Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przerywacz - przekaźnik cykliczny lampy sygnalizacyjnej 12V/ 10A

spec220 06 Dec 2021 00:30 2202 2
  • Przerywacz - przekaźnik cykliczny lampy sygnalizacyjnej 12V/ 10A
    Witam wszystkich.
    Dziś pragnę zaprezentować konstrukcję podobnego rozwiązania które przedstawiłem w poprzednim artykule.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3844838.html
    Rozwiązanie powstało głównie z ciekawości, a dokładniej sprawdzenia sprawności układu przy zastosowaniu innych tranzystorów wykonawczych (świeżo zamówionych), jak również sugestii kolegi W.P. ("Nie mam teraz praktycznej możliwości sprawdzenia, ale intuicja podpowiada mi, że bipolarny, jako element z wyraźniej niż w MOS określonym progiem rozpoczęcia przewodzenia zapewniłby większą stromość załączania"), którą obiecałem wolnym czasem sprawdzić.
    Prezentowany układ został dodatkowo przeze mnie uproszczony ze względu na negatywne komentarze w poprzednim artykule dotyczące poziomu skomplikowania przerywacza.
    Urządzenie zostało uproszczone o tranzystor inicjujący, jak również parę elementów które nie są wymagane do poprawnego działania tego rozwiązania. Dodatkowo została zmieniona wartość diody zenera z 6,8V na 5,6V z powodu przesunięcia punktu przełączenia tranzystora Q2 pracującego w zatrzasku z tranzystorem Q1
    W efekcie uzyskałem uproszczoną wersję przekaźnika z dwoma wyprowadzeniami, jednak gdyby ktoś potrzebował trzech wyprowadzeń NO/ NC, to może w obecnym rozwiązaniu dorzucić drugi tranzystor mocy na wzór schematu z poprzedniej wersji.

Tak wygląda schemat uproszczony.

Opisu działania nie zamieszczam, ponieważ nie odbiega on stanowczo od poprzedniej aplikacji.

Natomiast przerywacz który zbudowałem docelowo bazuje na poniższym schemacie.
    Przerywacz - przekaźnik cykliczny lampy sygnalizacyjnej 12V/ 10APrzerywacz - przekaźnik cykliczny lampy sygnalizacyjnej 12V/ 10A
    Jak widać w układzie występuje nietypowa wartość pojemności C2 - 14uF złożona z trzech równoległych kondensatorów 4,7uF. Oczywiście można to zrobić na jednym kondensatorze ceramicznym 22uF oraz odpowiednio dobranych rezystorach R2 i R3.
    W układzie można też zastosować kondensator elektrolityczny, z tymże ów może wymagać innych wartości rezystorów R2, R3 dla częstotliwości taktowania ok. 90 cykli na minutę.

Strona praktyczna urządzenia;
    -PCB po ręcznym wykonaniu pisakiem, oraz wytrawieniu.
    Przerywacz - przekaźnik cykliczny lampy sygnalizacyjnej 12V/ 10A Przerywacz - przekaźnik cykliczny lampy sygnalizacyjnej 12V/ 10A
    -Emalię wyczyściłem zwykłym druciakiem kuchennym.
    Przerywacz - przekaźnik cykliczny lampy sygnalizacyjnej 12V/ 10A Przerywacz - przekaźnik cykliczny lampy sygnalizacyjnej 12V/ 10A
    -Teraz kolej na sam montaż podzespołów.
    -Radiator podobnie jak w poprzednim artykule wykonałem z drutu miedzianego, ale tym razem 0,5mm2
    Przerywacz - przekaźnik cykliczny lampy sygnalizacyjnej 12V/ 10A Przerywacz - przekaźnik cykliczny lampy sygnalizacyjnej 12V/ 10A Przerywacz - przekaźnik cykliczny lampy sygnalizacyjnej 12V/ 10A
    -Efekt końcowy.
    Przerywacz - przekaźnik cykliczny lampy sygnalizacyjnej 12V/ 10APrzerywacz - przekaźnik cykliczny lampy sygnalizacyjnej 12V/ 10APrzerywacz - przekaźnik cykliczny lampy sygnalizacyjnej 12V/ 10APrzerywacz - przekaźnik cykliczny lampy sygnalizacyjnej 12V/ 10APrzerywacz - przekaźnik cykliczny lampy sygnalizacyjnej 12V/ 10APrzerywacz - przekaźnik cykliczny lampy sygnalizacyjnej 12V/ 10A

-Prezentacja urządzenia;

Możliwe sposoby zastosowania przerywacza;

Podsumowanie:
    -W przeprowadzonych testach uzyskałem założony cel z jednoczesnym zachowaniem prostoty tego rozwiązania.
    Układ wykazuje znacznie większą sprawność dla większego prądu w porównaniu do poprzedniej wersji, co umożliwia bezpieczną obciążalność prądową 10A z delikatnie odczuwalną ilością ciepła, na mniejszym radiatorze.
    -Koszt prezentowanej konstrukcji nie przekracza 2zł.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    spec220
    Level 28  
    spec220 wrote 2088 posts with rating 591, helped 4 times. Been with us since 2019 year.
    User removed account
    Level 1  
    spec220
    Level 28  
    P_otr_k wrote:
    Między bramką a źródłem nie powinno być rezystora?

Racja, gdzieś mi umknął. (Efekt przemęczenia)

P_otr_k wrote:
    Bazowanie na stromości charakterystyki wejściowej tranzystora to raczej słaby pomysł. Warto dodać parę elementów i uzyskać przerzutnik z prawdziwego zdarzenia.

Stromość jest wystarczająca. Przy MAX obciążeniu 10A (obydwa włókna żarówki H4 załączone. 55W i 60W. Aku po bezpośrednim naładowaniu) radiator jest delikatnie ciepły...