Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wkrętarka/wiertarka akumulatorowa z Chin kompatybilna z baterią Makita

p.kaczmarek2 04 Dec 2021 04:04 2511 10
  • Wkrętarka/wiertarka akumulatorowa z Chin kompatybilna z baterią Makita
    Witajcie moi drodzy.
    Od jakiegoś czasu kompletuję sobie zestaw tanich elektronarzędzi korzystających z jednego, dość popularnego typu baterii - BL1830/BL1850/BL1860. Motywacją tworzenia takiego zestawu jest niska cena oraz fakt, że nie korzystam z tego typu narzędzi regularnie, a jedna bateria na kilka sprzętów nie jest dla mnie problemem. W tym temacie przedstawię pierwsze z nich - budżetową wkrętarkę zamówioną z Chin. Czy zakup się opłaci, czy też może dostanę produkt o wątpliwej jakości? Przekonajmy się.

Wkrętarka na ofercie sprzedawcy
    Produkt znalazłem w sieci pod hasłem "1/2" 88N.m 13mm Cordless Electric Wrench Screwdriver LED for Makita 18V Battery". Szukałem specjalnie czegoś z przesyłką z Czech, by odebrać towar szybko i bez problemów z cłem.
    Produkty tego typu są sprzedawane bez baterii, stąd ich niska cena!
    W zestawie nie ma też bitów! Miałem już ich trochę "w spadku", więc dla mnie to nie problem!
    Poniżej zrzut ekranu z oferty, ale wykonany nieco po zamówieniu już (zniknęła opcja wysyłki z Czech, okresowo jest ona dostępna):
    Parametry:
    Teraz dostępny jest on za 40$, czyli około 160zł. Jak kupowałem był nieco tańszy, a dodatkowo potem dostałem częściowo zwrot kosztów, o tym później.
    Produkt kompatybilny jest z bateriami (zdaniem sprzedawcy):
    √ seria baterii 18V B, np. BL1850B(197285-8),BL1840B(197270-1),BL1830B(197602-2),BL1430B(197618-7),BL1820B(197487-6);
    √ seria BL1850,BL1840,BL1440(196391-6),BL1415(194560-3),BL1815N(196781-3);
    Nie jest kompatybilny z :
    × G Series baterie np. BL1813G(196663-9) BL1413G(196882-7) BL1415G BL1430G BL1815G
    × 18v Ni-CD baterie np. 1822(194465-7)
    Grafiki promocyjne od sprzedawcy:
    Wkrętarka/wiertarka akumulatorowa z Chin kompatybilna z baterią Makita Wkrętarka/wiertarka akumulatorowa z Chin kompatybilna z baterią Makita
    Oprócz klasycznej regulacji momentu obrotowego, mamy tu dodatkowo dwa tryby szybkości (od góry przełącznik; wolniejszy tryb ma większą siłę - większy moment obrotowy) i tryb wkręcania oraz udarowy (ikonka "młoteczka").
    Wkrętarka/wiertarka akumulatorowa z Chin kompatybilna z baterią Makita Wkrętarka/wiertarka akumulatorowa z Chin kompatybilna z baterią Makita

Wkrętarka w rzeczywistości
    Paczka została wysłana z niemiec, chociaż w nazwie nadawcy jest "CZ". Dotarła po kilku dniach, ale to raczej jej zawartość okazała się być zaskakująca:
    Nie spodziewałem się wodotrysków ale i tak uważam, że troszkę sprzedawca przesadził. Zobaczcie sami:
    Produkt wysłany bez żadnego oryginalnego pudełka, instrukcji, dodatkowo noszący znamiona wcześniejszego użytkowania. Czyżby ze zwrotu bądź second hand?
    Przynajmniej slot na baterie jest taki jak chciałem:
    Ale jakość przedmiotu jednak dla mnie była niedopuszczalna i zgłosiłem zażalenie u sprzedawcy, które zostało uhonorowane zwrotem 8$ (w postaci punktów kuponowych w serwisie gdzie kupowałem, ale zawsze):
    No i jeszcze zdjęcie baterii (klon Makity) i ładowarki:
    Wkrętarka/wiertarka akumulatorowa z Chin kompatybilna z baterią Makita Wkrętarka/wiertarka akumulatorowa z Chin kompatybilna z baterią Makita Wkrętarka/wiertarka akumulatorowa z Chin kompatybilna z baterią Makita
    Oba przedmioty kupowałem na tym sam portalu co wkrętarkę. Po około pół roku użytkowania (kupowałem ten zestaw jakoś w maju tego roku, teraz jest grudzień) nie odczuwam problemów z baterią, aczkolwiek nie wykonywałem pomiarów jej rzeczywistej pojemności. Może wkrótce...

