Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ochrona przeciwporażeniowa w przypadku instalacji na pojeździe ruchomym

michal7778 06 Dec 2021 23:22 369 2
    michal7778
    Level 29  
    Cześć,

Chciałbym prosić o pomoc w analizie normy PN-HD 60364-7-717 (Low-voltage electrical installations - Part 7-717: Requirements for special installations or locations - Mobile or transportable units) w kontekście zastosowania ochrony przeciwporażeniowej.

W tym wypadku mam konkretny przypadek, wykonawca przygotowuje zabudowę specjalną pojazdu pod pełnienie funkcji wozu transmisyjnego. Jestem odpowiedzialny za późniejszy montaż i integrację całego sprzętu A/V, instalację elektryczną przygotowuje wykonawca.
    Pojawiły się wątpliwości dotyczące wyłączników RCD zaproponowanych przez wykonawcę. Ma zostać zainstalowany zwłoczny wyłącznik trójfazowy o prądzie różnicowym 30mA przy wejściu zasilania do samochodu, następnie pojedyncze obwody zabezpieczone mają być wyłącznikami RCBO, również o prądzie różnicowym 30mA. Na pokładzie brak odbiorów trójfazowych (urządzenia i wszystkie obwody jednofazowe). Zasilanie pojazdu z zewnętrznej instalacji elektrycznej w układzie TN-S.

W w/w normie ujęte zostało iż wymagane jest zastosowanie do ochrony wyłącznika RCD o prądzie różnicowym nie przekraczającym 30mA (punkt 717.411 b) ).

Pojawiają się pytania:
    - czy normę należy rozumieć tak iż należy zastosować jeden główny wyłącznik RCD przy przyłączu zasilania do instalacji pojazdu czy też można zastosować kilka wyłączników RCD aby dokonać rozdziału instalacji na obwody celem równomiernego rozłożenia obciążenia?

- czy przy zasilaniu trójfazowym ale przy braku odbiorów trójfazowych na pokładzie pojazdu, dopuszczalne jest zastosowanie trzech jednofazowych wyłączników RCD (stosowanie wyłącznika trójfazowego będzie tutaj bowiem w moim odczuciu niepoprawne)?

- w normie nakazane jest stosowanie wyłącznika RCD lub innej formy ochrony dla obwodów wyprowadzonych poza pojazd (i takie obwody tutaj będą, dla przyłączenia planu zdjęciowego), jednak czy wymagane jest aby był to wyłącznik odrębny niż ten zabezpieczający instalację we wnętrzu pojazdu (tak jak schematycznie przedstawiono na rys. 717.3)? Wykonawca bowiem chce bowiem podłączyć razem z innymi obwodami, dobezpieczając tylko z użyciem RCBO.

Podstawowa obawa jaka się tu pojawia to że wspomniany trójfazowy wyłącznik RCD będzie, mimo tego że jest zwłoczny, w sposób nieuzasadniony wyłączał nam zasilanie pojazdu ponieważ na obwodach odbiorczych będzie znaczna ilość (około 100) różnych urządzeń zasilanych zasilaczami impulsowymi. Zasilacze te mają naturalny niewielki upływ prądu do PE, który zsumowany raczej na pewno przekroczy czułość omawianego RCD.
    Ponadto, chciałbym aby usterka obwodu na planie poza pojazdem (o co łatwo) nie powodowała pozbawienia zasilania całego pojazdu (tutaj akurat fakt tego że wyłącznik miałby być zwłoczny może by pomógł).
    I oczywiście trzecia kwestia, czy stosowanie jednego trójfazowego wyłącznika dla wyłącznie obwodów jednofazowych w ogóle jest bezpieczne? W przypadku usterki toru N (co jest możliwe, tym bardziej że pracuje to w trudnych warunkach, wstrząsach itp) może dość do uszkodzenia sporej liczby urządzeń - według mnie nie powinno tak to zostać zrobione.

Chciałbym jeszcze zapytać, czy istnieje jakaś norma/zalecenie zabraniające stosowania wyłączników RCD jako rozłączników, tj. do załączania obciążenia w obwodach? Oczywiście zdrowy rozsądek nakazuje tak nie robić aby nie uszkodzić aparatu i ja to wiem, ale wykonawcy nie mogę tego przetłumaczyć.

Z góry dziękuję za opinię Kolegów
    freebsd
    Level 39  
    michal7778 wrote:
    wykonawca przygotowuje zabudowę specjalną pojazdu pod pełnienie funkcji wozu transmisyjnego.
    Zamieść projekt, do którego mozna się odnieść.
    PS.: Przy takiej inwestycji, to może lepszym działaniem jest umieszczenie ogłoszenie: specjalistę, konsultanta wynajmę.
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    michal7778 wrote:
    Chciałbym jeszcze zapytać, czy istnieje jakaś norma/zalecenie zabraniające stosowania wyłączników RCD jako rozłączników, tj. do załączania obciążenia w obwodach?

Dziwne pytanie, jak rozłącznik może być wyłącznikiem . Zadaj sobie pytanie co stoi wyżej w hierarchii załączania i jakie są ich zadania.