Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Regulacja częstotliwości pracy zegara na radzieckim układzie scalonym

mkpoz 06 Dec 2021 16:35 282 10
Tespol
    mkpoz
    Level 10  
    Witam wszystkich. Postanowiłem zbudować zegar oparty na popularnym przed laty radzieckim układzie КР145ИК1901 (КР145ИК1911). Czas wyświetla na bardzo klimatycznym również radzieckim wyświetlaczu VFD ИВЛ1-7/5. Wszystko wspaniale działa poza jednym drobiazgiem, który w przypadku zegara jest znaczący, po prostu się odrobinę śpieszy. Nie jest to dużo bo jakieś 12 sekund na miesiąc, ale przeszkadza. Można w tej konstrukcji regulować częstotliwość nastawnymi kondensatorami. W tej chwili zamontowane są stałe kondensatory, ponieważ nie mam koncepcji gdzie przypiąć oscyloskop żeby czasem czegoś nie spalić. W załączaniu jest schemat zegara. Proszę o pomoc gdzie mam się wpiąć oscyloskopem.
    Regulacja częstotliwości pracy zegara na radzieckim układzie scalonym Regulacja częstotliwości pracy zegara na radzieckim układzie scalonym
  • Tespol
    HD-VIDEO
    Level 42  
    12 sek do jest idealnie dla tego typu rezonatora

CT1..CT3, (pin 5,6,9) tam sprawdź
  • Tespol
    StaryVirus_e_Wiarus
    Level 19  
    Cześć
    Na schemacie na górze po lewej stronie obok kwarcu masz kondensator zmienny 4-20pF, tzw. trymer. Jeżeli taki zastosowałeś to śrubokrętem pokręć na inny kąt. Wartość tego kondensatora decyduje o częstotliwości drgań kwarcu i w sumie o czasie. Gdyby to nie dało oczekiwanego rezultatu, można zmienić drugi kondensator 20pF na inny kolor obudowy. Chodzi o współczynnik temperaturowy pojemności i stabilność temperaturową układu drgań. Lutowanie musi być czyste, bez resztek topnika czy kalafonii.
    mkpoz
    Level 10  
    Jak wspomniałem w konstrukcji zastosowałem dwa kondensatory stałe. Chcę wiedzieć gdzie się wpiąć oscyloskopem by po wlutowaniu kondensatora nastawnego (trymera) ustawić idealnie (bądź blisko ideału) częstotliwość.
  • Helpful post
    StaryVirus_e_Wiarus
    Level 19  
    Wpięcie oscyloskopu zakłóci pojemności obwodu drgań i częstotliwość kwarcu. Oscyloskop jaki byś nie miał też pokaże z błędem. Możesz go podpiąć pod kondensator stały 20pF wg załączonego schematu z sondą 1x10.

Dodano po 3 [minuty]:

Tylko śrubokręt i trymer i cierpliwość rozwiążą problem.
  • Helpful post
    stachu_l
    Level 28  
    harcerz_2006 wrote:
    Chcę wiedzieć gdzie się wpiąć oscyloskopem by po wlutowaniu kondensatora nastawnego (trymera) ustawić idealnie (bądź blisko ideału) częstotliwość.
    A uważasz, że oscyloskop ma dużo lepsze kwarce jako wzorzec częstotliwości?
    Potrzebny przynajmniej doby częstościomierz z wzorcem przynajmniej OCXO (takim w termostacie) np nasze stare PFL taki maiły choc nie wiem jaka była stabilność. Tylko trzeba go włączyć i dać ustabilizować temperaturę przed pomiarami - to nie żelazko więc dobrze dać z godzinę. Ewentualnie jakiś wzorzec oparty o GPS - jak trzyma synchronizacje to ma dokładność zegara atomowego - wzorca od GPS - tylko tez musi mieć czas na dobra synchronizację.

12sek na miesiąc to dobry wynik a lepsze jest wrogiem dobrego - nie ruszaj.

