Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

NOWY PROSUMENT od 1 kwietnia 2022 roku.

wnoto 03 Dec 2021 05:33 504 5
    wnoto
    Level 34  
    Niestety Sejm przegłosował ustawę i od 1 kwietnia będą inne zasady rozliczania prosumentów.

Sprzedaży niewykorzystanych nadwyżek energii ma być po średniej cenie energii z rynku hurtowego.
    Czy ktoś na jakimś przykładzie mógłby to objaśnić i pokusić się o wskazanie jaka instalacja byłaby dobra dla domu zużywającego np 4000 kWh rocznie
    bambus94
    Level 27  
    Tak na szybko.
    Przy wcześniejszym (jeszcze aktualnym) sposobie rozliczania liczyło się to mnie więcej tak: 4000[kWh]/0,8=5000kWh, czyli instalacja ok 5kWp, bo 1kWp może w ciągu roku dać ok 1MWh.
    Teraz przy nowym systemie już nie będzie 0,8 ale coś między 0,35-0,45 w zależności jaka taryfa i inne mniej lub bardziej ważne definicje.
    Czyli 4000[kWh]/0,4(średnia) daje 10000kWh czyli instalacja ok 10kWp. Czas zwrotu się wydłuży 2x, ale jest jeden taki maluteńki plusik.

Jak ktoś będzie miał leżącą odłogiem kupkę kasy (a inflacja to zeżre) i kawałek terenu to będzie mógł postawić małą farmę PV chyba do 40kW (ale nie więcej niż moc przyłącza) i wtedy powinien otrzymywać zapłatę od zakładu energetycznego za wprowadzoną energię do sieci.
    arigato
    Level 27  
    Szkoda, że nie można wciąż i nadal tego bardziej matematołopatologicznie wyłożyć.
    I właśnie się dowiedziałem, że o kilka lat młodszy ode mnie kolega właśnie oddał koronę wirusowi.
    Ja z całym szacunkiem wobec takiego dictum...
    Czy jeszcze coś chcę napisać, zapisać, wypisać?
    Dziękuję za uwagę!
    wnoto
    Level 34  
    bambus94 wrote:
    Jak ktoś będzie miał leżącą odłogiem kupkę kasy (a inflacja to zeżre) i kawałek terenu to będzie mógł postawić małą farmę PV chyba do 40kW (ale nie więcej niż moc przyłącza) i wtedy powinien otrzymywać zapłatę od zakładu energetycznego za wprowadzoną energię do sieci.

ale chyba jest jakiś limit w postaci 20% zwrotu kasy a reszta "zgromadzonych" środków przepada.
    studniarz
    Level 17  
    bambus94 wrote:

Witam.
    Kolega chyba pomylił prosumenta z producentem. Jako prosument(z definicji PROducent-konSUMENT) nie dostaniesz grosza za tą energię bo środki zgromadzone na koncie a niewykorzystane na uregulowanie bieżących płatności po roku przepadają. Obecnie masz prawo wyprodukować, zapłacisz opłatę(haracz)- i 0,8/0,7 wyprodukowanej energii możesz odebrać-nadmiar przepada.
    Co innego producent....
    bambus94
    Level 27  
    wnoto wrote:

ale chyba jest jakiś limit w postaci 20% zwrotu kasy a reszta "zgromadzonych" środków przepada.

Ok, czyli to jest trochę nadinterpretacja z mojej strony.