Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak skuteczna jest ochrona, gdy MPD-310 pracuje w trybie oszczędzania energii?

marek_elektrk 04 Dec 2021 22:33 375 12
Optex
 • #1
  marek_elektrk
  Level 1  
  Czy ktoś z Państwa ma doświadczenie z czujkami ruchu MPD-310?
  Interesuje mnie, jak skuteczna jest ochrona, gdy czujka pracuje w trybie oszczędzania energii.
 • Optex
 • Optex
 • #3
  fred4u
  Level 26  
  Zależy co rozumiesz jako "skuteczną ochronę". W trybie ESAVE czujka po prostu wyłącza transmisje naruszeń na 3 minuty po przesłaniu sygnału. Oznacza to że system będzie "ślepy" przez kilka minut po wyjściu z domu, ale też będzie mniej odporny na zagłuszanie (mniej powtórzonych transmisji).
  Nie rozumiem dlaczego Satel w tych czasach proponuje jeszcze taką prymitywną bezprzewodówkę ale najwyraźniej musi być na to rynek.
 • #5
  fred4u
  Level 26  
  bhtom wrote:
  Nie dość że proponuje, to jeszcze ciągle rozwija

  Taki rozwój przez uwstecznianie ;)
  Ale najwyraźniej "CCC". Cena czyni cuda.
 • #6
  damian1987rr
  Level 9  
  Czyli to są słabe czujki ?
 • #8
  Ture11
  Level 38  
  Ja akurat mam MPD-310 w systemie Perfecta WRL. Nie odpowiem niestety w kontekście czułości, bo moje eksperymenty ograniczyły się tylko do ustawienia tej czujki w tryb nie-oszczędzania i miała on tylko działać jako gong. Dodatkowo, czujka nie była zamocowana, tylko leżała na boku w różnych miejscach. Powiem tak, w ten sposób to działało to kiepsko, po prostu. Dało się przejść przez korytarz bez wyzwolenia czujki; niemniej, jak pisałem, leżała ona na boku, co nie jest jej poprawnym ułożeniem.

  Potem czujnik zamontowałem na ścianie, ale wyłączyłem gong - po prostu wisi jako nieużywana. Powiem tyle - dwa razy bez większego powodu zgłosiła mi sabotaż, mimo niedotykania się do jej obudowy; sabotaż oczywiście odwołany sekundę później, więc nie jest to raczej kwestia, że coś pękło w obudowie.

  Jak wybierałem system Perfecta to nie myślałem o nim źle - ale powiem tak, mam w systemie bezprzewodowe: manipulator, syrena, kontaktron, dwa czujniki dymu, czujkę ruchu. Z tych wszystkich rzeczy, kontaktron, syrena i manipulator nigdy nie dały ciała. MPD - jak pisałem, czasem sabotaże bez powodu. Czujniki dymu to porażka, co prawda działają, ale średnio co 4 miesiące któryś czujnik się zacznie wygłupiać i otrzymujemy ciągle SMS-a: utrata łączności; potem "łączność ok" - co ciekawe, przeważnie na 15 smsów wysłanych przez pierwszą czujkę dymu, kolejne 3 będą pochodzić od drugiej czujki dymu, która nie powinna mieć problemów. Pomaga tylko wymiana baterii, choć czujnik nie sygnalizuje jej potrzeby, poziomy sygnału też są okay - wygląda to jednak tak, jak by pierwsza czujka nadawała niepełne ramki i przez to centrala nie "lubi" obu czujek...

  Inna sprawa, że nie dokonałem jeszcze aktualizacji firmware centrali, a wśród zmian podobno była "poprawa sposobu komunikacji z czujnikami RF".

  Dodano po 3 [minuty]:

  damian1987rr wrote:
  Czyli to są słabe czujki ?

