Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra Diora Junior - dziwne zachowanie po przestrojeniu.

Galaxisunitra123 05 Dec 2021 23:07 537 18
e-mierniki
    Galaxisunitra123
    Level 6  
    Witam. Przestroiłem odbiornik zgodnie z instrukcją, że:
    C-1 -12p
    C-5 -12p
    C-7 -33p
    C-13 -15p
    C-85 -15p
    Oprócz tego regulowałem czułość cewką L2, a zakres przesuwałem cewką L4. Radio niby odbiera różne stacje, ale dzwiek jest zaszumiony i dziwnie zniekształcony (nie wiem jak to opisać). Sprawdzałem napięcia na tranzystorach i są ok, sprawdzałem już chyba wszystko i już nie mam sił na ten odbiornik. Podpowie ktoś, co mógłbym jeszcze sprawdzić?
  • e-mierniki
    rnb_bolii
    Level 38  
    Witam. Z tymi nowymi kondensatorami to loteria też. Czasem nie trzymają tych parametrów co na nich widnieje. C85 zmień na fabryczny. Zobacz czy pomoże. Ja czasem zmieniam ich pojemność, niż to co podane w opisach przestrojenia. Np. o 2pf więcej.
    Ps. Nie wiemy też jaka "antena" i czy coś czasem nie "sieje" w pobliżu i zakłóca odbiór...
    Daj fote jak to wygląda.
    Galaxisunitra123
    Level 6  
    rnb_bolii wrote:
    Witam. Z tymi nowymi kondensatorami to loteria też. Czasem nie trzymią tych parametrów co na nich widnieje. C85 zmień na fabryczny. Zobacz czy pomoże. Ja czasem zmieniam ich pojemność, niż to co podane w opisach przestrojenia. Np. o 2pf więcej.
    Ps. Nie wiemy też jaka "antena" i czy coś czasem nie "sieje" w pobliżu i zakłuca odbiór...
    Daj fote jak to wygląda.

Nawet gdy dawałem C85 oryginalne to było tak samo. Antena to kawałek dość długi przewodu od lampek choinkowych (przewod jest gruby i dość długi). Dam foty kiedy indziej, bo póki co próbowałem zamontować oryginalne.
    mam_pytanie
    Level 20  
    Quote:
    Radio niby odbiera różne stacje, ale dzwiek jest zaszumiony i dziwnie zniekształcony

1. Może być rozstrojony tor pośredniej częstotliwości. Nie widać śladów dłubania przy filtrach kubkowych L5 do L9 oraz L12 i L13?

2. Może też być niedostrojenie wzmacniacza wejściowego.
    Dla sprawdzenia, znajdź w miarę dobrze odbieraną stację, równolegle do C5 dolutuj trymer i staraj się znaleźć takie ustawienie L2, w którym, podczas regulacji trymerem, znajdziesz najlepszy odbiór w dwóch położeniach jego pokrętła.
    Czyli tak:
    Poszukaj stacji.
    Podłącz trymer. Być może, ta operacja całkowicie rozstroi obwód - nie przejmuj się, pokręć trymerem lub rdzeniem L2 tak, żeby złapać stację ponownie (patrz uwaga 1).
    Dalej, kręć trymerem, aby sprawdzić, czy najlepszy odbiór występuje w dwóch położeniach jego pokrętła.
    Jeśli tak jest i odbiór jest poprawny - niezaszumiony - oznacza to, ze obwód wejściowy ma możliwość dostrojenia. Musisz wówczas starać się dobrać wartości L2 i C5 tak, aby zapewnić współbieżność strojenia w całym zakresie. Jeśli będziesz chciał pozostawić trymer w obwodzie na stałe, być może C5 trzeba będzie nieco zmniejszyć. Zobaczysz.
    Jeżeli tak jest, ale odbiór nadal jest zniekształcony, prawdopodobnie patrz punkt 1, ale nie postępuj pochopnie i nie próbuj już w tej chwili stroić pośredniej. Bez sprzętu jest to w zasadzie awykonalne. Zepsuć zaś ustawienia rdzeni cewek (jeśli jednak są dobre) można bardzo łatwo.

Uwaga 1:
    Być może, w trakcie całej operacji strojenia trzeba będzie również lekko dostrajać heterodynę, czyli minimalnie używać pokrętła skali radia. Kondensator sprzęgający C6 ma dość dużą wartość i dłubanie w obwodzie wejściowym może wpływać na częstotliwość generatora. To wada - nie powinno tak być - ale się zdarza.
    Wpływ taki objawia się tym, że nawet po pozornie dobrym zestrojeniu, udaje się złapać czysty odbiór, ale powolne kręcenie gałką skali powoduje dziwne objawy. Np. sygnał polepsza się, pogarsza i znów polepsza albo najgłośniejszy dźwięk jest zniekształcony, zaś czysty, tuż obok na skali, ale za to cichszy.