Miesiąc to 30 dani (powiedzmy średnio) to 720 godzin to 2,592,000sekund
    Odchyłka 12 sek na miesiąc to 4,6ppm (części na milion) - sam dryft termiczny o 10st w około temperatury 20st jest porównywalny albo większy:
    https://elektronikab2b.pl/technika/22949-mini...a-dryfu-czestotliwosci-rezonatorow-kwarcowych

Wcześniej pomyliłem typ oscylatora bo TCXO jest kompensowany termicznie a OCXO jest w termostacie - "piekarniku", "kuchence" - oven controlled oscillator
  • Helpful post
    jarek_lnx
    Level 43  
    harcerz_2006 wrote:
    W tej chwili zamontowane są stałe kondensatory, ponieważ nie mam koncepcji gdzie przypiąć oscyloskop żeby czasem czegoś nie spalić. W załączaniu jest schemat zegara. Proszę o pomoc gdzie mam się wpiąć oscyloskopem.
    Oscyloskop tu się nie przyda, zegar śpieszy się o 5 ppm (części na milion) czyli zamiast 32768,000Hz ma 32768,152Hz, nie widziałem oscyloskopu z tak dokładnym pomiarem częstotliwości i tak dużą rozdzielczością.

By to zmierzyć trzeba mieć dobry miernik częstotliwości, albo porównać z dokładnym wzorcem (tu można użyć oscyloskopu)
    Najprostsze rozwiazanie to zamienić kwarc na precyzyjny generator kwarcowy skompensowany temperaturowo (TCXO)
    mkpoz
    Level 10  
    stachu_l wrote:
    harcerz_2006 wrote:
    Chcę wiedzieć gdzie się wpiąć oscyloskopem by po wlutowaniu kondensatora nastawnego (trymera) ustawić idealnie (bądź blisko ideału) częstotliwość.
    A uważasz, że oscyloskop ma dużo lepsze kwarce jako wzorzec częstotliwości?
    Potrzebny przynajmniej doby częstościomierz z wzorcem przynajmniej OCXO (takim w termostacie) np nasze stare PFL taki maiły choc nie wiem jaka była stabilność. Tylko trzeba go włączyć i dać ustabilizować temperaturę przed pomiarami - to nie żelazko więc dobrze dać z godzinę. Ewentualnie jakiś wzorzec oparty o GPS - jak trzyma synchronizacje to ma dokładność zegara atomowego - wzorca od GPS - tylko tez musi mieć czas na dobra synchronizację.

12sek na miesiąc to dobry wynik a lepsze jest wrogiem dobrego - nie ruszaj.

Miesiąc to 30 dani (powiedzmy średnio) to 720 godzin to 2,592,000sekund
    Odchyłka 12 sek na miesiąc to 4,6ppm (części na milion) - sam dryft termiczny o 10st w około temperatury 20st jest porównywalny albo większy:
    https://elektronikab2b.pl/technika/22949-mini...a-dryfu-czestotliwosci-rezonatorow-kwarcowych

Wcześniej pomyliłem typ oscylatora bo TCXO jest kompensowany termicznie a OCXO jest w termostacie - "piekarniku", "kuchence" - oven controlled oscillator

Czytałem ten artykuł. Bardzo ciekawy.
    Przekonaliście mnie :) Chociaż z wykształcenia jestem chemikiem, więc spróbuję chyba poeksperymentować i wlutuję kondensator nastawny plus śrubokręt do ręki :)
  • Helpful post
    stachu_l
    Level 28  
    harcerz_2006 wrote:
    spróbuję chyba poeksperymentować i wlutuję kondensator nastawny plus śrubokręt do ręki

W XVIII w zbudowano chronometr aby określić długość geograficzną w czasie rejsów oceanicznych. To był całkowiecie mechaniczny chronometr i dało się zmusić do pracy na morzu z taka dokładnością: "W tym czasie William Harisson pomyślnie dotarł i powrócił z Jamajki. Po pięciu miesiącach błąd pomiaru H 4 nie przekroczył 2 minut."
    Źródło: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/221477,1,zegarek-ciesli-harrisona.read

Cierpliwe strojenie może dać efekt najdokładniejszego zegara na tym układzie scalonym na świecie czego życzę :-)
    mkpoz
    Level 10  
    Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc. Zamykam temat.
    mkpoz
    Level 10  
    Wobec wyczerpania tematu, zamykam post.