  Ich wadą jest to, że są jednokierunkowe. Czujka musi raz na 15 minut nadać ramkę, a w centrali ustawiasz czas, po jakim (w przypadku nieodebrania żadnej ramki od czujnika) wyzwolona jest awaria. Jeśli ustawisz 2h czasu i czujnik akurat 8 ramek pod rząd nie da rady poprawnie przesłać do centrali, centrala zgłosi awarię. O dziwo, stracić te 8 ramek pod rząd jest łatwo, co jest aż dziwne (ale to znowu - na przykładzie czujników dymu..).
 • #9
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  Ture11 wrote:
  mam w systemie bezprzewodowe: manipulator, syrena, kontaktron, dwa czujniki dymu, czujkę ruchu. Z tych wszystkich rzeczy, kontaktron, syrena i manipulator nigdy nie dały ciała.


  Jeśli cały system masz oparty na bezprzewodówce, to ja na Twoim miejscu nie spał bym spokojnie...

  Ture11 wrote:
  czujnik akurat 8 ramek pod rząd nie da rady poprawnie przesłać do centrali


  To podczas czuwania... A co podczas "wizyty" intruza? Jeśli ta jedna ramka nie dotrze do centrali? Centrala milczy...

  Pozdrawiam.
 • #10
  Ture11
  Level 38  
  bhtom wrote:
  Jeśli cały system masz oparty na bezprzewodówce, to ja na Twoim miejscu nie spał bym spokojnie...

  Tak właśnie jest, ale spokojnie kolego, manipulator leży na stole a syrena na półce (z wlutowanym rezystorem by tylko lekko sygnalizowała). Generalnie jedyne, co w tym systemie ma działać, to czujniki dymu - reszta to bardziej stanowisko testowe centrali.

  bhtom wrote:
  To podczas czuwania... A co podczas "wizyty" intruza? Jeśli ta jedna ramka nie dotrze do centrali? Centrala milczy...

  Aż tak źle nie jest - podczas wizyty intruza czy po prostu zadymienia, czujniki wysyłają dużo pakietów chaotycznie, retransmisje są co mniej niż minutę. Tak więc myślę, że tu akurat problemu nie ma, ale problematyczne są właśnie te okresowe transmisje stanu.

  Tu na przykład naruszyłem czujnik wstrząsowo-kontaktronowy (jasno żółte "grube" transmisje to sygnał z czujnika, czas rejestracji to jakieś 11 sekund):

  Jak skuteczna jest ochrona, gdy MPD-310 pracuje w trybie oszczędzania energii?
 • #11
  fred4u
  Level 26  
  Sygnały z czujek które normalnie w ogóle nie powinny zgłaszać naruszeń (np czujek dymu) faktycznie mogą się dobrze "przebijać" (powtórkami).
  Pytanie czy taka sama strategia dotyczy czujek ruchu (czyli czujek, które w standardowej eksploatacji systemu mogą być regularnie pobudzane - gdy system nie czuwa)?
  System jednokierunkowy nie wie, czy centrala czuwa. Więc czujki w takim systemie nie mogą zbyt agresywnie powtarzać sygnałów (bo szybko zdoją baterię). Systemy dwukierunkowe mają tu dużą przewagę.
 • #12
  Ture11
  Level 38  
  fred4u wrote:

  Pytanie czy taka sama strategia dotyczy czujek ruchu


  Wygląda na to, że jedno naruszenie czujnika MPD-310 jest czterokrotnie retransmitowane w pierwszych sekundach, potem nie analizowałem.
  Być może słana jest para sygnałów "naruszenie" - "koniec naruszenia", ale to też dwukrotnie.

  Jak skuteczna jest ochrona, gdy MPD-310 pracuje w trybie oszczędzania energii?
 • #13
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  Ture11 wrote:
  Tak właśnie jest, ale spokojnie kolego


  Jestem spokojny... ;) Jeśli testujesz system i masz pilota "Satelowego" na 433 MHz, to uzbrój centralę, wciśnij i trzymaj przycisk pilota, a następnie pobudź czujkę. Uważaj tylko, bo pilot nadaje przez ok. 20 sekund, a potem z automatu się wyłącza.

  Ture11 wrote:
  Tak więc myślę, że tu akurat problemu nie ma


  Ja jednak myślę, że problem jest.
  Napisz o swoich przemyśleniach po teście... ;)

  Pozdrawiam.