Uwaga 2:
    Regulacje rdzenia L2 ogranicz do minimum. To bardzo delikatny element. Jeśli kręci się ciężko, postaraj się go wykręcić i oczyścić, podobnie jak gwint w karkasie.
    Rdzeń powinien kręcić się lekko, za pomocą zapałki lub ewentualnie kawałka spiłowanego w "śrubokręt" drutu miedzianego lub aluminiowego.
    Na zakończenie całej zabawy, kiedy już osiągniesz zadowalające wyniki, kapniesz kroplę wosku na rdzeń i będzie ok. - nie ruszy się.
  • e-mierniki
    mam_pytanie
    Level 20  
    Musiałbyś zaopatrzyć się przynajmniej w drugi, sprawny odbiornik, który będziesz mógł rozkręcić i do niego się podłączyć.
    Wówczas, osobno zestroisz głowicę - na najlepszy odbiór w spranym radiu - i osobno tor p.cz.
    W torze p.cz. nieco problematyczne może być dostrojenie L5-6, ale przy odrobinie cierpliwości da się to zrobić tak, aby uzyskać w miarę poprawny odbiór.
    Galaxisunitra123
    Level 6  
    Witam po przerwie. Wczoraj postanowiłem, że zamontuję te same kondensatory co poprzednio, z tą różnicą, że w miejsce C13 wstawiłem kondensator 8.2 pf i do niego równolegle trymer, i w miejsce C5 dałem 6.8 pf i także równolegle trymer. W miejsce C85 dałem równolegle połączone 15 pf i 12 pf, żeby było tak jak w oryginale (27 pf). Efekt ten sam - stacje jakieś tam odbierają, ale zaszumione i nie da się tego słuchać. Dodam że na koniec niechcący wyrwałem cewkę L1. Teraz na UKF jest tylko przydźwięk wzmacniacza. Czyli jak, już po radiu?[/youtube]
    rnb_bolii
    Level 38  
    Witam. Ale nie można tak że wstawiasz kondensator i do tego trymer równolegle. To nie zadziała.
    Pokaż co z tą cewką L1 napochałeś. Można wypruć z innego tunera pochodnych tej konstrucji.
    Galaxisunitra123
    Level 6  
    rnb_bolii wrote:
    Witam. Ale nie można tak że wstawiasz kondensator i do tego trymer równolegle. To nie zadziała.
    Pokaż co z tą cewką L1 napochałeś. Można wypruć z innego tunera pochodnych tej konstrucji.

W instrukcji przestrajania było napisane, że można dać mniejsze kondziory i równolegle trymery. Próbowałem nawet bez tych kondziorow z samymi trymerami i radio nadal odbierało zaszumione stacje. Chyba to radio się do niczego już nie nadaje, a szkoda, bo wizualnie jest niemal idealne.
    rnb_bolii
    Level 38  
    A nie zwarłeś gdzieś ścieżek przy lutowaniu?
    Czy napięcia masz zgodne na tranzystorach BF (niby sprawdzałeś, ale sprawdź jeszcze raz, warto by je wylutować i sprawdzić miernikiem czy sprawne), punktach, wg schematu?
    Może któryś C pF jest wadliwy...
    Galaxisunitra123
    Level 6  
    rnb_bolii wrote:
    A nie zwarłeś gdzieś ścieżek przy lutowaniu?
    Czy napięcia masz zgodne na tranzystorach BF( niby sprawdzałeś, ale sprawdź jeszcze raz, warto by je wylutować i sprawdzić miernikiem czy sprawne), punktach, wg schematu?
    Może któryś C pF jest wadliwy...

Raczej na pewno nie zwarłem, te napięcia sprawdzę w wolnym czasie (może jutro).
    Galaxisunitra123
    Level 6  
    Wczoraj nudziło mi się, więc zajrzałem do radia. Okazało się jednak, że jedna ze ścieżek jest zwarta. Rozwarłem ją, i okazało się, że radio zaczęło cicho szumieć. Zamiast cewki wsadziłem dwa dławiki na próbę w taki sposób aby były bardzo blisko siebie. Podłączyłem antenę i radio odebrało jedną stację, co mnie bardzo zaskoczyło, stacja była odbierana w niesamowicie dobrej jakości. Pozostaje mi zdobyć jakoś tą cewkę.
    Andrzej L.
    Level 31  
    Wejściowe cewki głowic większości odbiorników stołowych Unitra, z wejściem antenowym 300 Ohm, były podobne. Ta cewka przecież nie miała tysięcy zwojów aby był problem ją odtworzyć. Nawet jak ją wyrwałeś, to przeważnie szpilki zostają w druku i zrywa się tylko końcówka uzwojenia. Nie pokazałeś do teraz jak wygląda ta L1 po awarii. Raptem tam po kilka zwojów jest, podobna cewka była np. w Śnieżce R-206, w Śnieżniku DMT-410, więc jak zniszczenie jest jak po wybuchu to podpatrzeć z podobnego odbiornika i nawinąć od nowa.
    Galaxisunitra123
    Level 6  
    Andrzej L. wrote:
    Wejściowe cewki głowic większości odbiorników stołowych Unitra, z wejściem antenowym 300 Ohm, były podobne. Ta cewka przecież nie miała tysięcy zwojów aby był problem ją odtworzyć. Nawet jak ją wyrwałeś, to przeważnie szpilki zostają w druku i zrywa się tylko końcówka uzwojenia. Nie pokazałeś do teraz jak wygląda ta L1 po awarii. Raptem tam po kilka zwojów jest, podobna cewka była np. w Śnieżce R-206, w Śnieżniku DMT-410, więc jak zniszczenie jest jak po wybuchu to podpatrzeć z podobnego odbiornika i nawinąć od nowa.

