Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Magnum MIG 280 DC inverter

fryko112 05 Dec 2021 10:46 384 9
 • #1
  fryko112
  Level 9  
  Witam, jakiś czas temu siadł mi migomat, mianowicie wieczorem coś tam spawałem, na drugi dzień po włączeniu i naciśnięciu spustu (bez dotykania materiału do spawania) zaświeciła się dioda "oc" później w trakcie szukania usterki (nieopatrznie odpiąłem jeden przewód z bloku mocy i włączyłem migomat) strzeliły tranzystory mocy (nie wiem czy to przez odłączenie tego przewodu czy nie), później zakupiłem całą płytę z tranzystorami mocy, jednak od innego migomatu (200zł tańsza) mój to magnum 280A, płyta jest od Schermana 250A, jest niemal identyczna, różni się tylko MOSFET-ami, moje 11A900V a w nowe 9A900V, no i jakieś minimalne różnice w oporach rezystorów. Migomat ożył, jednak spawa tylko na niskim napięciu, gdy ustawie wyższe napięcie, chwile spawa, po czym znów zapala się dioda "oc". czujnik temperatury jest rozwarty (jak zwierałem go na stałe, dioda zapalała się od razu po włączeniu) płyte WN z diodami przejrzałem, wszystko jest sprawne, sprawdziłem też tyrystor sterujący zabezpieczeniem termicznym, nie ma zwarć. gdzie szukać dalej?
 • #2
  gbksiazczak
  Level 27  
  fryko112 wrote:
  jednak spawa tylko na niskim napięciu, gdy ustawie wyższe napięcie, chwile spawa, po czym znów zapala się dioda "oc"

  Po mojemu, to nie ma co dalej szukać, płyta jest od mniejszej wersji i pełnej mocy pierwotnej nie da.
  Silnik 1.3 włożony w miejsce 1.6, nawet gdyby pasował mocowaniem,
  to nie da osiągów tego większego...
 • #3
  fryko112
  Level 9  
  Z tym że migomat spawa tylko gdy potencjometr jest ustawiony na 1-2 w skali na 10, więc jestem w stanie co najwyżej blachę pospawać.
 • #4
  gbksiazczak
  Level 27  
  fryko112 wrote:
  jest niemal identyczna, różni się tylko MOSFET-ami, moje 11A900V a w nowe 9A900V

  No właśnie ta niemal identyczność przekłada się na możliwość spawania....blachy (ale spawania).
 • #5
  SQ5AZP
  Level 29  
  Po pierwsze to pomimo identycznego niemalże wyglądu bloki te nie są kompatybilne.
 • #6
  fryko112
  Level 9  
  Przyszły mi części, naprawiłem starą płytę, migomat ruszył. Teraz pytanie czym zabezpieczyć płytkę? Jakiś preparat? Niby lakier, ale w przypadku kolejnej naprawy to jest straszna mordęga żeby go usunąć, i ciężko się lutuje, może jest coś co w razie potrzeby można w miarę łatwo usunąć, i również zabezpieczy płytkę?
 • #7
  SQ5AZP
  Level 29  
  Wyłącznie lakiery elektroizolacyjne! Jeżeli użyjesz zwykłego wiążącego w kontakcie z tlenem - to z późniejszą naprawą będziesz miał niewielki problem (lakier rozkłada się w temp. grotu lutownicy) Jeżeli zastosujesz zalewę chemoutwardzalną wzorem Kemppi - to będziesz miał pod górkę.
 • #8
  fryko112
  Level 9  
  Możesz polecić coś konkretnego, w przystępnej cenie?
 • #9
  SQ5AZP
  Level 29  
  A co rozumiesz pod terminem ,,przystępna''?
  Wszystkie lakiery elektroizolacyjne sprzedawane są w opakowaniach co najmniej kilogramowych. Do doraźnego ,,lepienia'' używam akrylowego/uretanowego bezbarwnego lub żółtego.
  Sprzedaje je TME.Link

  A tutaj masz ofertę firmy ,,piekarz''. Link
 • #10
  fryko112
  Level 9  
  Chyba zamówię ten plastik 70, lakierować będę i tak dopiero jak się ociepli, gdyż nie mam do tego warunków w garażu, narazie nic konkretnego do spawania się nie zapowiada, więc do wiosny przeżyje i z ubytkami w lakierze. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam