Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch SPV50E00EU/08 - świecący kranik, a zmywarka nie działa

mike1901 08 Dec 2021 18:38 987 10
Bosch
    mike1901
    Level 9  
    Witam,
    Mam problem ze zmywarką Bosch SPV50E00EU/08, niedawno padła płyta modułu (coś tam się na niej przepaliło) dałem znajomemu, który ogarnął temat i wlutował to co trzeba, płyta dostała nowe życie. Niestety teraz borykam się z innym problemem i świeci mi się "kranik", nie wiem co jest tego powodem gdzieś czytałem, że może to być czujnik przepływu wody, ale nie wiem jak się za niego zabrać i czy to jest tym problemem... Jeśli ktoś potrafi pomóc słucham.
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
  • Bosch
    marekr76
    Level 14  
    Cześć, jeśli wcześniej padło sterowanie to nie masz pewności że teraz jest w pełni funkcjonalne. Poza tym może i sterowanie działa, ale inny element/czujnik może jest jeszcze uszkodzony.
    Wracając do pytania, świecący kranik ogólnie sygnalizuje o błędzie. Czy świeci ciągle czy miga jest różnica. Czy świeci się tylko kranik czy jeszcze inne diody, to wszystko sygnalizuje jakiego typu jest błąd. Nie zawsze świecący kranik oznacza brak dopływu wody choć w większości przypadków tak jest, sprawdź zawór czy masz odkręconą wodę.
    Napisz coś więcej dlaczego sterowanie padło i co zostało w nim wymienione. Jakie komponenty jeszcze zostały sprawdzone w zmywarce. Jaka jest sygnalizacja lampek, czy tylko kranik się świeci czy coś jeszcze? Świeci się ciągle czy miga?
    mike1901
    Level 9  
    Kranik świeci stale nie miga włączę zmywarkę zaczyna się zmywanie i w momencie gdy zaczyna pobierać wodę zaczyna piszczeć i właśnie zapala się kranik. Na płycie została wymieniona jedna kosatka (sorki za nazewnictwo, ale nie znam profesjonalnej nazwy) stało się to z nieznanego powodu zmywarka ma już chyba swoje lata... przekaźniki po naprawie "Cykają" czyli chodzą pompę słychać więc też chyba ok. To jest to uszkodzenie.
    Bosch SPV50E00EU/08 - świecący kranik, a zmywarka nie działa Bosch SPV50E00EU/08 - świecący kranik, a zmywarka nie działa
    Tak wygląda przed chwila wymontowany przepływomierz (jak dla mnie choć nie jestem fachowcem to wygląda na upalony) kontaktron...
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
  • Bosch
    marekr76
    Level 14  
    Ta kostka to przetwornica, oby nic dalej nie było uszkodzone. Przepływomierz faktycznie wygląda na uszkodzony, ale można go sprawdzić multimetrem. Po przyłożeniu sond do styków i ustawieniu multimetru na badanie ciągłości lub rezystancji normalnie powinien pokazywać przerwę. Po przyłożeniu magnesu w okolicach środka bańki powinien zmienić się stan na przewodzenie. Po zabraniu magnesu powinien pokazywać znowu przerwę. Jak będzie pokazywać cały czas przejście lub przerwę bez względu na obecność magnesu to jest do wymiany. Po wymianie zmywarka powinna zacząć pracować normalnie.
    Możesz jeszcze sprawdzić czy woda faktycznie leci do zmywarki. Po rozpoczęciu cyklu uruchamiają się pompy, potem na chwilę otwiera się zawór zasilający wodę. Na wyjętej zmywarce możesz zaobserwować krótkie napełnienie zbiornika wymiennika ciepła (twoja tak ma). Następnie powinien otworzyć się zawór spustowy wymiennika i woda (jeśli była wcześniej w wymienniku) powinna przelać się do środka zmywarki. Jeśli zbiornik był pusty po sprawdzeniu przez pompę, że nie ma wody w zmywarce pobierana jest z sieci. Lecz z tego co piszesz, u ciebie zatrzymuje się na krótkim otwarciu zaworu wody z sieci i po chwili zapala kranik oznaczając brak przepływu wody. Jak pisałem wcześniej, wymień płytkę przepływomierza (przed zamontowaniem możesz sprawdzić jak wyżej) i powinna działać.
    mike1901
    Level 9  
    Witam ponownie... zmywarka nadal nie jest naprawiona... wyczyściłem płaszcz wodny, wyczyściłem przewód dopływu wody z sieci, oraz sprawdziłem przepływomierz wszystkie te elementy wydają się być sprawne. Poniżej przedstawiam proces startu zmywarki do wywalenia błędu "kranika" i zatrzymania się zmywarki jeśli jest ktoś w stanie coś doradzić proszę o pilną pomoc.