Jutro pokażę tą cewkę. Zgubiłem gdzieś oryginalny drucik. Wiem że ktoś kiedyś wsadził w jej miejsce symetryzator i też działało.
    Galaxisunitra123
    Level 6  
    Cóż, dalej walczę z tym zabytkiem, cewkę nawinąłem tak jak jest na schemacie, w miejsce rdzenia wsadziłem śrubę. Radio działa. W miejsce c5 dałem 12pF, a w miejsce c13 jest trymer, na miejscu c85 jest 15pF, a w miejsce c7 - 33pF. Udało mi się póki co odebrać górę UKF od 97.4 do 104.7. Co jeszcze mogę zrobić, by wskoczył dół?

Tutaj zdjęcia tego co porobiłem, jakby co - c5 jest wlutowany od dołu.
    mam_pytanie
    Level 20  
    Quote:
    Udało mi się póki co odebrać górę UKF od 97.4 do 104.7. Co jeszcze mogę zrobić, by wskoczył dół?

Jeżeli masz to rozciągnięte na całej skali, raczej bez dodania przynajmniej jednego zwoju do L4 i pewnie do L2, się nie obędzie.
    Odczep L4 na tej samej wysokości lub pół do jednego zwoju w górę.
    Do tego korekcja - zmniejszenie pojemności C13 i ew. C5.
    Jeśli i to nie pomoże, trzeba będzie dodać C82 i C93:

Quote:
    w miejsce rdzenia wsadziłem śrubę

Ci powiem - mistrzostwo. Lepiej o straty postarać się nie mogłeś.
    Daj chociaż mosiężną lub zostaw to bez rdzenia.
    W tym filtrze chodzi o dobre sprzężenie między cewkami - zwoje jednej umieść między zwojami drugiej.
    Andrzej L.
    Level 31  
    Jest podejrzenie, że heterodyną stoisz o MINUS 10,7MHz względem odbieranej częstotliwości, stąd taki wąski zakres odbierania. Bez częstościomierze potwierdzeniem gdzie heterodyna oscyluje będzie inny sprawny odbiornik, którym trzeba odebrać heterodynę Juniora, lub wizualnie namierzyć heterodynę Juniora odbiornikiem na gwizdku SDR.
    Ponoć odbierasz tylko i wyłącznie zakres 97,4 do 104,7MHz. Czyli jak rozumiem, gdy agregat strojeniowy ustawisz na max pojemność (aluminiowe okładki schowane jedne w drugie, blokada dalszego kręcenia ośką kondensatora) to odbierasz stację na 97,4MHz a ustawiając agregat w drugie skrajne położenie, na najmniejszą pojemność (okładki wykręcone i dalej już ośką się nie da kręcić bo blokada mechanizmu obrotowego) odbierasz najwyżej 104,7MHz? Odróżniaj blokadę wprowadzaną od źle założonej linki do skali, od konstrukcyjnej blokady kondensatora strojeniowego, by nie okazał się, że sama linka skala ze wskazówką blokuje dalszą możliwość kręcenie ośką - mimo, że dałoby się tam jeszcze przekręcić gdyby nie blokująca kręcenie ośką błędnie założona linka skali.
    Ustawiając odbiór w okolicy 98,7MHz czy na innym sprawnym odbiorniku odbierzesz ciszę w okolicy 88MHz?
    Ustawiając odbiór na to obecnie końcowe 104,7MHz czy łapiesz innym odbiornikiem ciszę w okolicy 94MHz?
    Jeżeli tak jest, oznacza że stoisz błędnie heterodyną o 21,4MHz za nisko.
    Gdy heterodyna pracuje prawidłowo, czyli PLUS 10,7MHz względem częstotliwości stacji odbieranej, to ustawiając odbiornik na odbiór w okolicy 96,3MHz powinieneś odebrać na drugim sprawnym odbiorniku ciszę w okolicy 107MHz.
    Jeżeli ją tam odbierzesz to już połowa sukcesu.