Mini-test wkrętarki, odczucia
    Mimo wszystko przetestowałem ten produkt i generalnie jestem zadowolony. Rzeczywiście jest mocna, potrafi poradzić sobie nawet z długimi, solidnie wkręconymi śrubami, z wierceniem w drewnie, w metalu, zasadniczo we wszystkim do czego jej potrzebowałem.
    Trochę z niej już korzystałem, np. przy demontażu mebli, łóżka, ale i tak pokusiłem się o zrobienie dodatkowego testu pod zdjęcia, rezultaty poniżej.
    Test z klockiem drewna:
    Nawet taki długi wkręt do drewna można wkręcić szybko (bez nawiercania otworu wcześniej), tyle że on już wymaga sprzęgiełka na mocniejszym ustawieniu.
    W radiatorze też można wywiercić otwór:
    Powiększyć go:
    Inna próba ze plyta meblowa:
    Na koniec może coś trudniejszego:
    Aha, i testowałem jeszcze udar, tyle że nieco później i mam jedno zdjęcie. Jednakże działa, daje radę, udało się powiesić półkę w pełni dzięki wkrętareczce z tematu:

Wnętrze wkrętarki
    Z ciekawości jeszcze zajrzałem do środka, ale nie demontowałem już np. przekładni:
    Silnik w środku jest szczotkowy.
    Przełącznik/kontroler szybkości to FA8-16/1. O dziwo można dostać w sieci zamiennik:

Ciekawostka - adapter na baterię
    Zaprojektowałem również własny adapter na baterię BL1830, który docelowo pozwolił mi ożywać kilka elektronarzędzi ze śmieci.
    Szczegóły tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3815553.html
    Ciąg dalszy jeszcze jest do opisania, ale poniżej zapowiedź rezultatów:

Ciąg dalszy tematu
    Trochę tych elektronarzędzi kompatybilnych z BL1830 już mam - wkrótce opiszę kolejne:
    I w przypadku kolejnych narzędzi nie będzie już tak źle jak tu. Ale to w kolejnych tematach...

Podsumowanie
    Na początku byłem dość mocno niezadowolony. Nigdzie w ofercie nie ma informacji, że dostanę produkt w takim stanie. Na szczęście sprzedawca stanął na wysokości zadania i dokonał częściowego zwrotu kosztów które poniosłem. Sama wkrętarka natomiast nie okazała się być taka zła.
    Nie korzystam z tej wkrętarki każdego dnia, ale już przyszło mi nią demontować łóżko, montować konstrukcje, wiercić otwór w radiatorze, a nawet i w ścianie (z udarem) i naprawdę się w każdej sytuacji przydała.
    Na koniec zaznaczę, że w żaden sposób ten temat nie ma być reklamą produktu który kupiłem. Wręcz przeciwnie, testuję produkty z Chin byście Wy nie musieli.
    A teraz pytanie do Was - co sądzicie o kompletowaniu sobie takiej serii elektronarzędzi kompatybilnych z jednym rodzajem ogniwa z Chin? Czy macie jakieś sprawdzone sklepy bądź oferty gdzie można kupić tańsze klony, czy też wolicie kupować w pełni firmówki?

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    p.kaczmarek2
    Level 26  
    Sherwod_90
    Level 1  
    Po co kupować chińską podróbę za 160 zł, której strach używać, jak na allegro jest oryginalna nowa MAKITA DDF453Z za 170 zł-200 zł.
    p.kaczmarek2
    Level 26  
    Jak kupowałem ją w maju to było kilkadziesiąt zł mniej, chyba w przecenie -20% czy ileś z Free Shipping z CZ. A tak to masz rację, ale jedni lubią grać w lotto a inni zamawiać w Chinach...
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Powiem tak - jak za 160 zł - przepłaciłeś. Po pierwsze całkowity brak szacunku do kupującego - stan wiertarki wskazuje na dość solidne przejścia... A zwrot 8 dolarów to jałmużna - za taki stan powinni zwrócić co najmniej 40% ceny lub wymienić na nowy produkt; Tym bardziej, że reklama nie zgadza się ze stanem faktycznym (inny uchwyt). W każdym razie sprzedawca na gwiazdkę nie zasługuje na pewno.
    Dalej - fakt faktem - 160 zł bez akumulatora i ładowarki za podróbę... Ile Cię wyniosło wszystko razem? W podobnej lub niższej cenie kupiłbyś na pewno lepszą (przynajmniej bez "przejść") i to kompletną.
    Co do reszty - w zasadzie nie ma co tu oceniać, bo większość wkrętarek zbudowana jest tak samo, i w dodatku z tych samych (lub identycznych) komponentów. Po droższych narzędziach można się spodziewać większej precyzji wykończenia - zwłaszcza przekładni i uchwytu - tanie różnią się w zasadzie tylko obudową i jakością plastiku.
    Kajox
    Level 17  
    Używanie tych zamienników aku i "ładowarki" jest moim zdaniem igraniem z losem. Miałem chwile to w rękach, ogniwa z dużą rezystancja wewnętrzna, ładowarka nagrzewa się strasznie. Skusiłem się kiedyś na te zamienniki mimo, że mam aku oryginalnych pewnie z 20 sztuk. Potrzebowałem klucz udarowy, którego nie będzie mi szkoda. Kupiłem zestaw klucz aku, ładowarka w okolicy 230 zł. Sprzedałem komplet i kupiłem później sam klucz udarowy. Ogólnie na te zamienniki narzędzi nie mogę narzekać. Klucz działa ponad rok sporadycznie używany w warsztacie elektronicznym. Tacie na prezent kupiłem zamiennik bezszczotkowej szlifierki kątowej i małą piłę łańcuchową. Na szlifierkę nie narzekał podczas używania. Piła kupiona z myślą o pomocy mu na ogródku działkowym. Na początku był sceptyczny i z 2 miesiące leżało nie używane. Jednak gdy w końcu postanowił spróbować to już używa i pochwalił, że nie głupi pomysł. Wiadomo oryginał to oryginał, dostępne części zamienne itd. Jednak tutaj cena czyni cuda i pomimo posiadania kilkunastu oryginalnych narzędzi mam jeden zamiennik w postaci drugiego klucza udarowego.
    E8600
    Level 39  
    p.kaczmarek2 wrote:
    Co sądzicie o kompletowaniu sobie takiej serii elektronarzędzi kompatybilnych z jednym rodzajem ogniwa z Chin?

Jak ktoś regularnie śledzi wyprzedaże ten dobrze wie, że decydowanie się na tylko jeden system baterii kompletnie niema sensu, zbyt dużo jest promocji lokalnie.
    Co do chińskich zamienników baterii Makity to ile we wkrętarce, która jest mało wymagającym narzędziem wystarczą to w innych narzędziach już niekoniecznie.

Test pojemności takich akumulatorów jak najbardziej byłby mile widziany bowiem z tego co widziałem na YT to te akumulatory potrafią mieć nawet mniej niż połowę pojemności opisanej na akumulatorze. Jeśli ma kolega możliwość to również pomiar Rw samych ogniw mile widziany.
    Zwrócić uwagę na kolumnę measured (zmierzone).

prosiak_wej
    Level 37  
    Za niecałe 200 zł kupiona "powystawowa" wkrętarka jednopiekielna (Einhell), która ma:

- dwa biegi
    - udar mechaniczny
    - silnik BLDC
    - futerko 13 mm
    - walizkę jak Milwaukee
    - sprawia wrażenie nowej, dopiero wypakowanej

Dlaczego Einhell?
    Baterie Li-ion 18 V takie same do posiadanych już dwóch wkrętarek, szlifierki i odkurzacza ręcznego. Również kamera Panasonic MS5 została przerobiona na zasilanie taką baterią. W planie mam jeszcze zrobienie prostego, dwubateryjnego powerbanku do laptopa - Lenovo T450 bez obaw pracuje, gdy zamiast zasilacza dostanie taką baterię. A czasem można kupić 2,5 Ah za niecałe 50 zł. :)

