tylko czy powinienem dać bass reflex?? co sądzicie? i co by mi to dało jeśli tak? poza tym wszystko było by fajnie gdyby nie to że potrzebny jest filtr gdyż słychać nie tylko niskie tony:( moglibyście mi jakiś doradzić??? postaram zamieścić się foty jak mi sie uda... Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Może zmniejsz rozdzielczosc tak zeby bylo widac.

Dodano po 9 [minuty]:

Z ta pufa to troche przegioles:P
    Z tego co widac na zdjeciu to jest to stx 22/120/... SS
    Czy dac br czy nie powinienes dowiedziec sie z artykułów, jak juz poczytasz to patrzysz na parametry głośnika... QTS... i wiesz czy br czy zamknieta.

PS> Głośnik do obudowy br:)
  • Poziom 10  
    haha no wiem, że estetyką i pomysłowością to on nie powala:) ale nie chciało mi sie z nim bawić i tracić hajs na deski z prawdziwego zdarzenia... porządnego będe sie starał zrobić jak będę miał czym go napędzić... powiedz mi jeszcze odnosnie tego br? na której ściance powinienem go dać? jest jakaś róznica? i jakie powinny być jego rozmiary? aha, a co z tym filtrem? na allegro widziałem jakiś za 33zł :/
  • Poziom 13  
    według mnie pownnia być to obudowa bass-reflex....około 25 litrów....
  • Poziom 22  
    mam takie pytanie jak to jest z obudowa ?? co sie ztanie jak dam bass refleks i wyjdzie troche za mała twz. jezeli powinna byc 20 litrów a wyjdzie 13 litrów co sie moze stać,czym to bedzie sie obiajaiwac
    ??
  • Poziom 34  
    niczym, poprostu im mniejsza objetosc to tym wieksza dlugosc rurki BR, ale jesli to bedzie znacznie za mala objetosc dla glosnika to nie bedzie on odtwarzal niskich tonow