marekr76
    Level 14  
    Cześć, fajnie że wstawiłeś filmy, ładnie widać co się dzieje :spoko:
    Niestety procedura napełniania jest nieprawidłowa. Po starcie i odpompowaniu powinno nastąpić krótkie pobranie wody z sieci (sprawdzenie poprawności odczytu impulsów z przepływomierza). Następnie powinien otworzyć się zawór wymiennika i woda z niego powinna spłynąć do środka zmywarki. U ciebie woda się leje cały czas aż do ponownego zadziałania pompy wyrzutowej i sygnalizacji błędu. Oznacza to, że nie ma impulsów z przepływomierza. Albo jest uszkodzony kontraktron albo brak ciągłości przewodów albo coś jeszcze padło w sterowaniu. Zanim zaczniesz coś robić odkręć ściankę boczną z prawej strony i spróbuj docisnąć kostki do sterowania, może po demontażu coś nie styka. Włącz ponownie cykl i zobacz co się dzieje. Jeśli jest nadal jak na filmie to trzeba szukać dalej. Czasami po wyjęciu i ponownym podłączeniu wtyczek styki się zaginają. Wyjmij całą listwę ze złączami i sprawdź, czy wszystkie styki są prawidłowe. Jeśli styki wyglądają OK to sprawdź ciągłość przewodów od przepływomierza do sterowania. Jeśli możesz, to wymień ten kontraktron aby go wykluczyć. Zrób też zdjęcie płytki sterowania całej z obu stron i okolice podłączenia przepływomierza (ostre, najlepiej pod różnymi kątami i też z obu stron), może coś będzie widać.
    mike1901
    Level 9  
    W załączeniu foto płyty mam nadzieje, że wyszło wyraźnie jeśli nie to poprawie. Ciągłość przewodu od płyty do przepływomierza sprawdzona jest ok. Styki podoginałem do środka aby ciaśniej wchodziły jednak na razie nie podłączyłem bo może zobaczysz coś na płycie co będzie trzeba zobaczyć z bliska.
    Pozdrawiam
    Bosch SPV50E00EU/08 - świecący kranik, a zmywarka nie działa0E158367-3...1DA5A.jpeg Download (3.25 MB) Bosch SPV50E00EU/08 - świecący kranik, a zmywarka nie działa46A7D35D-F...BAD07.jpeg Download (3.7 MB) Bosch SPV50E00EU/08 - świecący kranik, a zmywarka nie działa250980BF-2...F27FD.jpeg Download (4.31 MB) Bosch SPV50E00EU/08 - świecący kranik, a zmywarka nie działaAD685513-4...0CCBB.jpeg Download (3.68 MB)
    Bosch SPV50E00EU/08 - świecący kranik, a zmywarka nie działaDSC012..JPG Download (2.98 MB) Bosch SPV50E00EU/08 - świecący kranik, a zmywarka nie działaDSC012..JPG Download (2.91 MB) Bosch SPV50E00EU/08 - świecący kranik, a zmywarka nie działaDSC012..JPG Download (2.64 MB) Bosch SPV50E00EU/08 - świecący kranik, a zmywarka nie działa7FF45BBC-8...2E04F.jpeg Download (3.5 MB)
    marekr76
    Level 14  
    Cześć, szare przewody od kontaktronu dochodzą jak strzałka czerwona i czarna za złączu krawędziowym.
    Sprawdź na płytce dwa rezystory i kondensator (zaznaczone czerwonymi kółkami). Sprawdź, czy jest przejście pomiędzy czerwonymi strzałkami. Jeśli tu jest OK, to pozostaje wymienić kontraktron. Na zdjęciu wygląda jak by był lutowany a bańka okopcona. Niestety teraz nie ma pewności czy bańka jest cała i czy przylutowany jest prawidłowo (blaszki pod odpowiednim kątem) pomimo, że testowanie magnesem zadziałało.
    Przykładowa linka do sklepu. Przy zakupie zwróć uwagę, czy płytka jest taka sama jak twoja bo są jeszcze stare płytki do przepływomierzy montowanych na wężu.

Bosch SPV50E00EU/08 - świecący kranik, a zmywarka nie działa
    mike1901
    Level 9  
    @marekr76
    Płyta sprawdzona wszystko na niej działa. Pozostaje chyba ten przepływomierz… Szkoda, że nie ma żadnej pewności czy to to bo inaczej kasa w błoto. Czy wąż dopływowy z elektrozaworem może mieć tu jakieś znaczenie?
    Moderated By TONI_2003:

Cytuj selektywnie lub wcale gdy odpowiadasz po osobie cytowanej!

marekr76
    Level 14  
    Hej,

@mike1901
    Quote:
    Pozostaje chyba ten przepływomierz… Szkoda, że nie ma żadnej pewności czy to to bo inaczej kasa w błoto.
    Nie koniecznie, jeśli elektronika faktycznie jest naprawiona/sprawna, to już jesteś do przodu jakieś 500-600PLN. Wymień ten przepływomierz, to raptem 10% sterowania.

@mike1901
    Quote:
    Czy wąż dopływowy z elektrozaworem może mieć tu jakieś znaczenie?
    Ogólnie tak, ale w twoim przypadku na filmie widać, że pracuje prawidłowo.