BTW.
    Ostatnio w lumpeksie widziałem cały karton nowych baterii do narzędzi Lidla po 20 zł sztuka. Szkoda, że nie były one jednopiekielne. :(
    popiol667
    Level 17  
    Za 200 zł można kupić w Lidlu wkrętarkę z baterią 20 V/2 Ah i ładowarką. Bateria pasuje do innych narzędzi z serii Parkside X 20 team. Wkrętarka zrobiona jak na wojnę. Przeżyła u mnie bez awarii dłużej, niż o wiele droższa Metabo (tzn. nie zepsuła się ani razu). Skręciłem nią szopę przy warsztacie, legary, podłogę na strychu. Mam też wkrętarkę udarową tej firmy. Złego słowa nie powiem. Upierniczyła już kilka bitów nasadowych przy wkręcaniu (a były niby udarowe). W pracy używam mniejszej 12 V wkrętarki z wypinanym futerkiem (zamiast niego mogę bezpośrednio wpiąć bita). Do rozkręcania/skręcania, sporadycznego wiercenia - od roku spisuje się bez zarzutu.

To wszystko z trzyletnią gwarancją door to door. Raz czy dwa razy kupiłem wadliwe elektronarzędzie w Lidlu. Podjechałem do sklepu w następny dzień po zakupie. Wymiana na inne lub zwrot pieniędzy bez jakichkolwiek problemów.

Kiedyś z ciekawości rozkręciłem tą baterię 20 V - pomiar napięć na wszystkich ogniwach, balanser chyba też był vs. Makita gdzie nie są kontrolowane napięcia na każdym ogniwie...

Więc zakup z Aliexpress za taką cenę jaką podał Autor, bez gwarancji raczej nie ma sensu. Zbyt mało człowiek ma czasu na hobby, żeby tracić go na byle jaki sprzęt.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Kajox wrote:
    Nie wiem od ilu lat już baterie maja kontrolę każdego ogniwa
    Mają bo muszą. To nie NiCd...
    A co do narzędzi z Lidla ogólnie... Wzorowany jest na sprzęcie markowym, z tym, że tylko wzorowany. Co z tego, ze funkcje (jak to wymienne futerko) są takie same jak np. w Bosch, jeżeli uchwyt lata i ma bicie rzędu milimetrów? Owszem, do prac budowlano-stolarskich (czy raczej ciesielskich) jest to wystarczające, ale spróbuj takim latającym wiertłem wywiercić precyzyjnie otwór 2 mm... I tak jest z większością narzędzi Parkside.
    popiol667
    Level 17  
    398216 Usunięty wrote:
    Mają bo muszą. To nie NiCd...

Zdarzają się Li-On bez kontroli każdego ogniwa.

398216 Usunięty wrote:
    A co do narzędzi z Lidla ogólnie... Wzorowany jest na sprzęcie markowym, z tym, że tylko wzorowany.

Ten markowy sprzęt jest tłuczony na tych samych maszynach, w tej samej fabryce, co sprzęty z Lidla. W dzisiejszych czasach marka to tylko puste słowo, np. Bosch czy Stanley itd. Więc sensu nie ma patrzenie się na markę. Lepiej kierować się warunkami gwarancji i wagą sprzętu...

398216 Usunięty wrote:
    Owszem, do prac budowlano-stolarskich (czy raczej ciesielskich) jest to wystarczające, ale spróbuj takim latającym wiertłem wywiercić precyzyjnie otwór 2 mm... I tak jest z większością narzędzi Parkside.

Z 10 szt. wkrętarek które posiadamy w firmie żadna nie ma bicia, używana głównie do raczej dokładnych rzeczy. Nawiasem, to warto korzystać przy precyzyjnym wierceniu z punktaka. Posiadam 3 szlifierki proste, szlifierki kątowe z Lidla, piłę ręczną, wkrętarkę. Żadna nie odbiega jakością od "firmowych" sprzętów. Na stołowej wiertarce (tej opuszczanej na listwie zębatej) wierciłem dokładnie otwory w panelach przednich.