Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem przy laczeniu sygnalu RTV i SAT

tomper 02 Lis 2005 12:51 6642 12
  • #1 02 Lis 2005 12:51
    tomper
    Poziom 10  

Witam Wszystkich,

mam problem przy łączeniu sygnału RTV i SAT w jeden kabel i wszystkim chętnym do pomocy "forumowiczom" będę niezmiernie wdzięczny:)

Otóz posiadam antenę SAT z jednym konwerterem LNB oraz antene szerokopasmowa RTV ze wzmacniaczem, które to za radą znajomego połączyłem sumatorem pozwalającym na zasilanie prądem wyjscia RTV. Po połączeniu zestawu sygnał RTV faktycznie się wzmocnił (zasilany jest przez tuner SAT) ale obraz z satelity kompletnie siadł - tzn. strasznie snieży. Po odłączeniu kabla RTV problem znika i obraz z satelity jest ostry jak przysłowiowa żyleta. Dodam, ze sumator umieszczony jest na ścianie pod czaszą anteny SAT, natomiast kabel RTV "zrzucony" jest z dachu - jakies 20 m. Sumator mam firmy telmor, tuner Ferguson 3018.

Czy problem to kwestia ustawień w tunerze czy też przyczyna tkwi w niepoprawnej instalacji? A może sumator jest wadliwy?

Za pomoc z góry wielkie dzięki!

tomper

0 12
  • Sklep HeluKabel
  • #2 02 Lis 2005 17:01
    genek75
    Poziom 20  

Witam

Do sumowania sygnału SAT i TV słurzą specjalnie przeznaczone do tego sumatory.

http://ed.vector.com.pl/244545.xml

A przyczyn pogorszenia się sygnału SAT może być wiele:
    -to iż wzmacniacz od anteny naziemnej dostaje 18V zasilania a powinien 12V
    -to iż sygnał naziemny ma o wiele wyrzszy poziom i zakłóca sygnał SAT
    -to iż twój sumator pracuje do 1000MHz a powinien do 2500MHz

Najlepszym rozwiązaniem w twoim przypadku było by zasilanie anteny naziemnej z zasilacza, a potem dosumować sygnał TV bez napięcia do Satelitarnego

Pozdrawiam
    Genek

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 02 Lis 2005 20:06
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

WItam

Uważam, że zasillanie wzmacniacza anteny naziemnej poprzez wyjście tunera SAT nie jest poprawne - płytka dostaje max 18V (a według zaleceń powinna 12V) wzmacniacz pobierze większy prąd, co spowoduje niepoprawne zasilenie konwertera - co za tym idzie destabilizacje jego pracy.
    Dlatego lepiej, jakbyś osobno zasilił antenę naziemną - tzn zasilaczem 12V.

Pzdr

0
  • #4 02 Lis 2005 20:51
    tomper
    Poziom 10  

Witam,

Dzięki za odpowiedzi. Problem jednak w tym, że mam wpuszczony do mieszkania jeden kabel. Sumator mam na ścianie zewnętrznej i w związku z tym marne szanse na podłączenie tam dodatkowego zasilania;(

Dziwi mnie jednak to, ponieważ na opakowaniu sumatora mam nawet narysowany taki schemat jego podłączenia, gdzie antena RTV dostaje napięcie bezpośrednio z tunera SAT... Na sumatorze jest też naklejka, gdzie wyraźnie zaznaczone jest gdzie podłączyc odpowiodnią antenę z podziałem na "przepuszczane" zakresy (dla SAT 950-2400 MHz a dla RTV 87,5-862 z dodatkowym dopiskiem U wy +12V).

Wiem też od znajomego, że u niego pewien monter tak też podłączył cały zestaw i hula (nie mogę niestety zobaczyc co tam dokładnie porobił na dachu).

Czy problemem może byc np. polaczenie dwoch anten szerokopasmowych na dachu jednym kablem? Niestety tak zrobilem podczas ostatniej wspinaczki. Tzn. kabel z dołu wpięty jest do nowej z płytką wzmacniacza i od razu z stamtąd do drugiej....

Dodatkowe sugestie mile widziane...

Pozdrawiam

tomper

0
  • #5 03 Lis 2005 08:28
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam

Wyjaśniłeś wszystko.
    Prawdopodobnie zwrotnica ma stabilizator w środku - i podaje prawidłowe napięcie. Problem może tkwic (lub na pewno jest) w połączonych dwóch antenach szerokopasmowych. Zobacz co się dzieje z napięciem wychodzącym z tunera, kiedy podłączasz te anteny. (najłatwiej jak otworzysz tuner).

Prawidłowa instalacja powinna być oparta na zwrotnicy antenowej, która zsumowałaby Twoje anteny, jednak nadal zasilanie tylko z tunera Sat może być niewystarczające.

Bez takiego wykonania (czyli dołożenia następnych przewodów) instalacja Twoja nie będzie poprawna, nawet jeżeli zadziała - mogą z nią być ciągłe problemy.

tomper napisał:
    Witam,

Czy problemem może byc np. polaczenie dwoch anten szerokopasmowych na dachu jednym kablem? Niestety tak zrobilem podczas ostatniej wspinaczki. Tzn. kabel z dołu wpięty jest do nowej z płytką wzmacniacza i od razu z stamtąd do drugiej....

Dodatkowe sugestie mile widziane...

Pozdrawiam

tomper

0
  • #6 05 Lis 2005 09:43
    tomper
    Poziom 10  

Witam,

dzieki za info. Dzisiaj - jesli pogoda pozwoli - wchodzę na dach i odłączam druga antenę. Nurtuje mnie tylko jedno pytanie. Czy oznacza to, że nie będę mógł podłączyc w ogóle drugiej anteny RTV? Chodzi o to, że nie odbieram teraz na szerokopasmówce TVN-u i z tego co wyczytałem na tym forum, to nalażełoby podłączyc drugą antenę kierunkową typu Yagi...

Pozdrawiam

tomper

0
  • #7 05 Lis 2005 10:01
    SlaweK
    Poziom 43  

Tu jest mały kłopot przy łączeniu takich anten. We Wrocławiu TVN chodzi na 56 kanale to jest na częstotliwości około 800MHz a pasmo satelitarne zaczyna się od 700MHz i jeśli na tej częstotliwości jest pusto to odbiór będziesz miał ale dość często się zdarza z sumatorami że tłumią na tych częstotliwościach i zwykle jest kłopot, albo trzeba dobierać sprzęt który akurat się w tej kombinacji sprawdza albo puszcza się to jednak osobnymi kablami. Myślę ze jeśli zależy Ci na TVNie (56k) i Polsacie (59k) to jednak osobne kable i nieco lepsza antena, choćby dlatego że Polsat nadaje z dość dużą mocą ze Ślęży a TVN z Żurawiny stosunkowo słabo co też daje dość duży kąt w zależności w jakiej części Wrocławia mieszkasz. Proponuję przejść się do sklepu Polkatu na ul. K. Wielkiego a tam pani Ci coś doradzi bo ma takich klientów po kilku dziennie. ;)

SławeK

0
  • #8 06 Lis 2005 12:58
    tomper
    Poziom 10  

no niestety lipa... Odłączyłem drugą antenę RTV i dalej na nowym sumatorze (tym z przepuszczaniem napięcia na 12V na RTV) sygnał SAT jest cały zasnieżony :(

w mieszkaniu nie mogę puścic drugiego kabla, bo wszystko przykryte jest po remoncie regipsami....

chyba nie pozostaje mi nic innego jak wezwac fachowca...

dzieki za posty

tomper

Dodano po 5 [minuty]:

SlaweK - czy znasz może sprzęt, które akurat w tej kombinacji mógłbys polecic? Teraz próbuje na sumotorze Telmoru ZWS-211 i jest lipa....

tomper

0
  • #9 06 Lis 2005 22:53
    tomarex
    Poziom 24  

Witam.
    Nic nie napisałeś jak masz rozdzielony sygnał w mieszkaniu.
    Do rozdzielenia służą specjalne gniazdka RTV/SAT np GFS-210
    lub GCS-310
    Gniazdo musi być wykonane tak jak zwrotnica ta u góry, tylko odwrotnie podłączone, aby oddzieliło sygnał SAT od naziemnego.
    Bywają gniazda które na każdym wyjściu przepuszczają pełne pasmo - takie się nie nadają.
    Pozdrawiam.

0
  • #10 06 Lis 2005 23:22
    ma23rek
    Poziom 15  

Usuń z anten wzmacniacze .Sygnał tv możesz wzmocnić na dole po rozdzieleniu na sat i tv.Wzmacniacz zasilany osobnym zasilaczem.Zastosuj zwrotnice ,która separuje wyjścia tv od zasilania sat.

0
  • #11 07 Lis 2005 00:39
    SlaweK
    Poziom 43  

Coś mi się wydaje że tu kolega robi błąd z zasilaniem wzmacniacza.
    Cytat "Odłączyłem drugą antenę RTV i dalej na nowym sumatorze (tym z przepuszczaniem napięcia na 12V na RTV) sygnał SAT jest cały zasnieżony"

Tu wygląda że coś jest nie tak. Więc jeszcze raz jak to ma wyglądać.
    Antena lub anteny naziemne ze wzmacniaczem (który może być na dachu lub już na strychu) schodzą na strych. Tam montuje się zasilacz z separatorem zasilania tak by za separatorem już zasilania nie było. Taki sygnał wprowadzasz do sumatora ANT i SAT i oczywiście sygnał z konwertera anteny sat. Z niego wychodzi sygnał na dół, do pokoju, w którym jest gniazdko które to rozdzieli na TV i SAT ew jeszcze RADIO jeśli masz antenę radiową.
    Podejrzewam że upierasz się zasilać antenę naziemną z pokoju lub przez sumator TV i SAT i to właśnie jest błąd. DO SUMATORA TV/SAT nie może dochodzić zasilanie ani nie może przez niego ono przechodzić. Musisz zamontować zasilacz na strychu, tam gdzie jest sumator ale przed nim.
    Przepraszam że tak łopatologicznie tłumaczę ale widzę że chyba kolega nie rozumie zasad tym rządzących.

Jest w tym układzie kilka miejsc które mogą sprawić kłopot. Nie każdy ma możliwość zamontowania zasilacza na strychu bo tam nie ma gniazdka sieciowego, na to nie ma rady poza dostarczeniem zasilania na strych.
    Drugie miejsce to wzmacniacze w antenie TV, niektóre tak sieją zakłóceniami że mogą sprawić kłopot i niestety, trzeba czasem kilka przebrać.
    Trzecie miejsce to kabel w ścianie. Miałem taki przypadek że wycinał wszystko powyżej 1GHz i z SAT chodziło tylko kilka programów. To dość trudno zdiagnozować niewprawnemu, ogólnie antena sat musi trochę tego sygnału dostarczyć bo każdy element w torze go tłumi więc 60cm nawet do cyfrówki to może okazać się trochę za mało, szczególnie mało dokładnie ustawiona.
    Czwarte miejsce to już o tym pisałem, nakładanie się pasma i wycinanie przez sumator częstotliwości powyżej 700MHz czyli powyżej bodaj 42kanału czyli we Wrocławiu TV3 a TVN nadaje na 56k i Polsat na 59k.
    W sumie to trywialna instalacja i większości praktykom nie powinna sprawiać kłopotu.

Żebyście widzieli moją prowizorkę która już kilka lat działa, 2 anteny, jedna z 4 LNB i mała do szperania teraz na 30W. Z 4 LNB są typu TWIN i do DiseqC 2.0 schodzą to salonu. Pozostałe przez switcha x4 schodzą do warsztaciku i z niego mam dostęp do 5 pozycji sat. Z salonu gdzie naziemna dochodzi z rozgałężnika x4 wychodzi jednym gniazdem do tv i sat przechodzi przez tuner, wraca z wyjścia tunera na strych drugim gniazdem, wchodzi do sumator TV/SAT, schodzi do kuchni gdzie znów jest rozbita na gnieżdzie. Naziemne anteny to zestaw z Polkatu 12 el, 16 elementów i radiówka, chodzące razem na wznacniaczu WA9 (sztuka selekcjonowana w serwisie Polkatu za flaszkę).
    Ostatnio do testów dołączyłem antenę logarytmiczną z SOWARu bo testowałem odbiór DVBT na swoim terenie i był całkiem przyzwoity ale kanałów ubyło więc zrezygnowałem z niego.

SławeK

0
  • #12 07 Lis 2005 09:27
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

SlaweK napisał:
    ........
    Tu wygląda że coś jest nie tak. Więc jeszcze raz jak to ma wyglądać.
    Antena lub anteny naziemne ze wzmacniaczem (który może być na dachu lub już na strychu) schodzą na strych. Tam montuje się zasilacz z separatorem zasilania tak by za separatorem już zasilania nie było. Taki sygnał wprowadzasz do sumatora ANT i SAT i oczywiście sygnał z konwertera anteny sat. Z niego wychodzi sygnał na dół, do pokoju, w którym jest gniazdko które to rozdzieli na TV i SAT ew jeszcze RADIO jeśli masz antenę radiową. .....

SławeK

Witam

Ja także stosuje układ jaki kolega opisuje - jednak tutaj temat jest inny - prawdopodobnie zwrotnica jaką kolega stosuje jest taka:

http://www.telmor.pl/WK/Karta?gr=167&deal=Telmor

czyli nie wymaga ona stosowania zasilacza do anteny ze wzmacniaczem - zasilanie jest brane z tunera sat (który powinien na czuwaniu także podawać napięcie).

pzdr

0
  • #13 07 Lis 2005 10:04
    SlaweK
    Poziom 43  

Oczywiście, coraz to nowsze klocki się pojawiają. Nie robię na codzień anten i nie śledzę rynku. Przy okazji mała uwaga, dobrze jest stosować klocki jednego sprawdzonego producenta jak Telmor. Badmor, Vector, Polkat.... Z reguły tam gdzie sygnał naziemny jest dość mocny i wolny od odbić i zakłóceń takie układanie klocków nie sprawia problemów. Schody zaczynają się przy gorszych warunkach odbiorczych. Więc podstawą jest dobra antena naziemna a nie bazarowa siatka z siejącym wzmacniaczem.
    Taki sprzęt prawidłowo zamontowany działa nawet ponad 10lat bezproblemowo i pojawienie się nowych kanałów czy możliwości odbioru dopiero zmusza do rozbudowy. Warto o tym pamiętać a producenci na swoich stronach podają przykłady takich instalacji i choć to trochę kosztuje to myślę ze warto za to kupić sobie komfort. Dodam ze dobre sklepy z antenami (jak wrocławski Polkat) umożliwiają zwrot niezniszczonego sprzetu w ciągu 5 dni jeśli nie sprawdzi się w danych warunkach odbiorczych co bardzo się im chwali. :)

SławeK

0